Сорок як один: Яблунева агломерація та агромаркет на Буковині
21.12.2019

40 дрібних фермерів, що вирощують яблука на Буковині, об’єдналися, аби і товар кращий отримати, і продати його дорожче. Центром став місцевий «Агромаркет», який багато років забезпечує оригінальними засобами захисту рослин та добривами місцевих аграріїв, а останнім часом до цього основного профілю додалися й соціальні проєкти, без яких не обійтися у сільській глибинці, де працюють дрібнотоварні виробники. Хотинщина, що на Буковині, здавна славиться яблуневими садами. Частина сіл Хотинського району розташована на Колінковецько-Недобоївському макросхилі, який має власний унікальний рельєф, що сформувало виняткову локальну екосистему з особливим мікрокліматом, гідрорежимом, рослинністю та ґрунтом.

Рік тому кілька громад Хотинського району Чернівецької області підписали договір міжмуніципального співробітництва. Вони сформували особливу для України сільську агломерацію – яблуневу. На території громад садами зайнято понад 1,5 тисячі гектарів. За сприятливих умов тут вирощують сотні тисяч тонн смачних і соковитих фруктів. Основна мета співпраці – стимулювання та підтримка підприємців, що займаються садівництвом у сільській місцевості.

Проаналізувавши ситуацію, що склалася на ринку плодоовочівництва в Хотинському районі, громади дійшли висновку, що існує низка спільних проблем, зокрема в галузі переробки плодів садівництва, маркетингової підтримки та питань збуту, які потрібно вирішувати разом.

Нині головною запорукою рентабельності виробництва є диверсифікація бізнесу: більшої рентабельності досягає той, хто не тільки вміє виростити, а й, органі-зувавши переробку, створює товар із доданою вартістю. І фермери навчилися цих премудростей маркетингу. А все завдяки авторитету директора В’ячеслава ТОДОСІЙЧУКА, котрий разом з однодумцями із 2001 року забезпечує садівників обприскувачами, засобами захисту, добривами. Своє представництво – «Агромаркет» – позиціонували як постачальника, що дбає про успіхи садівників, пропонуючи їм тільки перевірені, сертифіковані продукти світових брендів. Від дня заснування і досі, коли торгівля уже давно перекочувала в Інтернет, «Агромаркет» не підвів місцевих садівників, пропонуючи їм тільки якісні препарати, а його засновники не зіпсували своєї репутації чесних підприємців, навколо яких гуртуються виробники. Бо довіряють.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Компанія «МАЇС» застосувала кращі технологічні досягнення світу для вирощування, зберігання, переробки яблук і розвитку горіхівництва

Десять років тому вирішили розвинути мережу магази-нів. Спершу побудували магазин за 60 кілометрів від с. Іванівці Кельменецького району (до речі, він працює й досі). Але далі мережу не розвивали, адже задумалися над будівництвом великої гуртовні.

– Шлях до великого агромаркету був нелегкий, – розповідає комерційний директор господарства Василь МАЙДАНСЬКИЙ. – Але все ж таки наприкінці 2014 року ми відкрили великий сучасний європейський комплекс, який об’єднує в собі всі товари для того, щоб садівник міг від початку і до кінця з нами працювати і отримувати все, що йому потрібно. Триває співпраця із великими фірмами-виробниками. Фірми, які до нас ставилися з обережністю, тепер самі хочуть з нами співпрацювати, пропонують на нашій базі розміщувати свої склади з засобами захисту. У нас представлені всі великі виробники: Bayer, «Саміт-Агро», «Сингента»... Хочу розказати, як почалася наша співпраця з агрохімічною спеціалізованою компанією «Вітера». Підприємство зробило дуже важливий крок у напрямку розвитку сервісу, організувавши на нашій базі лабораторію з функціональної діагностики рослин. Це наш спільний проєкт. Тут можна зробити аналіз листка і дізнатися, що йому бракує, що є в надлишку, чи рослина добре росте, чому вона не розвивається: словом, дати рекомендацію, що можна і треба використовувати.

Яблуко важливо виростити, та не менш важливо зберегти урожай. Тому у В’ячеслава Тодосійчука задумалися, як ефективно допомогти садівникам. Конкретна підтримка дуже актуальна для селян, котрі не в першому поколінні займаються садівни-цтвом, але не можуть виручити за свій товар високу ціну. Для того,
щоб зрушити справу з мертвої точки, підприємець В’ячеслав Тодосійчук відкрив у Недобоївцях єдиний в Україні логістичний хаб з відбору яблук. В ньому є можливість зберігати 6 тисяч тонн яблук, які в 2018-19 роках експортували в країни Балтії, Ірак та Сирію.

– Малих фермерів треба об’єднувати, аби вони були сконцентровані в одному місці, – продовжує розмову В’ячеслав Тодосійчук. – От ми і об’єдналися – сорок фермерських господарств. Ми їм надаємо послуги збереження урожаю. Минулого року купили сучасну лінію, яка може сортувати вісім тонн фруктів за годину. Сортувальна лінія відбирає яблука відразу за 14 різними показниками (колір, вага, форма, розмір, округлість тощо). Увесь процес сортування автоматизований – від миття яблук до пакування в коробки, тому людське втручання – мінімальне. Це дало нам поштовх, щоб виходити на експорт. Садівникам вигідна така співпраця. Бо якщо взяти фермера середньої чи малої ланки, то будівництво інфраструктури – непосильна річ для нього.Спільно навчаються, працюють, вчаться один в одного і виручають сусідів із біди, якщо раптом щось непередбачуване трапиться. Для цього створили при осередку громади пожежну частину. В селі це неабияка перевага – мати поблизу рятувальників та добрих друзів, з якими можна розробляти та впроваджувати технології.

БУКОВИНСЬКІ САДІВНИКИ І «СИНГЕНТА»

Дружба з компанією «Сингента» у хотинських садівників давня. Вони спільно започаткували проєкт «Садова академія». Вже традиційно у рамках «Садової академії» впродовж десяти років у Недобоївцях проходять навчальні семінари. За кошти компанії «Сингента» зведено метеостанцію і налагоджено її обслуговування.

– До роботи станції залучений комерційний директор господарства, який за показниками надсилав усім фермерам повідомлення про загрози хвороб, особливо парші, – зазначає В’ячеслав Тодосійчук. – Йдеться про суми позитивних температур, які впливають на розвиток шкідників. А два роки тому ми створили групу «Агромаркет» у Viber, де 250 садівників об’єдналися навколо ідеї – правильно вирощувати сад і отримувати інформацію, яка надходить кожному.

Розповідає регіональний представник фірми «Сингента» у Західній Україні Олександр ТОДОСІЙЧУК:

– Недобоївецька метеостанція входить у мережу метеостанцій фірми «Сингента», і працівники фірми на основі даних метеостанції дають свої рекомендації. Ось цьогоріч у травні були складні умови. Хто з
виробників серйозно поставився до своїх садів, на основі даних, що дала метеостанція, міг заздалегідь підготуватися до негоди і як наслідок отримати кращу продукцію. Садівництво дуже важливе для Західної України. Чернівецька і Вінницька області – це регіони, де можна виростити яблуко найвищої якості. З нами можуть конкурувати тільки Італія та Франція. Інші країни нам не конкуренти. Поляки, передусім, через те, що знаходяться північніше. Але при цьому можливі великі ризики, бо потрібно витратити кошти на засоби захисту рослин, добриво, яке додається в ґрунт, і мікродобрива для росту...

Словом, виходить приблизно 4 тисячі доларів на гектар. Сума немала. Тому розумієте, яка ціна помилки може бути, якщо людина не впорається з захистом. Тому ми, «Сингента», і наші партнери нама-гаємося не тільки продати препарати фірми, але й донести інформацію, як правильно використати ці препарати, щоб отримати якісний урожай.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Конкурентна органічна сушка, інша продукція з доданою вартістю: новий етап у розвитку фермерського господарства «Ґадз»

ФЕРМЕР НОМЕР ОДИН У БІДІ НЕ ОДИН

Не одному юному садівнику казав напутнє слово Олександр Бобик із села Клішківці, якого на Хотинщині недаремно вважають старійшиною фермерського руху. Він розпочав свою садівничу справу в далекому 1989 році з одного гектара землі, де посадив різні сорти яблунь. Нині фермер має 50 гектарів саду (як на своїй власній землі, так і на орендованій).

– Можна сказати, що фруктами займаюся все життя. Мої діди і прадіди були садівниками, – розповідає Олександр БОБИК. – Тепер на Буковині, особливо в нашому районі, спостерігається бум на садівництво. Топорівці, Колінківці, Недобоївці – тут уже майже не залишилося незасадженого шматочка землі. Є багато фермерів, які мають понад 100 гектарів саду. Коли ж я починав, на нас, перших фермерів, дивилися, як на диваків. І тільки з роками усвідомили,  що це успішна справа.

Садівники кажуть, що для них завжди був відкритий російський ринок. Після подій 2014 року він, відповідно, закрився. Це б нічого, але ж сорти у садках підібрані саме під нього. Інші ринки – інші сорти яблук. І для фермерів це виклик. Потрібно міняти дерева. А для цього потрібен час і кошти. Та й у самій Україні ринок зменшився (події в Криму і на Донбасі, демографічна ситуація), а виробництво яблук збільшується. І лише той, хто має гарне яблуко, може отримати більшу додану вартість.

– Нинішній сезон був складним, особливо його початок, – ділиться думками Олександр Бобик. – Весна дощова, і хто вчасно не обробив дерева, в того вони хворіли. Це перший удар для садівників. Далі було дощове літо, великі температурні коливання, через що падав град. Навіть градобійна сітка не могла захистити. У декого сади просто лежали. Але сад на камені не росте, він потребує постійного догляду та праці.

Фермер каже, що скористався програмою компенсації 80% вартості садивного матеріалу. Але держава відшкодувала не більше 60 гривень за один саджанець, а закордонний саджанець в Україні коштує 160 грн. Тому різницю доводиться перекривати з урожаю. Яблука в основному реалізує в Україні, поступово, як й інші садівники, переходить на сорти, популярні у Європі та Азії: Ґала, Фуджі, Ґолден тощо.

Фермер зберігає урожай у холодильниках-сховищах місткістю до 750 тонн яблук із регульованим газовим середовищем, де усе комп’ютеризоване. Завдяки сучасній системі зберігання зі спеціальною вентиляцією та системою забирання вуглекислого газу яблуко утримує свій первинний смак. У холодильниках тримається стабільна температура – 0,5 °С. Але минулого року трапилася біда: під час збору урожаю не витримала електромережа і холодильник, наполовину заповнений контейнерами з продукцією, охопило полум’я. Агрегат палав. Вогонь от-от міг перекинутися на інші приміщення. Йшлося не тільки про матеріальні збитки, але й про людей.

Отак і господарюють на Буковині: разом оновлюють садки відповідно до вимог ринків та стандартів, вирощують продукцію, формують експортні партії, продають на зовнішні ринки і, звичайно ж, підтримують один одного. Отакий він – «Агромаркет» із місцевим відтінком, і така агломерація, що єднає багатьох навколо спільної справи задля вирішення певних проблем.Читайте також:

КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх