Українські яблука смакують і у Швеції: завдяки сучасним технологіям урожай садів фермерського господарства «Гадз» вдається зберегти аж до червня
01.06.2018

Фермерське господарство «Гадз» – один із найпотужніших виробників фруктів на території України. Сади підприємства займають площу майже 600 гектарів. Тут вирощують понад півсотні сортів яблук, а також груші, сливи та малину. Господарство щороку проходить міжнародну сертифікацію GlobalG.A.P., яка підтверджує якість та безпечність продукції. Завдяки цьому половину врожаю 2017 року вдається успішно реалізовувати за кордоном. Який шлях проходять українські яблука з саду до прилавків магазинів і як вдається зберегти високу якість плодів аж до нового врожаю, журналіст видання «Садівництво і Виноградарство. Технології та Інновації» дізнавався у фахівців ФГ «Гадз».

Підприємство розташоване за кілька кілометрів від Бучача – неподалік від села Трибухівці Тернопільської
області. Увесь виробничий комплекс ФГ «Гадз» складається із трьох підрозділів: садівничого господарства, розсадника та логістичного центру, на базі якого працює сортувальна лінія та холодильний комплекс.

«Площа всього господарства становить близько 600 гектарів, – розповідає директор з садівництва фермерського господарства «Гадз» Тарас МЕЛЬНИК. – Із них 530 га це чисті насадження, зокрема, 480 гектарів яблунь, 40 гектарів сливи та 10 гектарів груші. Є у підприємства і 40 гектарів органічного саду, він сертифікований і наразі апробується. Також щорічно ми проводимо аудит щодо органіки. Ми започаткували цей напрям, адже переконані, що за такою продукцією майбутнє, хоч і технологія вирощування цих яблук дещо складніша. Вже у 2019 році наші органічні яблука з’являться на вітринах українських та закордонних магазинів».

У садах ФГ «Гадз» вирощуються півсотні різних сортів яблук. Заклали їх ще у 2012 році, саджанці завозили з Європи. Основними сортами є Голден Делішес, Гала, Айдаред. Росте тут і славнозвісне яблуко-вишня Baya Marisa: воно не лише смачне, а й дуже корисне.

У господарстві саджанці висаджують механізовано, оскільки цей спосіб є продуктивнішим і економічно вигіднішим порівняно з ручною працею. На досягнутому тут не зупиняються. Сьогодні ФГ «Гадз» планує втілити в життя масштабний ягідний проект і зайнятися вирощуванням малини, ожини безколючкової, лохини, а також вишні. Збирати майбутній урожай цих культур планують комбайном.

ІЗ СУЧАСНИМ ОБЛАДНАННЯМ СТАН ФРУКТІВ – ПІД ПОСТІЙНИМ КОНТРОЛЕМ

Щорічно у господарстві валовий збір яблук становить від 15 до 25 тисяч тонн. Урожай залежить від погодних та кліматичних умов.

«Для нас дуже важливими є потужний логістичний центр, якісне холодильне обладнання та сортувальна лінія, – зазначає Тарас Мельник. – Інакше ми не змогли б реалізовувати такі значні обсяги продукції та впродовж року постачати яблуко в торгівельну мережу».

Цікаво, що підприємство не чекає весни, щоб продати яблука за найвищою ціною, як це роблять 60-70% підприємств України, що працюють у цьому напрямку. Навпаки, стратегія реалізації продукції полягає в тому, аби протягом року і забезпечувати продукцією як український, так і закордонний ринки. У ФГ «Гадз» мають можливість зберігати у холодильних камерах 10 тисяч тонн яблук. Із них 7 тисяч тонн – у камерах із регульованим газовим середовищем.

«Холодильні камери із регульованим газовим середовищем дозволяють нам зберігати яблука протягом року так, що вони зовсім не втрачають своїх якісних кондицій, – додає Тарас Мельник. – Навіть коли ми відкриваємо камери у червні, то яблука у них виглядають так, ніби їх тільки що зірвали з дерева».

«Рівень кисню у камері знижується, і яблуко ніби засинає, – додає технічний директор підприємства Віктор ДЖУЛА. – Таким чином процеси дозрівання в плоді сповільнюються».

Всього на підприємстві встановлено 38 герметичних камер з регульованим газовим середовищем. Усі вони обладнані механізмами спостереження, тобто інформацію про те, що відбувається всередині, можна відстежувати з допомогою будь-якого комп’ютера, підключеного до інтернету. У кожній камері є невеличке віконце, де виставлено кілька яблук. Це ноу-хау, яке самостійно придумали на господарстві «Гадз». У такий спосіб тут візуально спостерігають за зовнішнім станом плодів. На кожній камері демонструється основна інформація про закладені фрукти. На підприємстві переконані, що запорука успіху зберігання продукції полягає у якісному обладнанні та професіоналах, які його обслуговують.

«Ми маємо надійного партнера, який не лише монтує холодильне обладнання, а й здійснює постійний моніторинг упродовж усього періоду зберігання  фруктів у сховищах із регульованим газовим середовищем, – розповідає Віктор Джула. – Це компанія MAS Systems, роботою якої ми задоволені. Коли виникають технічні поломки або інші неполадки у системі зберігання, її фахівці оперативно повідомляють нас про це у режимі онлайн. Тому наші яблука навіть під час зберігання у сховищах знаходяться під пильним наглядом».

Також дуже важливим для тривалого зберігання якісних параметрів яблук є ефективний догляд за плодами під час їх вегетації, а також вчасний збір врожаю. Оскільки в господарстві вирощують півсотні різноманітних сортів, зібрати їх вчасно – справа не з легких. Перший врожай тут отримують вже в середині липня, а останній – наприкінці жовтня. Кожен сорт має вікно 14 днів – це той період, коли його найкраще зібрати.

«Перш ніж збирати врожай, ми вимірюємо вміст цукру в яблуках, щільність плодів, проводимо крохмальні проби, – зазначає Тарас Мельник. – Під час закладання у сховище плоди обробляємо препаратами Смарт Фреш або Фітомаг, щоб зменшити виділення етилену і продовжити зберігання яблук на тривалий період».

«Кожен сорт має свої вимоги до зберігання – відповідну температуру, вологість та інше, – додає Віктор Джула. – Ми користуємося голландськими технологіями і завдяки цьому досягаємо високих результатів».

У господарстві «Гадз» навіть спробували зберігати сливу у холодильниках з регульованим газовим середовищем. Експеримент був вдалим. Коли відкрили сховище на початку грудня, то плоди були у чудовому стані, відтак їх продали на 20-30% дорожче. Також на підприємстві є сховище на тисячу тонн зі звичайною системою охолодження. У ньому зберігаються саджанці, які викопують восени, закладають у камери та обробляють спеціальними фунгіцидами. У сховищі підтримується температура 0-3 °C і працює система зволоження, тож тут саджанці надійно зберігаються до весни. На майбутнє у ФГ «Гадз» планують збудувати ще 24 холодильні камери, у яких для зберігання застосовуватимуть динамічне газове середовище, яке дозволить контролювати вміст кисню і вуглекислого газу до однієї тисячної відсотка.

«У нас багато сортів групи Ред Делішес, які потребують такого зберігання, – пояснює Тарас Мельник. – Це найдорожче яблуко на ринку, тому ми намагаємося дотримати його до весни. Окрім того, вирощуємо і червоном’якотні сорти, які також потребують зберігання в динамічному газовому середовищі».

КОЖНЕ ЯБЛУКО – ЯК ПІД МІКРОСКОПОМ

Аби українські яблука потрапили на прилавки закордонних супермаркетів, вони проходять жорсткий контроль. Для цього була розроблена спеціальна програма, яка відстежує якість і шлях зберігання кожного яблука з поля до вітрини магазину.

«Під час збирання врожаю восени кожен контейнер зважували, – розповідає технічний директор підприємства Віктор Джула. – У програму вносили інформацію, з якого поля яблука зірвані, якого числа, який це сорт, яка бригада його зривала і у якій камері воно зберігатиметься. Вже у логістичному центрі контейнери ще раз переважували і тоді закладали в камеру. Тому зараз, відкриваючи камеру, ми маємо
повну інформацію про яблука, які тут зберігаються, і можемо проаналізувати їх стан. Поки що ми тестуємо
цю програму і щоразу її вдосконалюємо. Робимо все для того, щоб якщо навіть у Швеції знайшли брак у нашій продукції, ми могли з’ясувати, звідки це яблуко, хто його збирав, де воно зберігалося, і оперативно
усунути причину недоліку».

Зараз на підприємстві кипить робота: фрукти активно відвантажують на експорт. Завдяки сучасній сортувальній лінії, яку встановили у 2015 році, плоди можна відібрати за калібром, вагою та кольором. Її
потужність становить від 7 до 9 тонн. Транспортують фрукти в українські та зарубіжні магазини у всіх можливих видах упакування. Все залежить від замовника і його вподобань. Ящики із картону виготовляють на підприємств самі, можлива також дерев’яна тара. У 2016 році встановили лінію з упакування яблук у поліетиленові пакети – це найпоширеніше побажання супермаркетів. Також для однієї з мереж пакують плоди в еко-упаковку з картону – лотки по два та чотири яблука. Є на підприємстві лінія для воскування яблук, що додає фруктам товарного вигляду. Обробляють їх нешкідливою рициновою олією, яка легко змивається водою.

«В ЕКСПОРТІ ЯБЛУК МИ ПЕРШОПРОХІДЦІ»

Яблука ФГ «Гадз» успішно реалізовують за кордоном, щоразу розширюючи ринки збуту.

«У 2017 році керівництво компанії встановило мету: близько 60% яблук, які вирощують у плановому садовому господарстві, реалізовувати на експорт, – розповідає директор з садівництва фермерського
господарства «Гадз» Тарас Мельник. – Завдяки тому, що наше підприємство є активним членом Асоціації
садівників України та за підтримки агентства США з міжнародного розвитку (USAID) ми представили наші яблука на двох найбільших у світі виставках з продажу і маркетингу: у вересні 2017 року в Гонконгу на Asia Fruit Logistica-2017 та в лютому 2018 року в Берліні на Berlin Fruit Logistica-2018. Цікаво, що за всю історію незалежної України наше господарство першим представило нашу державу та українські яблука на заходах такого рівня. Ми напрацювали серйозну базу клієнтів як у Європі, так і в країнах Близького Сходу та Азії. Половину урожаю 2017-2018 років вдалося реалізувати за кордоном. Основними країнами-покупцями стали Швеція і Норвегія. У цих країнах уже маємо своє дистриб’юторство та уклали багаторічні контракти про постачання. Також ми продавали яблука у Голландію, Австрію, Францію, Білорусь».

Підприємство «Гадз» має домовленості про експорт яблук в Індію, В’єтнам, Індонезію, Малайзію. Наразі залишилося зачекати тільки на фітокарантинні дозволи з цих країн, після чого підприємство відразу зможе повноцінно відправляти туди яблука. Ведуться перемовини щодо експорту яблук у Єгипет та ОАЕ.

«Наші закордонні клієнти задоволені якістю яблук, їхніми смаковими властивостями, тому сподіваємося на зростання обсягів експорту. Ми у цій сфері в Україні першопрохідці. Раді, що нам вдається налагодити хорошу співпрацю і гідно представити Україну, – додає Тарас Мельник. – Аби мати змогу експортувати продукцію в будь-які країни світу, зокрема й у Швецію, підприємство пройшло сертифікацію GlobalG.A.P. Ця сертифікація чистоти продукту підтверджує, що наші яблука є екологічно чистими і безпечними для споживання та продажу в супермаркетах. GlobalG.A.P. – своєрідна перепустка на глобальний ринок, передумова, без якої з постачальником навіть не почнуть вести перемовини».

ФГ «Гадз» уже зараз підписує контракти з закордонними партнерами на експорт майбутнього врожаю. Зокрема, підприємство має домовленості про продаж ранніх сортів яблук Пірус та Ерлі Женева.

ЯКІСНІ САДЖАНЦІ – ВИСОКИЙ УРОЖАЙ

Вирощування саджанців фруктових дерев – ще один перспективний напрям розвитку ФГ «Гадз». Оскільки садівництво в Україні активно розвивається, тож є велика потреба у якісному садивному матеріалі. Всього у сезон закладають мільйон саджанців, а реалізовують 500 тисяч.

«Ми активно співпрацюємо з нашими європейськими партнерами, зокрема голландським садівником Лучіано Шрамом, – розповідає директор з садівництва фермерського господарства «Гадз» Тарас Мельник. – Він постачає нам якісну безвірусну підщепу першої репродукції. Зокрема, підщепу яблунь М9, ММ106, М7, М26, підщепу черешні Вагі, груші БА 29, Айва С, Айва А та інші. Щороку ми збільшуємо і площу розсадника, і асортимент садивного матеріалу. Вирощуємо саджанці за новітніми технологіями. Серед них є однорічні некроновані та кроновані, дворічні з кроною, а також кніп-баум (з дворічною кореневою системою і однорічною кроною)».

Фермерське господарство «Гадз» у 2017 році левову частину саджанців експортувало у Голландію та Німеччину. В Європі віддають перевагу зеленим яблукам, оскільки червоні через кліматичні умови не набирають кольору. Там популярні сорти Голден, Гала, Айдаред і Симиренка.

«Особливим попитом користуються саджанці для присадибних ділянок, на яких можна прищеплювати
2-3 сорти одночасно. Наш європейський партнер реалізовує їх роздрібним покупцям у більш ніж 100 країн
світу через власну онлайн-платформу. До прикладу, один пагін на яблуні сорту Голден Делішес, інший – Симиренка, – роз’яснює Тарас Мельник. – Так само з черешнями: один пагін білоплідного сорту, інший –
червоноплідного. Ми вже маємо контракт на продаж 100 тисяч таких саджанців».

Господарство веде активні перемовини з голландськими фірмами про те, щоб створити на базі підприємства лабораторію in vitro, де можна вирощувати садивний матеріал не лише у відкритому середовищі, а й безвірусні, оздоровлені саджанці в теплицях. Це дозволить розширити свій асортимент
саджанців, зокрема ягідних культур.

І ВИГОТОВЛЯТИ ЧІПСИ, І ЗАМОРОЖУВАТИ

До питання реалізації продукції у ФГ «Гадз» підходять зважено та раціонально. Замість того, щоб дешево продавати яблука другого сорту, їх хочуть переробляти і завдяки сучасному обладнанню та новітнім технологіям перетворити на продукт преміум-класу, який можна буде реалізовувати не лише в Україні, а
й за кордоном. Уже цього року на підприємстві планують запуск чи не найбільшої в Україні сушильної лінії з виробництва сухофруктів та яблучних чіпсів. А також введення в експлуатацію потужної лінії заморозки, яка дасть змогу заготовлювати від 4 до 5 тисяч тонн продукту на годину. Навіть у європейських країнах компанії,
які одночасно виготовляють і переробляють високоякісний продукт, – це велика рідкість. Обладнання для
цього вже встановлене.

«Ми будемо виготовляти як однорідну продукцію (сушити яблука, сливу, грушу, айву), – каже Тарас Мельник, – так і займатимемося виробництвом яблучних чіпсів. Зараз готуємося для цього, створюємо торгівельну марку, вивчаємо ринок. Ще плануємо заморожувати яблуко, нарізане кубиками різних параметрів. Цей продукт використовують як у кондитерській промисловості, так і у вигляді додатків для йогуртів. Уже маємо контракт з італійцями. У 2018-2019 роках будемо втілювати в життя і цей напрям».

У господарстві «Гадз» мріють, щоб українські яблука змогли спробувати у всіх країнах світу. Враховуючи те, як активно за рік вони презентували себе у Європі й Азії, у недалекому майбутньому підприємство має усі шанси реалізувати цей задум.ІНТЕРНЕТ-МАГАЗИН
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх