Шаак ВАЛРАВЕН, розсадник Fleuren: «Наша мета – виростити свіжу черешню для Різдва»
01.07.2019

Щоб не імпортувати черешню на Різдво з південних країн, відомий розсадник Fleuren (Нідерланди) має намір продовжити сезон цієї культури до дванадцяти тижнів. Яким чином працюють селекціонери та які нові сорти готові запропонувати голландські спеціалісти, розповів Шаак ВАЛРАВЕН – комерційний директор розсадника Fleuren. Уже десять років продукцію Fleuren в Україні представляє компанія «Розетта Агро».

МЕНШІ ДЕРЕВА ЗАВЖДИ ДАЮТЬ ЯГОДУ КРАЩОЇ ЯКОСТІ

«Наш розсадник почав займатися черешнею тридцять років тому, саме тоді, коли з’явилися карликові підщепи для черешні і дуже популярні сьогодні сорти Кордія та Регіна, – розповів Шаак Валравен. – Ми
поставили перед собою завдання, що карликовий сад повинен бути захищеним. Для цього важливо мати накриття і шпалеру, щоб дерева якомога раніше починали плодоносити, тому що інвестиції на створення черешневого саду досить великі, й аграрії не можуть собі дозволити чекати п’ять років, поки сад почне повертати вкладені гроші. Також наше завдання – ягода високої якості. Плоди повинні бути не тільки великі та смачні (з правильним балансом цукрів і кислот), але й щільні, як камінь. Ми хочемо мати високу врожайність хорошої якісної ягоди – 15-20 тонн з гектара. Можна отримати ще більший урожай, але при цьому калібр плодів буде менший. Якщо ви порівняєте черешню калібрами 32 мм і 28 мм, то вони будуть відрізнятися своєю вагою чи не удвічі! Інвестиції в саджанці черешні досить значні, тому треба захищати сад від дощу, комах, птахів. Це питання дуже актуальне для України, але поки що проблемне для садівників. Зокрема, досить серйозною проблемою є вишнева муха, яка пошкоджує плоди черешні та вишні, особливо сорти середнього та пізнього термінів дозрівання. Також важливо мати продуктивний сад, бо можна виростити шестиметрові дерева, на яких ростиме багато плодів, але зібрати їх буде надто важко. Саме тому
ми і переорієнтувалися на карликові підщепи для черешні: менші дерева завжди дають ягоду кращої якості. Фермери в Голландії прагнуть, щоб крона дерев була компактною. Чим менше дерево – тим більш однорідні в нього плоди. А покупці цінують більшменш однаковий калібр. У Європі ягода малого калібру попитом не користується».

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Подвой айвы Элин (Quince Eline): новое слово в выращивании груши от голландского питомника Fleuren

РЕАЛЬНІ ПЛАНИ ПРОДОВЖИТИ СЕЗОН ЧЕРЕШНІ

Останні десять років у голландському розсаднику присвятили вирощуванню саджанців черешні, які в майбутньому могли б продовжити сезон збору врожаю. Якщо раніше досягненням вважалися 8 тижнів сезону збору черешні, то заразмета селекціонерів – 12 тижнів. А якщо стиглу черешню покласти в холодильник і правильно зберігати, це забезпечить ще довший пе-ріод її реалізації. Амбітна мета розсадника Fleuren – виростити черешню на Різдво, щоб не імпортувати її з південних країн. І як обіцяє Шаак Валравен, за десять років селекціонери Fleuren цього точно досягнуть.

ШУКАЮТЬ БІЛЬШ СИЛЬНОРОСЛІ ПІДЩЕПИ

Зараз у Європі є така тенденція: викорчовувати старі сади і на їхньому місці закладати нові. Тому в розсаднику Fleuren шукають більш сильнорослі підщепи, але за умови високопродуктивності саджанців.
50% підщеп у голландському розсаднику становить Gisela-5. Для господарств, у яких є ідеальний ґрунт та достатньо води, гарною підщепою є Gisela-3. Наразі основні підщепи для черешні – це Gisela-5 та Gisela-6. Нова підщепа Gisela-12 має більшу силу росту і краще витримує тепліші умови та спекотний клімат. Серед
нових підщеп – Weigi-підщепи: їх є багато, але для спеціалістів розсадника найбільш цікаві Weigi-1 та Weigi 2. Weigi-2 близька за силою росту до Gisela-5.

КНІП-САДЖАНЦІ ГАРНО ПЛОДОНОСЯТЬ УЖЕ НА ДРУГИЙ РІК

Близько півсторіччя тому власник розсадника Карл Фльорен винайшов кніп-саджанець. Зараз уже багато європейських розсадників вирощують саджанці за цією технологією, які забезпечують гарне плодоношення. Кніп-саджанці – це дворічні саджанці з однорічною кроною, які мають не менше п’яти бічних гілок, розташованих під тупим кутом до основного провідника.

Горизонтальне положення гілок позитивно впливає на закладання плодових бруньок, значно скорочує період виходу саду на повне плодоношення і дозволяє швидше повернути інвестиції. Загалом у розсаднику Fleuren постійно працює близько 50 людей, сезонних робітників налічується від 50 до 100. Ще одна дуже важлива перевага кніп-саджанців – розташування гілок на висоті близько 70 см над землею. Завдяки цьому вони не опускаються на землю, навіть якщо повністю усипані плодами. Наприклад, якщо саджанець посадити весною 2019 року і зимою 2020 року обрізати його на 65 см, то в вкінці наступного року ви отримаєте кніп-саджанець з кроною, що має хороше гілкування.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Зрошення, фертигація, захист від заморозків: як голландці змушують воду працювати на садівників

Схема посадки кніп-саджанців черешні – 4х1,5м. Але деякі господарства садять їх більш щільно. У кніп-саджанців через два роки після висаджування відбувається ефективне закладання бруньок, і в цей період вже можна зібрати до 5 кг плодів з дерева. Але якщо наступного року садівник отримує 1-1,5 кг плодів, це теж хороший результат. Ще однією новою системою вирощування є система Драпо (Drapeau), яка полягає в тому, що дерева висаджуються під кутом 45 градусів і формуються протягом багатьох років плодовою стіною.

Усі ці системи вирощування, технології догляду та різні сорти можна на власні очі побачити на демо-полі «Розетта Сад», (с. Небелиця, Макарівський район Київської обл.). Для цього треба попередньо записатися на екскурсію.

СТАВКА – НА СЕЛЕКЦІЮ НАДРАННІХ ТА НАДПІЗНІХ СОРТІВ ЧЕРЕШНІ

Як зазначає Шаак Валравен, середньосезонних сортів черешні вже досить багато. Але сортів надранніх та надпізніх не вистачає. Щодо ранніх сортів, то бракує сортів черешні високої щільності, хоча вони дають смачну ягоду. Десять років тому розсадник Fleuren почав співпрацювати з селекціонером Пітером Стоппелом з Німеччини. Всі випробування та селекція проводилися в черешневих насадженнях без накриття, тому зразу відбраковувалися ті «кандидати», які розтріскувались від дощу. Пильна увага зверталася на калібр, на довжину плодоніжки та на щільність дерев.

Ранні сорти, виведені Пітером Стоппелом, отримали назву Прім, а пізні – Фінал. Наприклад, Прім 2.1 – це
досить продуктивний сорт, який починає плодоносити після сорту Бурлат і закладає багато соковитої, солодкої з кислинкою ягоди, яка має дуже цікаву сердцеподібну форму. Прім 2.1 має 65-75 Durofel (це дуже висока щільність), 17-18 Brix, а діаметр плодів досягає 30 мм.

«Важливо, що дерева Прім 2.1 виглядають здоровими, – зауважив Шаак Валравен. – Наприклад, на півдні Німеччини, де випадає досить багато опадів і є багато випробувань вологою, дуже важливо, щоб дерева були здорові, стійкі та нехворобливі. Бо в світі налічується чимало хороших сортів черешні з точки зору плодів,але самі дерева – слабкі. Саме тому мені не подобаються деякі канадські сорти, хоча ягода у них чудова. Ще один ранній сорт Прім 3.1 – найбільш урожайний. Дерева виглядають дуже здоровими, у ягід довга плодоніжка, яка тривалий час залишається зеленою. Це важливий показник, бо у деяких сортів – суперягоди, але після збору врожаю плодоніжка дуже швидко темніє. Це надзвичайно важливо, якщо продукція реалізується у супермаркетах. Ще один важливий нюанс полягає в тому, що ранні сорти не самозапильні, тому для них потрібні запилювачі. Особисто я не дуже люблю самозапильні сорти, тому що вони схильні до перенавантаження, особливо коли старішають. Тому обрізка таких сортів потребує пильної уваги й іншого підходу. Що стосується чотирьох пізніх сортів Фіналу, то вони достигають упродовж від одного до трьох тижнів після сорту Регіна. Всі сорти самоплідні й у всіх довга плодоніжка. Але ці сорти відрізняються врожайністю та продуктивністю: одні – врожайні, інші – дуже врожайні. Вміст цукрів – високий, в минулому сезоні досягав понад 25 Brix. Колір плодів – від темно червоного до практично чорного. До речі, селекціонер
Пітер Стоппел ставить собі за мету, щоб сорт Фінал мав щільність не менше 70 Durofel. Минулого року у розсаднику провели експеримент зі зберігання черешні на дослідній станції: всі чотири сорти Фіналу були закладені в промисловий холодильник без газового середовища. Після 4-5 тижнів зберігання три сорти з чотирьох мали прийнятну якість. Ми і надалі продовжимо це дослідження, і спеціалісти будуть прискіпливо дивитися, щоб після зберігання плодоніжка черешні була зеленою».

ВИРОЩУВАННЯ ЧЕРЕШНІ – ДУЖЕ ЦІКАВА СПРАВА

«Ми хочемо допомогти виробникам мати краще виробництво, кращу якість продукції, крупнішу черешню. Бажаємо також допомогти в розробці зручної системи посадки цієї культури, – наголосив Шаак Валравен. – Треба зробити все для того, щоб вирощування черешні стало цікавішим. Бо в багатьох країнах до сільського господарства ставляться як до нудного заняття. Але садівництво повинно стати модною справою. В Європі багато молодих людей тікають у міста і там залишаються. Вони забувають, як чудово жити в сільській місцевості і наскільки цікаво заробляти гроші в сільському господарстві. Ми хочемо, щоб люди гордилися тим, що вирощують. Плодово-ягідна продукція – це здорова продукція. Ми всі говоримо про здоровий спосіб життя, займаємося спортом, але основною частиною здорового тренду є харчування. Плодово-ягідна продукція займає чільне місце в здоровому харчуванні. Ми завжди кажемо, що черешня – як шоколадка, це найсмачніша ягода. Україна для нас – це дуже цікавий ринок, тому що історично ваша країна – сільськогосподарська. Ми хочемо поділитися з українськими садівниками та ягідниками тим, що вважаємо найкращим досягненням у сільському господарстві. Зокрема, інформацією про нові сорти черешні, які подовжують сезон якісною ягодою. Сьогодні в Західній Європі 80% всіх фруктів продаються через супермаркети. І ми хочемо, щоб у ритейлі якісна та смачна продукція була доступною для споживачів якомога довше».

ДОВІДКА:
Розсадник Fleuren – це компанія, заснована в 1922 році, якою керує вже третє покоління сім’ї Фльорен. Сьогодні загальна площа розсадника становить близько 147 га. Основні плантації знаходяться в Нідерландах, але також є розсадники в Німеччині та Сербії (під брендом Fleunerra). Загальний обсяг виробництва – близько 1,7 млн саджанців у рік, з яких 50% – яблуня, 35% – черешня та вишня, 10% – груша і 5% – слива. Компанія поставляє свої саджанці у більше ніж 30 країн: їх садять від Норвегії до Іспанії, від Великої Британії до Китаю. Ще десять років тому 90% всіх саджанців розсаднику Fleuren були яблуні. Але тридцять років тому компанія почала працювати над селекцією нових сортів черешні і виробляти саджанці черешні. За останні десять років також окреслилася тенденція до збільшення виробництва саджанців сливи. Отже, в Європі доля саджанців яблуні стає меншою, а кісточкових – зростає.ИНТЕРНЕТ-МАГАЗИН
ЧИТАТЬ ЖУРНАЛ
наверх