Сучасні технології вирощування фруктів: новітні сорти – гарантія успішних продажів на внутрішньому та зарубіжних ринках
08.11.2019

Наприкінці березня Черкаси стали осередком провідного досвіду та інновацій у сфері садівництва. Дводенна Міжнародна конференція для галузей садівництва і переробки «Технології та інновації: від землі – до готового продукту» зібрала рекордну кількість гостей та учасників. Провідні експерти з України та з-за кордону (практики, селекціонери, науковці, переробники, виробники супутніх матеріалів і технологій) ділилися досвідом, думками, прогнозами та ідеями.

Польський досвід успішного бізнесу на фруктах під час конференції представив відомий у Європі спеціаліст Мачей ЛІПЕЦКІ. На конференції «Технології та інновації: від землі – до готового продукту» експерт розповів, як виростити сад з новими сортами яблунь. Адже сорти, які будуть активно експортуватися до Європи та Азії, є основою прибуткового саду.

СТВОРЕННЯ САДУ: СОРТИ, ПЕРЕВІРЕНІ ПОКУПЦЯМИ

Створення саду – досить складний і кропіткий процес. Лише час показує, наскільки правильно були обрані спосіб і технологія закладання саду, а також догляду за ним. Нині інтерес до інтенсивного садівництва зростає. Так само зростає й інтерес до певних сортів яблук.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Плани та завдання на 2019 рік: курс на середнього фермера та продовольчу безпеку країни

– Зараз у Європі найбільшою популярністю користується сорт Голден Делішез (близько 2 млн 500 тисяч тонн фруктів). Це давно відомий американський сорт, який у міжнародному обігу яблук займає 30%. Утім, остання статистика свідчить, що виробництво цього сорту поволі йде на спад. Цікаво, що у більшості статистичних даних, які наводять світові асоціації, не згадується Китай. Бо якби аналітики враховували виробництво яблук у цій державі, то, очевидно, що сортовим лідером став би Фуджі. На другому місці за популярністю є сорт Гала, і попит на яблука цього сорту продовжує зростати у Польщі, в Італії та інших країнах. Далі у списку – яблука сортів Айдаред, Ред Джона Принц, Джона Голд, Чемпіон. Але з року в рік у списках лідерів збільшується кількість інших сортів, які тільки завойовують ринок. А ті сорти, що були популярними ще 10 років тому, поступово зникають зі світового ринку, – зауважує експерт.

Що стосується Польщі, то за останні 10 років сорт Айдаред уже втратив лідерство на користь таких сортів, як Ред Джона Принц, а також Гала та Голден Делішез.

– Враховуючи, що, наприклад, сорт Голден Делішез не є типовим для Польщі, наші садівники активно звертають на нього увагу та успішно вирощують у власних садах, тим самим демонструючи своїм колегам навіть у сусідніх країнах чудові властивості та смак цих яблук, – розповідає Мачей Ліпецкі.

У світі продовжують зростати обсяги вирощування яблук. До прикладу, за останні три роки в Китаї виростили 30-40 мільйонів тонн фруктів. Ще 15 мільйонів тонн виростили в ЄС, з яких 5 мільйонів – у Польщі, а також 4 мільйони – у США

ЯКІСНІ САДЖАНЦІ – НАДІЙНІСТЬ, ПЕРЕВІРЕНА РОКАМИ

– Щорічно в нашому розсаднику вирощується 300-350 тисяч саджанців. Ми пропонуємо клієнтам декілька видів. Наприклад, є так звані «семимісячні» саджанці, які висаджуються навесні вже привитими на підщепу зі сплячим вічком, а восени ми їх викопуємо і на другий рік маємо готовий здоровий саджанець. Найпопулярнішим типом саджанців у нас є підщепи типу кніп-баум. Ще один популярний тип – дворічні  саджанці з дворічною кроною. Вони відрізняються від саджанців типу кніп-баум тим, що у перших крона однорічна, а в них бокові гілки виростають з дворічного дерева, і після першого року ми їх не обрізаємо так, як кніп-баум. Чимало спеціалістів у розсадниках кажуть, що такі дерева більш здорові та стійкі до хвороб. Найчастіше таку технологію вирощування застосовують до яблунь сортів Чемпіон та Ред Делішез, – зазначає експерт.

Мачей Ліпецкі каже, що чимало польських розсадників фруктових дерев досить вдало експериментують із щепленням різних сортів яблунь.

– Наприклад, такі сорти яблунь, як Ред Делішез, Гала чи Чемпіон, мають дуже ніжну кору стовбура і тому часто піддаються раковим захворюванням. Деякі розсадники знайшли вихід: вони вирощують, наприклад, яблуні сорту Голден, а потім на висоті 60 сантиметрів прищеплюють ту ж Галу і отримують саджанець зі стовбуром одного дерева, а кроною іншого, який уже не схильний до пошкоджень раковими захворюваннями, – ділиться секретом спеціаліст.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як не втратити можливість: особливості маркетингу яблук в Україн

Одним із головних критеріїв при виборі саджанців, за словами Мачея Ліпецкі, є їхня якість. Часом буває досить складно вибрати надійного постачальника та хорошу здорову продукцію.

– При виборі саджанців обов’язково звертайте увагу на те, чи здоровим є дерево, особливо від вірусних захворювань. Запам’ятайте, якщо саджанець у розсаднику буде здоровим і непошкоджений вірусними захворюваннями, то ваш сад буде здоровим і через 10, і через 30 років. Крім того, саджанець мусить мати хорошу, розгалужену, міцну кореневу систему, не промерзлу й не суху. Що стосується зовнішніх параметрів, то оптимальна висота саджанця – близько 2 метрів, а мінімальна кількість розгалужень гілок – 5-7 довжиною 60-70 сантиметрів. Рослина повинна мати гарний міцний стовбур, а також чисті гілки та коріння, – акцентує увагу польський спеціаліст.

Утім, Мачей Ліпецкі зазначає, що трапляються випадки, коли садівникам продають семимісячні саджанці відмінної якості.

– Звісно, це може бути унікальний виняток і ця рослина буде відмінною і готовою для висаджування, але зазвичай практика свідчить, що майбутнє дерево просто добре «відкормили» азотними добривами і згодом воно почне ще швидше хворіти та піддаватись атакам шкідників.

МОДНІ ТЕНДЕНЦІЇ ПОЛЯКІВ ТА КЛУБНІ СОРТИ

За словами експерта, у Польщі невпинно росте попит на яблука сорту Гала. Ба більше, покупці все частіше купують яблука насичених благородних червоних кольорів та відтінків.

– Крім того, на полицях магазинів найчастіше можна побачити яблука сортів Ред Джона Принц, Голден, Айдаред, Чемпіон та Ред Делішез. Що стосується стандартних сортів яблунь, то зараз нових ботанічних сортів не виводять, а те, що є й пропонується для продажів, – це мутації старих відомих сортів. Але є й клубні сорти – недоступні широкому загалу садівників та розсадників. Звісно, клубні сорти яблук дуже дорогі, вони не продаються на ринках, а в Польщі їх навіть немає. Але і вимоги до таких сортів також високі: яблуко повинне бути дуже гарним та привабливим, довго зберігатись, а дерево – мати хорошу високу врожайність.КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх