Сади ТОВ «Яблогруп Закарпаття» – симбіоз закарпатського клімату та європейських технологій
06.03.2018

Інноваційні технології та грамотний підхід не тільки до вирощування якісної продукції, але й до створення бренду, який зможе вийти на світові ринки, стрімко завойовують вітчизняну садівничу галузь. Не залишилися осторонь від технічного прориву і маркетингових нововведень і на Закарпатті. Там, у селі Соловка Ужгородського району, розкинулися розкішні сади компанії «Яблогруп Закарпаття». У господарстві запевняють, що успішно поєднати європейський досвід та українські можливості цілком реально. За чотири роки компанія спромоглася завоювати не лише український ринок, а й зайняти нішу на полицях європейських супермаркетів.

Місцевий продукт, вирощений за європейськими технологіями та з особливою турботою, – так кажуть про свою продукцію працівники господарства. І недарма. Побувавши у садах «Яблогруп Закарпаття», переконуєшся, що грамотний персонал, продумані технології та бажання працювати справді можуть дати хороший результат уже за кілька років наполегливої роботи.

«Нині наше підприємство займається в основному вирощуванням яблук,  – розповідає директор «Яблогруп» Віталій МЕЛЬНИК.  – Ще маємо гектар абрикосів і персиків, а на перспективу плануємо розширити господарство ще на 40 гектарів. Сад заклали чотири роки тому, він ще молодий, але на ринку ми працюємо вже два роки».

Навіть за такий невеликий для молодого саду відрізок часу його власникам уже є чим похвалитися: закарпатське яблуко радо купують як українські торгові мережі, так і закордонні. «Ми постачаємо свою продукцію не лише великим українським торговим мережам. Так, продаємо наше яблуко у Чехії, а ще ведемо переговори з бізнесменами з Німеччини, Словаччини та скандинавських країн», – наголошує директор підприємства.

Закладка саду: основні деталі
Нині у садах «Яблогруп Закарпаття» вирощують 8 сортів яблук: Гала, ранній Голден, Айдаред, Чемпіон, Ред Джонапринц, Голден Делішес, Пінова та Муцу. Обрали саме їх, адже вони популярні в Україні та Західній Європі.

«Сад засаджений на підщепі М-9, саджанці купували у місцевого підприємства  – фермерського господарства «Коник», – розповідає головний агроном «Яблогруп Закарпаття» Тетяна ЧЕКАН.  – Сад закладали за всіма канонами агрономії, починаючи від геодезичного планування та аналізу ґрунтів і закінчуючи обробітком та плануванням розмітки. Нині сад посаджений за схемою 3,5х0,9 м. Обрали саме таку схему, тому що маємо сад інтенсивного типу, і така посадка дозволяє нам розташувати на одному гектарі
більшу кількість дерев. Втім, у майбутньому сподіваємось розширятися й робити ще вужчу закладку саду, для цього будемо закуповувати нові сажанці, цього разу італійські – від нашого хорошого партнера компанії Griba».

Дивлячись на сади компанії, розумієш, наскільки важливим є зважений та грамотний підхід до ведення господарства. «Наші сади ми закладали, орієнтуючись на кращі світові практики та успішний досвід українських колег. При цьому постійно намагаємось оптимізувати витрати, максимально концентруючи процеси всередині підприємства і вникаючи в кожен етап роботи. Також плануємо впроваджувати в господарстві все більше сучасних технологій: вже маємо у своєму розпорядженні сучасну метеостанцію, розпочали заміну та укріплення шпалери, а на перспективу плануємо обов’язкову установку антиградової сітки. Цей сезон видався дуже важкий: спочатку раптові морози навесні, потім градобої. Звісно, це дається взнаки, але ми зробили свої висновки на майбутнє», – зазначає директор підприємства.

Запорука успіху – надійна агротехніка
Цьогоріч у садах «Яблогруп Закарпаття» зібрали по 35-40 тонн врожаю з гектара, а яблука сорту Гала принесли 50 тонн з га. Такі хороші показники для відносно молодого саду тішать керівництво господарства, адже вони свідчать про те, що технології для обробітку та догляду були вибрані правильно. Важливою складовою успішного розвитку саду, без сумніву, є зрошення. Це питання в компанії вирішили ще при закладанні плантацій.

«Сади інтенсивного типу найкраще зрошувати за допомогою крапельного поливу. Завдяки системі крапельного зрошення можна забезпечити не тільки рівномірний полив, а й внесення поживних речовин. І ми вже бачимо результат: кращі смакові якості у плодів і більш активний ріст дерев», – стверджує Тетяна Чекан. Окрім того, вдале місце розташування садів – неподалік річки Тиса  – дозволяє господарству брати
гірську воду для дерев безпосередньо з найкращого природного джерела.

«Річка формує унікальний сприятливий мікроклімат для нашого яблука. Відтак це не тільки зручно для поливу, адже воду ми ще беремо з власного озерця, що є на території саду. Завдяки такому сусідству наше
яблуко набирається особливого смаку», – стверджує головний агроном.

У «Яблогруп Закарпаття» постійно вдосконалюють уже наявні системи, що допомагають вирощувати здорове та смачне яблуко. «Ми розпочали заміну старих шпалер на нові, вибір зупинили на опорі від італійського виробника Spinazze Group, представниками в Україні яких є компанія «Ніф Агро Постачання». Переваги цих шпалер у тому, що вони дозволяють високо підняти родючу стіну дерева, тим самим підвищуючи врожайність, а також вони оптимальні для встановлення на них протиградової сітки», – розповідає головний агроном підприємства.

За кілька років у господарстві планують значною мірою окупити витрачені кошти. Однак за однієї умови – що нічого цьому не зашкодить. «У 2017 році від граду серйозно постраждали декілька сусідніх з підприємством районів, та й багатьом агрофірмам стихія завдала значних збитків. Ми вирішили розробляти проект на встановлення антиградової сітки, тому що в умовах нашого клімату було б вкрай нерозважливо сподіватися на те, що наше яблуко негода може оминути. Краще убезпечити свій врожай», – роз’яснює Віталій Мельник.

Щоденно у садах «Яблогруп Закарпаття» працюють десятки видів різної техніки, які забезпечують весь необхідний цикл робіт. «Маємо у своєму розпорядженні 4 трактори марки «Беларус» різних моделей: два маленькі і два великі, один з них садовий. Техніка ця дуже надійна, ми дуже нею задоволені, тому що вона проста в користуванні, а якщо виникає якась поломка, наші працівники можуть самі її полагодити, – говорить агроном Тетяна Чекан. – Ще маємо два обприскувачі, косарку-мульчувальник для подрібнення гілок, розкидувач добрив, плануємо розширяти свій технічний ряд і далі».

Вирощений у садах урожай збирають вручну потоковим способом. «Поміж рядів їде трактор, за ним – потяг з візками, до яких прикріплені дерев’яні контейнери. Люди акуратно збирають яблуко, пройшовши попередній інструктаж, складають його в плодозбиральні сумки, а потім пересипають у контейнер. Далі яблука везуть на логістичний майданчик, звідки транспортуємо їх або в камери схову або сортуємо на продаж», – деталізує агроном Тетяна Чекан.

Надсучасний підхід у догляді
Особливо пишаються у «Яблогруп Закарпаття» установкою сучасної метеостанції iMETOS. «Це сучасна метеостанція, що допомагає нам через програмне забезпечення спостерігати за погодними умовами, аналізувати прогноз розвитку шкідників та хвороб і таким чином оперативно визначити, в які оптимальні терміни боротися з тим чи іншим шкідником, підготуватися до негоди тощо. Насправді це зручно і дуже ефективно, бо не потрібно робити зайвих обприскувань – ти лише вчасно й ефективно борешся зі шкідником саме на тих фазах, на яких це необхідно робити, знаєш, чого чекати від погоди і як максимально захистити врожай»,  – розповідає головний агроном підприємства.

А ще на «Яблогруп Закарпаття» співпрацюють з італійським розсадником Griba, що займається агроконсалтингом. Закордонні спеціалісти у режимі онлайн слідкують за показниками метеостанції та постійно консультують працівників господарства, як краще вчинити у певних ситуаціях, як захистити врожай, які добрива внести і у яких пропорціях.

«Окрім того, італійські колеги навідуються у наші сади й проводять консультації, розповідають, що і як краще зробити для саду. Нещодавно до нас приїжджав агроном, який розповідав, як краще підготувати сад до зими, показував правильну систему обрізки, яку ми застосовуватимемо й надалі»,  – наголошує
агроном.

Ретельний догляд за кожним деревом також забезпечують за допомогою внесення добрив. Працівники саду прекрасно розуміють, що своєчасне і достатнє внесення добрив допомагає багатьом чутливим до несприятливих погодних умов сортам переносити заморозки та погодні аномалії.

«Весняна вегетація розпочинається із розкидування аміачної селітри у пристовбурні смуги. Під кінець весняного періоду через систему зрошення ми розпочинаємо внесення аміачної селітри, до неї додаємо монокалій фосфат, тому що калій і фосфор сприяють кращому наливанню яблук та впливають на їх краще зберігання,  – роз’яснює головний агроном підприємства. – Аміачна селітра – це азот, що необхідний будь-якому дереву для нормальної вегетативної маси, гарного здорового зеленого листка, який є транспортером поживних речовин до яблук. Тобто якщо є здорове гарне зелене листя, то будуть і гарні яблука. В середині літа вносимо добрива з калієм для хорошого зберігання та наливу яблук. До речі, наші яблука можуть зберігатися досить довго. Наразі ми заклали в орендоване сховище 500 тонн фруктів, але оптові покупці та магазини швидко забирають гарне яблуко для реалізації. Застосовуємо в саду також інсектициди та фунгіциди для боротьби зі шкідниками та хворобами. У рекомендованих дозах та в необхідні терміни вносимо добрива німецьких та швейцарських виробників. Найчастіше користуємось агрохімікатами та добривами від таких виробників, як Bayer, Syngenta, BASF, Adama, Yara, але купуємо їх через дистриб’юторів в Україні», – каже Тетяна Чекан.

Робота на бренд
Продаж яблук з садів «Яблогруп Закарпаття» здійснюють під власною торговою маркою «ФайноФрут», яку зареєстрували минулого року. «ФайноФрут» – це новий, особливий підхід до вирощування яблук та фруктів, стверджують у господарстві.

«Ми максимально ефективно використовуємо безцінні закарпатські ресурси: сонце, родючий ґрунт, технології та дбайливе ставлення персоналу. «Файно»  – типове закарпатське слово, що означає «добрий, чудовий»,  – говорить директор компанії Віталій Мельник. – Ми хотіли, щоб клієнт через назву зрозумів походження продукції. А слово «фрут» також відоме багатьом і має іноземне походження, адже ми продаємо своє яблуко й за межі України. Надалі нам хотілося б іще більше працювати, швидше розвиватися, збирати більше врожаю, купувати і застосовувати нове обладнання. Кращий мотиватор до розвитку – хороший результат від уже зробленого».

Для підприємства «Яблогруп Закарпаття» головне завдання полягає у вирощуванні якісної смачної продукції. У найближчих планах – збільшення площ насаджень і подальше розширення асортименту продукції. При цьому пріоритетом у роботі залишається реалізація апетитного та сонячного продукту на славу українського садівництва.КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх