У моду входить РЕВІНЬ
12.09.2018

Усе більше українців починають займатися вирощуванням нішевих культур, адже це не лише вигідно, а й перспективно. Зокрема, сьогодні набирає неабиякої популярності ревінь. Ця культура дуже затребувана на ринку – як на внутрішньому, так і на європейському, тому є економічно вигідною для культивування навіть на невеликих сімейних фермах. На Волині знаходиться єдине в Україні господарство, яке займається вирощуванням розсади ревеню. Тут обрали найкращі та найпродуктивніші сорти для українських ґрунтів і клімату. Журналу «Садівництво і Виноградарство. Технології та Інновації» вдалося побувати у садово-ягідному господарстві сімейного типу «Трасковський ТМ», аби дізнатися про всі тонкощі розведення ревеню і перспективи цієї культури на українському і міжнародному ринках.

Сімейна справа – запорука успіху

«Трасковський ТМ» – це успішна сімейна справа. Сучасне фермерське високотехнологічне підприємство займається вирощуванням суниці садової, малини, смородини, лохини, а також саджанців цих культур.
Сім’я Трасковських постійно розвиває своє господарство, використовуючи передовий світовий досвід та новітні агротехнічні розробки. Тож, коли дізналися, що вирощування ревеню набирає популярності, вирішили, що варто спробувати культивувати цю рослину і в Україні.

– Коли ми почали говорити, що плануємо висівати ревінь для промислових насаджень, виявили, що в нашому регіоні про цю рослину мало хто знав, – розповідає Вікторія ТРАСКОВСЬКА. – Однак свого часу схожа ситуація була і з лохиною, і з жимолостю, а сьогодні фермери успішно вирощують ці культури у своїх господарствах і отримують непогані прибутки. Пройшло небагато часу, і наші потенційні партнери-садівники та городники зрозуміли, що вирощування ревеню – це дуже вигідна справа. Адже є ринок збуту – ревінь охоче приймають на переробку заводи, що виготовляють желе, джеми, концентрати (зокрема, у Польщі). Тож перші плантації цієї культури в Україні вже є.

З бабусиних грядок – до промислових насаджень

Для українців ревінь не є екзотикою, адже цю культуру вже давно вирощують на грядках і городах.

– Ця рослина першою потрапляє на наші столи ранньою весною. Вона може замінити плоди та ягоди, яких ще немає, тому що багата на органічні кислоти та вітамін С, – розповідає Олександр ТРАСКОВСЬКИЙ. – Колись на грядках майже біля кожної хати ріс ревінь, та й сьогодні у багатьох людей він є. Українці з нього варять компоти, варення, кисіль, використовують для приготування солодощів.

У світі ревінь найбільш поширений у США та західноєвропейських країнах, хоча його батьківщина – Південно-Східна Азія, Північна Монголія та Китай. Ця трав’яниста багаторічна рослина належить до родини гречкових. Стебло пряме, порожнисте, висотою 1,5-2 м. Кореневище коротке, багатоголове, з кількома товстими м’ясистими коренями. Розетка діаметром до 1 м формується великими прикореневими листками на довгих (до 30-70 см), м’ясистих і соковитих черешках.

Замість шкідливих «Е» європейці обирають корисний ревінь

До їжі додають саме черешки ревеню. Вони містять цінні органічні кислоти – яблучну, лимонну, щавлеву, янтарну і саліцилову, а також вітаміни А, В, С, О, РР, пектин, мінеральні солі та клітковину.

– Ревінь – це натуральний консервант, який використовують для приготування соків, варення, у кондитерській промисловості, тому цей продукт досить затребуваний, – розповідає Вікторія Трасковська. – Окрім того, чимало заготівельників скуповують ревінь для заморозки, тож перспективи для збільшення площ вирощування цієї культури сьогодні є. Наразі у світі все більшої популярності набуває здорове харчування і корисна їжа. Ревінь не лише надзвичайно багатий на вітаміни, він ще й низькокалорійний: у 100 грамах продукту містить лише 17 Ккал.

– На ревінь є великий попит за кордоном, адже сьогодні люди хочуть їсти здорову та екологічно чисту їжу, – додає Вікторія Трасковська. – Багато країн відмовляються від шкідливих харчових добавок Е, шукаючи натомість консерванти природного походження. А ревінь якраз і є найпоширенішим природним консервантом, який активно використовують в переробній і кондитерській промисловостях. Запит на цей продукт у Європі сьогодні дуже високий, і обсяги його експорту з кожним роком збільшуються.

На одному місці росте 15 років

Перший урожай ревеню збирають на другий рік після висаджування. Збір черешків починається в травні та триває упродовж 8-10 тижнів в 3-4 заходи приблизно до середини липня – кінця серпня. З одного куща ревеню в перші 2-3 роки збирають 1-2 кг черешків, в наступні роки – до 6 кг. Загалом з одного гектара можна зібрати 60-80 тонн продукції.

– На одному місці ревінь росте до 15 років. Рослина морозостійка, кореневища не вимерзають при -30 °С навіть за незначного снігового покриву. Оптимальна температура для росту і розвитку цієї культури становить 15- 20°С, – розповідає Олександр Трасковський. – Румбамбар (інша назва цієї рослини) найкраще росте на легких суглинистих та супіщаних і достатньо підживлених ґрунтах. Він вимогливий до вологи, тож без крапельного поливу тут не обійтися. Враховуючи зміни клімату і літо, яке з кожним роком
стає спекотнішим, саме полив є запорукою хорошого врожаю.

Ревінь розмножують вегетативним способом і насінням. Висаджування в ґрунт уже готової розсади з закритою кореневою системою – це найшвидший і найдешевший спосіб закладки плантації румбамбару. Розсаду ревеню висаджують у ґрунт навесні (на початку травня) і восени (в першій половині вересня).

Лідер і Вікторія дають хороший врожай

Господарство «Трасковський ТМ» вирощує з якісного американського насіння касетну розсаду ранніх та високоврожайних сортів ревеню Вікторія та Лідер. Вікторія – один з найпопулярніших сортів у всьому світі,
перевірений часом. Походить він з Великобританії, належить до ранніх, холодостійких, хворобостійких та врожайних різновидів. Схильний до стеблування. Довжина черешка становить до 60 см, маса – від 70 до 250 г, урожайність– 2,5-4,8 кг/м2. Спочатку черешки ростуть насичено-червоного кольору, згодом поступово стають салатно-зеленими. За смаковими властивостями сорт вважається практично еталонним, нові черешки формуються дуже швидко. Кущ швидко формує квітконоси, тому за цим потрібно слідкувати з середини травня. Період від пророщення до технічної зрілості становить 30-40 днів.

Лідер – це ранньостиглий сорт. Період від весняного відростання до першого збору становить 35-45 днів. Черешки товсті, соковиті, з ніжною м’якоттю, кисло-солодкого смаку. Збір черешків проводять, коли вони досягнуть довжини 20-30 см. Вирощують рослину висівом насіння у відкритий ґрунт на розсаду. На постійне місце розсаду пересаджують восени або навесні наступного року.

– Вирощування ревеню – це прибутково, – каже Олександр Трасковський. – Ця рослина може рости на одному місці понад десять років, тож додаткові витрати протягом тривалого часу не передбачаються.

До хвороб ревінь не вразливий, також він не вибагливий у догляді. Однак збір врожаю – це повністю ручна праця. Робітникові потрібно зірвати черешок ревеню, відрізати листок і верхню частину та покласти стебло у ящик. А ще під час цвітіння потрібно видаляти квітконосні пагони, адже вони забирають багато поживних речовин у рослини.

Родина Трасковських планує також закласти плантацію ревеню. А сьогодні робить усе для того, щоб забезпечити якісним садивним матеріалом українські господарства. Фермери переконані, що не треба боятися нового, потрібно розвиватися і постійно рухатися вперед. Лише тоді можна отримати достойний заробіток на родючих українських землях.КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх