Сучасний видовий склад шкідників виноградників України
02.07.2020

Людмила БАРАНЕЦЬ, канд. с.-г. наук, Тарас МЕЗЕРНЮК, молодший науковий співробітник, Ольга ПЕРЕПЕЛИЦЯ, аспірантка, ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова»

У сучасних соціальних, економічних і екологічних умовах, які останніми роками склалися в Україні, відбувається загострення фітосанітарної ситуації в агробіоценозах, і вона з кожним роком значно погіршується. Порушення технології вирощування винограду, недотримання науково-обґрунтованої технології вирощування культури, зниження проведених захисних обробок насаджень і повна відсутність внесення мінеральних добрив сприяють поширенню і зростанню численних шкідників. До того ж значно впливають на фітосанітарний стан виноградників нестабільність погодних умов, які щорічно вносять корективи в розвиток шкідливих організмів на виноградниках.

Передусім, відбулися зміни в поширенні групи шкідників, які раніше на виноградниках не становили загрози, а траплялися дуже рідко та не перевищували економічний поріг шкідливості. До шкідників, які в останні роки активно освоюють виноградники, належать оленка волохата, бавовняна совка, різні види цикадок (особливо біла цикадка) і трипсів (особливо виноградний трипс), а також американський білий метелик. Усі вони поступово стають загрозою ампелоценозів і за сприятливих умов можуть стати серйозною загрозою
винограду. При цьому такі шкідники мають не однакове господарське значення і не всі поширені в регіоні дослідження.

До головних і найбільш шкідливих видів шкідників, які можуть завдати значної шкоди винограду, належать гронова листокрутка і різні види кліщів (особливо виноградний зудінь). У них в останні роки через сформовані сприятливі умови спостерігається високий і стабільний розвиток. До другорядних видів, які в окремі роки можуть наносити певної шкоди, відносяться скосар кримський, п’ядун димчатий буро-сірий, пістрянка виноградна, листкова форма філоксера, щитівки та ін. До шкідників, які дуже рідко з’являються на
виноградниках, відносяться жуки-листоїди, падучка темна, рапсовий кіткоїд, червиці та ін.

Вирішення проблеми, що склалася, пов’язане з необхідністю проведення постійного фітосанітарного моніторингу з детальним вивченням видового складу різноманіття членистоногих у виноградних екосистемах для виявлення найбільш шкідливих видів, біологічно-екологічних особливостей їхнього розвитку з метою прогнозування термінів появи і запобігання їхньому розвитку та поширенню.

Ознайомитись з продовженням статті можна у випуску №2 (84) журналу "Садівництво і Виноградарство. ТІ".

Оформити передплату ви можете за тел.: +38 (0362) 60 88 21

Або зв`язатися з менеджером за тел:

+38 097 968 95 16,

+38 096 491 66 92,

+38 095 921 04 33

Чи надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

751

КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх