ТЕХНІКА ДЛЯ ВИНОГРАДНИКІВ: рішення для роботи в умовах дефіциту трудових ресурсів
05.04.2020

Віктор КОЛЕСНИК, ТОВ «Агростар»

У цьому короткому огляді техніки для виноградників хотілося б звернути увагу читачів на кілька позицій, які дозволяють замінити ручну працю у декількох найбільш трудомістких операціях під час догляду за виноградниками. Почну, мабуть, з найбільш трудомісткого та витратного процесу – збору врожаю. Для цього ми рекомендуємо використовувати причіпний виноградозбиральний комбайн.

На ринку зараз пропонують і самохідні комбайни. Однак у наших умовах придбання такої машини вважаю недоцільним, оскільки:

• її продуктивність може бути вищою приблизно на 10% (завдяки більшій стабільності руху важкого комбайна), при цьому її вартість – вища удвічі;

• фермер у Західній Європі, купуючи самохідну машину, використовує її також для проведення інших робіт на винограднику. Після зняття збирального модуля на машину можна встановити спеціальні модулі для чеканки, обприскування тощо. Такий метод там практикують у господарствах, де обробляють площі 20-30 га (за мірками Франції або Італії це велике господарство). У наших умовах використовувати трактор вартістю близько 120 тис. євро для обприскування або культивації – погана ідея. Тому наявні в Україні самохідні машини простоюють весь час, окрім сезону збирання;

• відмовостійкість у причіпної машини значно вища, а вартість і складність технічного обслуговуван-
ня, відповідно, нижча.

Я спілкувався з деякими виноградарями, які вважають, що збір урожаю за допомогою комбайну не забезпечує його високої якості. Відстежуючи роботу комбайнів в Україні та спілкуючись щодо цього питання з французькими фахівцями, роблю висновок, що це лише міф, створений маркетологами шато преміумсегменту (де вина продаються за ціною мінімум 20 євро/пляшка). Адже треба ж якось пояснювати покупцеві переваги свого бренду! Насправді добре відомо, що на якість одержуваних виноматеріалів впливає своєчасне збирання врожаю та швидка його доставка до винзаводу.

З огляду на економіку цього процесу, все ще простіше. Бригада збирачів у кількості 120 осіб за день збирає врожай приблизно з 8 гектарів (це реальний досвід наших клієнтів в Україні). Таку ж площу за день прибирає і причіпний комбайн (за умови високої якості шпалерної конструкції з дерев’яними, металевими або якісними бетонними опорами). Таким чином, якщо брати до уваги оплату праці та харчування збирачів, новий причіпний комбайн повністю окупається максимум за 2 сезони. Крім того, у виноградарів постійно виникають проблеми з пошуком достатньої кількості сезонних робітників, що загрожує зривом оптимальних термінів збирання врожаю.

МАШИНИ ДЛЯ ЧЕКАНКИ ТА ДЛЯ ПОПЕРЕДНЬОГО ЗИМОВОГО ОБРІЗУВАННЯ

Обладнання для чеканки (як моделі з ротаційними ножами, так і сегментного типу) добре відомі на ринку і користуються популярністю. Хоча об’єктивна потреба в них ще далеко не закрита. У цьому огляді хотілося б зупинитися на машинах для попереднього зимового обрізування виноградників, які на нашому ринку незаслужено залишаються менш популярними, хоча також дають змогу істотно скоротити витрати на використання ручної праці.

Зазвичай у європейських господарствах використовують машини з ріжучими дисками, які можуть бути оснащені оптичним сенсором для уникнення контакту з кілками або ж управлятися вручну з кабіни трактора. Ці роботи на виноградниках не потребують залучення працівників з високою кваліфікацією і без проблем можуть бути механізовані.

Ще одна операція, яку можна успішно механізувати в умовах дефіциту робочих рук, – це підняття та підв’язка лози. Така машина піднімає лозу за допомогою двох конвеєрних стрічок, стягує її підв’язувальним шпагатом і скріплює спеціальними скобами.

Загалом можна з упевненістю стверджувати, що сучасна техніка для виноградників дає змогу механізувати практично всі основні агротехнічні заходи з догляду за виноградними насадженням, чим наразі активно користуються європейські фермери.Читайте також:

КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх