Селекція бокоплідних горіхів Леоніда Шугіна Як закласти сад низькорослими швидкоплідними формами
21.12.2020

В Україні все більше фермерів переходить до вирощування багаторічників, зокрема горіхоплідних. Суттєва перевага – збирати, зберігати і транспортувати їх простіше, ніж груші чи малину. Світовий попит підказує, що волоський горіх ще довго буде затребуваний через брак земель, на яких він може рости. А в нас і клімат, і ґрунти йому підходять. Вирощені на наших чорноземах, горіхи мають ліпший смак, ніж китайські. В останні роки розголосу набули молоді промислові сади швидкоплідних горіхів: низькорослі та високоврожайні. В Україні ними займалися лише два горіховоди. Один із них, харків’янин Леонід Шугін, автор відомого горіха Іван Багряний, присвятив їхній селекції половину життя! Святослав ШУГІН, син відомого селекціонера швидкоплідних горіхів, розповідає про здобутки батька – горіховода, заслуженого садівника України Леоніда Шугіна (м. Харків):

ІСТОРІЯ ВИВЕДЕННЯ
Першим знайшов урожайні форми горіхів С. С. Калмиков. Він із дослідником А. Зарубіним провів пошук киргизьких та узбецьких латеральних форм, які розпускалися пізно навесні. Знайшовши у неврожайному 1946 році невеликий горіх з урожаєм, Зарубін побачив, що у нього теж відмерзли верхівки торішніх пагонів, як і в інших дерев навколо. Але добрий врожай дали супліддя, утворені з бічних бруньок цьогорічних пагонів. Так був знайдений узбецький швидкоплідний горіх.

...Завдяки статтям у садівничих журналах цих горіховодів швидкоплідні урожайні форми горіха посадили і в Україні: вчений І. Є. Кочерженко в Києві та садівник Л. С. Шугін у м. Харків. Невеликий дослідний сад цих форм був закладений у 1980 році на Донбасі. Якраз у той час раптово помирає І. Є. Кочерженко. Далі його працю з низькорослими латеральними горіхами продовжив Л. С. Шугін.

Леонід Семенович Шугін зв’язався з С. Калмиковим та придбав плодів з перспективних дерев. У другій половині 1970 року садівник налагодив листування з лісівниками із Ташкента і вченими з інституту ім. Р. Шредера, які мали справу із латеральними формами. Брав і в них насінні плоди, консультувався. Тому вирощені в його маточнику горіхи із середньоазійських насінин Ідеалів мають досить насичений генетичний
потенціал. Крім того, горіхи з Ферганської долини показують високу посухостійкість.

Перші успіхи були вже на 2-й рік – сіянці горіхів С. Калмикова зацвіли! Але виявилося, що вирощені 2–3-річки в Харкові повністю вимерзали. А гібриди Кочерженка в Харкові часто підмерзали, проте все ж росли. Леонід Семенович почав шукати місцеві морозостійкі горіхи. І віднайти такі місцеві низькорослі форми допомогла холодна зима та весна 1986-87 років. Тоді як більшість довколишніх дерев зостались без зав’язі, окремі форми виділялися добрим урожаєм. Молодий селекціонер провів запилення узбецьких горіхів пилком
цих місцевих імунних форм. Останні умовно були названі Пирятинським горіхом. Отримані гібриди – власне БОКОПЛІДНІ Л. С. ШУГІНА – взяли від Пирятинської форми стійкість до хвороб та морозу, низькорослість, а від Ідеалу – латеральність, швидкоплідність, посухостійкість.

Продовження читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

1057

КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх