Український сад «Органікс» легко конкурує з італійськими садами
12.09.2019

Таких садів, як інтенсивний промисловий яблуневий сад ТОВ «Органікс», в Україні існує лише декілька. За деякими оцінками, інтенсивних садів, де вирощують яблука за європейськими технологіями, налічується лише 5% від усіх професійних насаджень України.

При першій зустрічі сад «Органікс» вражає: стрункі ряди плодових стін наче вкриті захисною мантією – протиградовими сітками, а вузькі сполучені крони рясніють яблуками. Цей сучасний сад зовсім не схожий на ті українські сади, які оспівував знаменитий Олександр Довженко на весь світ.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Сади ТОВ «Яблогруп Закарпаття» – симбіоз закарпатського клімату та європейських технологій

Створення інтенсивних насаджень ТОВ «Органікс» у передмісті Немирова розпочалося в 2012 році: тоді висадили 25 гектарів яблунь, а потім з року в рік сад розширювали, і тепер його площа досягає 62 гектарів та буде розширюватися далі. Тут росте близько 200 тисяч дерев. У кожному ряду – 350 яблунь, а рядів – 90. Ширина міжрядь у саду стандартна – 3,5 метра. Відстань між деревами залежить від сорту яблуні – від 80 см до 1 метра. Основні сорти в саду «Органікс» – популярні на європейському та дальніх світових ринках: різні клони Гала, Ред Делішес, Голден, Фуджі, Пінова та інші.Садивний матеріал поставляється з Італії та Бельгії, з першокласною генетикою.

ЧОМУ НА ВІННИЧЧИНІ ЯБЛУКА СМАЧНІШІ

«Наш сад – це сучасні сорти, новітні технології та прогресивна команда, – розповів журналу «Садівництво і Виноградарство Т.І.» власник ТОВ «Органікс» Володимир ГЛУСЬ. – Кажуть, що наші насадження дуже схожі на сучасні італійські сади. Якось до нас на семінар приїжджали партнери з Італії, один з них подивився на наш сад і сказав: «І клімат літом подібний, і на вигляд все так, як в Італії. Якби не розмовляли українською, подумав би, що ми вдома». У нас ростуть дуже смачні яблука. Вінниччина, а також Буковина – одні з найкращих регіонів для їх виробництва у Східній Європі. Тут дуже збалансований клімат, який допомагає вирощувати фрукти. Ми часто робимо дегустації сорту Голден, який, як вважають, найкраще вдається в італійських колег. І коли привозимо Голден з нашого саду в Італію, там дуже дивуються, що такі плоди можна було виростити на Вінниччині.

Скажу більше: наші яблука смачніші, ніж в багатьох європейських країнах. Наприклад, Польща знаходиться північніше, там набагато більше дощових днів і, відповідно, тому польські садівники використовують значно більше пестицидів у системі захисту. Через це яблука не отримують тієї кількості цукрів у зв’язку з меншою кількістю сонячних днів порівняно з Вінничиною. Можу з впевненістю сказати, що між нашими та польськими яблуками є велика різниця: правильно вирощені українські яблука набагато кращі».

Як наголосив Володимир Глусь, цей сезон – особливий з огляду на погодні умови, оскільки в ньому було все: і спека, і надзвичайно низькі температури, і грози з градом та затяжні опади. Цей сезон вимагав інтенсивної роботи з системами захисту рослин та антистресовими препаратами, а деякі базові технологічні рішення через такі погодні умови взагалі важко було застосовувати.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: «Перфект» - досконалий сад, який закладений правильно

Цього року, зазначив власник ТОВ «Органікс», у саду довелося працювати як ніколи спритно, аби не допустити захворювань та розповсюдження шкідників та витримати високу якість продукції, що вирощується

ПРОТИГРАДОВА СІТКА ТА ПОПЕРЕДНЬО НАПРУЖЕНІ БЕТОННІ СТОВПИ – РІШЕННЯ, ПЕРЕВІРЕНІ ЧАСОМ

Багато українських садів цього року постраждали від граду. Але для «Органікс» це не проблема. Тут встановлені протиградові сітки на бетонних стовпах виробництва компанії SpinazzeGroup (Італія).

Зараз у саду «Органікс» будують сучасне фруктосховище з РГС на 3,5 тисячі тонн продукції – це оптимальний холодильник для саду такого розміру. Наразі в господарстві вже є чотири камери зберігання, розраховані на 1200 тонн продукції загалом. На підприємстві працює фасувальна лінія Greefa, яка дозволяє фасувати відповідно до ваги та калібру  майже 5 тонн яблук на годину.

SpinazzeGroup – один зі світових лідерів з виробництва бетонних стовпів з попередньо натягнутою тросовою арматурою для садів та виноградників. Вони мають низку переваг, як, до прикладу, підвищену компресію, пружність, еластичність, стійкість до складних умов вітрових і вагових навантажень. Такі характеристики
дуже важливі, оскільки при сильному вітрі неякісні стовпи не витримують сили стихії і ламаються,
тоді за один день можна втратити весь сад.

Що стосується протиградових сіток, то вони захищають яблуні від граду та сонячних опіків. На зиму сітку згортають, а весною розкривають над садом до тих пір, поки не зберуть урожай.

«В Україні протиградові сітки мають, можливо, лише кілька відсотків господарств. Враховуючи зміни клімату, град стає звичайним явищем, зокрема і на Вінниччині,– зауважує Володимир Глусь. – З 2012 до 2015 року в нашому районі граду не було жодного разу, і ми думали, що сітка може знадобитися раз на десять років. Але останнім часом ситуація кардинально змінилася - щоліта упродовж трьох років падає град, а цього року випадав аж тричі. Особливо великий градобій може не тільки пошкодити плоди, але і знищити дерева. Отже, вирощування яблук без сітки в нинішніх кліматичних реаліях – досить ризикована справа. Коли ми вибирали протиградові сітки для господарства, ознайомилися із кращими рішеннями італійців – європейських лідерів із виробництва яблук. Виявилося, що саме такі сітки та стовпи SpinazzeGroup встановлені в більшості садів Італії. Оскільки ця система добре працює, вирішили не експериментувати і обрали перевірене часом».

УРОЖАЇ ДЛЯ УКРАЇНСЬКИХ ТА АРАБСЬКИХ СУПЕРМАРКЕТІВ

У саду «Органікс» збирають 50-70 тонн яблук з гектара залежно від сорту та року насаджень. Частину врожаю продають основним українським торговим мережам, майже половину вирощеного експортують. Наприклад, минулого сезону найбільшим ринком збуту для яблук з саду «Органікс» стала Швеція, садівники також постачали свою продукцію у Великобританію, Оман, Саудівську Аравію, Катар, Бенін та
в інші країни.

У саду «Органікс» планують проводити невеликі експерименти з сортами яблунь. Тут є свій розсадник, де на підщепі М-9 вирощують дерева на продаж.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Комплексная защита и опора вашего сада и виноградника

«У нас досить широка мережа партнерів за кордоном, – пояснює Володимир Глусь. – Але, передусім, ми працювали не над тим, щоб вийти на експорт, а над якістю яблук, які можна було б експортувати. Коли досягаєш якості, працювати стає легше. Ми брали участь в основних торгових шоу, які найбільше споріднені з яблучною тематикою. В 2018 році мали свій стенд на FruitLogistica в Берліні, а також на виставці в Гонконгу, де зібрали чималу базу партнерів. Плануємо і далі працювати над пошуком партнерів»

 ИНТЕРНЕТ-МАГАЗИН
ЧИТАТЬ ЖУРНАЛ
наверх