Регулятори росту. Варто спробувати!
12.05.2016

 Євген Найченко, консультант

Не треба було бути провидцем, щоб ще 5 років назад спрогнозувати зниження рентабельності виробництва яблук. Про це знали всі, але чомусь ця тема не викликала у більшості жодних емоцій. Справді, це мусило колись статися… Колись… І саме це чарівне слово відтягувало увагу і дозволяло не звертати уваги на якість. Головне – щоб був врожай. Яблука в будь-якому випадку можна буде продати. Навіть ті, що з паршею, дрібненькі та кособокі все одно дадуть хоч невеликий, але прибуток. Пам’ятаєте, панувала думка: «Росія з’їсть усе». Частково так і було, і це дозволяло виробнику постачати на ринок практично будь-що. 

Здається, ці часи вже минули і тепличні умови для виробників яблук, скоріше за все, закінчилися назавжди. Період, коли врожайність була основним критерієм успішності, ми успішно подолали. І тепер ринком керує її величність – якість. Справді, варто спробувати продати 1000 т яблук розміром 55-65 мм з паршею та фізіологічними хворобами і порівняти з можливостями продажу того ж самого сорту, але з плодами 75-80 мм, чистими та красивими. Тих, останніх, можливо, вистачило б навіть половини, щоб забезпечити аналогічну прибутковість господарству, а на додаток отримати ще й сталих та надійних клієнтів.

Запорукою зміни акценту та, власне, успіху є позиціонування виробника на ринку. Тобто з самого початку треба визначитися, що є для вас головним пріоритетом. Кількість? Якість? Їх поєднання (яке, безумовно, є найвищим рівнем майстерності виробника)? Треба пам’ятати, що вільним ринком (а у випадку яблук він справді є вільним на відміну від зерна) керує конкуренція. Отже, залишаючись у групі виробників, які схожі за своїми підходами до продукції плодів, матимеш певну кількість однакових продавців, які намагатимуться продати товар, пропонуючи перш за все нижчу ціну. І тут варто задуматися, яка група найбільш чисельна сьогодні? І чим більша група, тим більша в ній конкуренція, і, відповідно, нижча ціна на подібний товар. Аналогічно можна сказати, що, примкнувши до іншої групи виробників, яка керується іншими, менш поширеними (але набагато ціннішими) стандартами виробництва, отримаєш перевагу за рахунок значного зменшення конкуренції, а відповідно, зможеш продавати товар значно дорожче. Це простий ринковий закон, і він чудово діє. 

Хочеш продавати яблука дорого – ВІДРІЗНЯЙСЯ від інших!

І це добре видно, коли до одних господарств, які мають великі та гарні дорогі плоди найвищого стандарту, вишукуються черги, а інші вимушені заманювати клієнтів черговим зниженням ціни на і без того дешеві яблука. «Бо ж сусід продає на 50 копійок дешевше…».

Це шлях в нікуди! Головні моменти, що сприяють ефективному виробництву. 

• Сорт яблук.
• Відсутність пошкоджень (внаслідок хвороб і розладів будь-якого характеру та механічних ушкоджень).
• Яскраве характерне забарвлення шкірочки плода.
• Розмір плода. 
• Форма плода.
• Внутрішня якість м’якуша (передусім твердість, характерне забарвлення та смак).

Розглянемо кожен з них окремо. 

Сорт яблук

Гадаю, що кожен хто, як кажуть, «в темі», розуміє різницю у ринковій вартості Голдена Делішеса чи Ред Чіфа з Айдаредом чи Ліголом. Тому не будемо тут зупинятися, це окрема тема, для тих, хто тільки планує закладання саду.

Відсутність пошкоджень

Тут теж, мабуть, все зрозуміло. Яблука мають бути ЧИСТИМИ, без жодних дефектів шкірочки, чим би вони не були викликані. Для цього має бути відповідний захист від хвороб та шкідників під час вегетації, певна технологія підживлення, а також захист від граду. 

Яскраве характерне забарвлення шкірочки плода 

Це перш за все залежить від клону сорту та погодно-кліматичних умов вирощування в цьому сезоні. Решта факторів, зокрема, підщепа, вид ґрунту, добрива, зрошення, обрізка, теж мають велике значення, але головними залишаються клон та погода. Наступні три фактори розглянемо більш детально, адже саме в них полягають певні секрети, що дозволяють перейти на інший рівень виробникові. 

Розмір плода

Розмір має значення! Це вирішує ринок, який дає чіткі сигнали про оцінку розміру плодів того чи іншого сорту у грошовому еквіваленті. Про те, якими саме цифрами це виражається, можна зробити висновок, подивившись будьякий звіт агенції, яка щотижня відслідковує динаміку цін та продажів у різних європейських країнах. Наприклад, от що пише Markt Week (випуск 46/2014) про ціну яблук Голден Делішес у Бельгії (євроцентів/кг):Різниця у ціні між яблуками різного калібру може досягати 150%! Варто звернути увагу на співвідношення цін між яблуками розміром 65-70 мм (0,20 євро/кг) та яблуками з діаметром 85-90 мм (0,50 євро/кг). Аналізуючи зміну цін у співвідношенні з окремими фракціями плодів, варто зазначити, що на кожні додаткові 5 мм діаметру плода додається приблизно 8 додаткових євроцентів. 

Тобто так можна визначити вартість 1-го додаткового міліметра діаметру плода (більше 65 мм): вона становить 1,5 євроцента за 1 мм.

А що ж із цим параметром в Україні? Враховуючи дані цінових пропозицій продавців, можна зробити висновок, що різниця цін між фракціями 65 мм та 85 мм становить приблизно 20 євроцентів, тобто маємо близько 1-го цента за 1 мм.

Маю надію, що це є важливим аргументом для розуміння того, що розмір таки має значення, і про рахування врожаю тільки у тоннах варто забути. Основним чинником, що впливає на розмір плода, є кількість яблук на дереві. Звичайно, інші фактори, наприклад, сорт, зрошення, підживлення, підщепа, вік дерев, обрізка, листовий апарат тощо теж мають значення, і немаленьке. 

Але ще раз повторюю: найважливіший чинник – це кількість яблук на дереві. Існує багато різних калькуляцій для визначення їх оптимальної кількості. Але одним із найпростіших методів, якщо йдеться про сад на М9, який розпочав повне плодоношення, є показник кількості плодів (у штуках на дерево), що дорівнює відстані між деревами в ряду, вираженої у сантиметрах. Тобто, якщо ви маєте садок на М9 зі схемою посадки, наприклад, 3,20м на 0,90м, то кількість яблук на дереві не має перевищувати 90 штук. Це дасть змогу отримати плоди з розмірами від 75 мм та вище і при тому забезпечить максимальну прибутковість такого насадження. 

Щодо врожайності, то варто зазначити, що за таких умов середня маса плода може наближатися до 0,2 кг, що забезпечить 18 кг урожаю з одного дерева або близько 60 т з гектара при заданих умовах щільності посадки. Тобто виконується два основних завдання: отримання високоякісних плодів, що мають ринкову ціну вищу за звичайну, та досягання високого врожаю.

Не варто забувати й про ще один важливий бонус при нормуванні кількості яблук на дереві: сприяння закладанню плодових бруньок на наступний рік, що зводить до мінімуму ризик періодичності плодоношення. Щоправда, ця опція спрацьовує лише за умов раннього прорідження плодів, на перших стадіях їх розвитку (не пізніше досягнення плодами діаметру 16 мм).

Методів прорідження плодів є декілька: механічне, за допомогою спеціальних пристроїв, хімічне та ручне. Найбільш розповсюдженим є хімічне прорідження, яке поділяється за часом: 

• під час цвітіння;
• в момент опадання пелюсток квітів;
• при зав’язі 6-8 мм;
• при зав’язі 10-14 мм;
• при зав’язі 18- 22 мм.

За хімічними сполуками, що застосовуються наразі у світі, у процесі прорідження плодів можна виділити такі діючі речовини: 

• тіосульфат амонію (ATS);
• нафтилоцетова кислота (Pomonit);
• амід нафтилоцетової кислоти (AmidThin);
• 6-бензиладенін (EXILIS);
• етефон (Etrel).

Найбільш ефективним, але водночас і найбільш небезпечним є використання тіосульфату амонію під час цвітіння. Тому такий метод використовується лише за досить специфічних умов (масове та дуже рясне цвітіння, відповідні погодні умови, впевненість у своїх діях та свідоме прийняття ризику невідомості результатів цвітіння). 

Менш ризикованим є використання нафтилоцетової кислоти, а тим паче її аміду. Час застосування дозволяє певною мірою оцінити результати цвітіння та прийняти відповідні рішення щодо дозування. 

Найменш ризикованим і при цьому дуже ефективним є застосування 6-бензиладеніну (препарат ЕКСІЛІС) на зав’язі діаметром 10-14 мм. Застосування препаратів з цією діючою речовиною дозволяє дуже точно оцінити ступінь завантаження дерева, результати запліднення, якість насіння в зав’язі та прийняти відповідно до цього рішення щодо дозування та часу обробки. Як правило, вікно для ефективного використання ЕКСІЛІСУ є достатньо широким (декілька днів, на відміну від інших препаратів), що дозволяє підібрати найбільш сприятливі погодні умови. Небезпека передозування цього препарату є мінімальною, враховуючи його достатньо м’яку, проте ефективну дію. Препарат має, так би мовити, розумну дію (його ще називають Smart проріджувачем). 

Додатковою суттєвою перевагою 6-бензиладенінів є те, що ці хімічні сполуки належать до класу цитокинінів, які сприяють значному збільшенню ваги плодів за рахунок стимулювання ділення клітин на початковому етапі розвитку. А чим більше клітин міститимете плід, тим більший потенціал для росту в ньому закладається. Причому не за рахунок подальшого накачування клітин водою і їх розтягнення, як це зазвичай буває і призводить до сумних наслідків під час зберігання, а саме завдяки закладанню додаткових клітин. Це дозволяє отримати плоди великих розмірів, які матимуть і високий потенціал до зберігання. А це надважливий плюс. 

Больше информации в печатаной версии журнала.ИНТЕРНЕТ-МАГАЗИН
ЧИТАТЬ ЖУРНАЛ
наверх