ПРОТИГРАДОВІ СІТКИ – захист урожаю, рослин та інвестицій садівника!
03.03.2018

Сучасний прибутковий сад значно відрізняється від того, який українські фермери висаджували ще якихось 20 років тому. При нинішніх жорстких вимогах до продукції на внутрішньому та міжнародному ринках та, звісно, стрімкій зміні клімату садівникам довелося переглянути стратегію та підходити до справи з точки зору технологічних рішень.

Зокрема, серед першочергових для створення прибуткового бізнесу заходів є облаштування саду протиградовими та затіняючими сітками. Вірність такого кроку продемонстрували зими та особливо весняні
заморозки останніх років, коли більшість українських садівничих господарств, що не мали протиградових сіток, втратили не тільки майже весь врожай, а подекуди й рослини. Такі заходи давно визнані ефективними
в Європі і перестають бути розкішшю в Україні, вони стали реальним захистом для багаторічних насаджень. Наразі на ринку представлений досить великий асортимент, тому важливо не помилитися у виборі. Правильним рішенням стане співпраця з компанією «Артес Політехніка Україна»  – офіційним представником італійської компанії Artes Politecnica, що виробляє протиградові та затіняючі сітки, накриття для захисту від шкідників, плівки від дощу для садів, виноградників та ягідників. Як правильно обрати захист, про технологію встановлення накриття та переваги різних типів сіток в інтерв’ю журналу «Садівництво і Виноградарство. Технології та Інновації» розповів директор компанії «Артес Політехніка Україна» Іван ПУХАЛЬСЬКИЙ.

«Садівництво і Виноградарство. Технології та Інновації»: Яким був 2017 рік для компанії? З урахуванням кліматичних колізій, які знищили до 90% врожаю в багатьох регіонах України, напевно, садівники почали більш активно тзвертатися за вашими послугами?
Іван Пухальський:
2017 рік був активним, і справді, садівники почали більше встановлювати протиградові сітки. Зараз господарства, які існують уже упродовж 10-15 років, починають ротації садів і роблять все за технологією, тому що хочуть підстрахуватися на майбутнє. Тобто закладають чи оновлюють сади так, як треба. Це правильний підхід  – грамотна розбивка, правильне розміщення стовпів,  якісні матеріали. Наша компанія, наприклад, робить системи, які розраховані на 40-50 років, тобто шпалеру, а також сітку, що
розрахована на 20 років служби. Фермери розуміють, що такі матеріали та комплектуючі, як, наприклад, у нас (лише італійського виробництва), дуже важливі. Вони перестали економити, тому що вже мають досвід: якщо спочатку зекономити гроші і зробити накриття на неякісних дерев’яних стовпах, воно служитиме недовго, а гроші будуть витрачені марно. Правильні стовпи  – залізобетонні  – коштують трошки дорожче, але вони надійні та служитимуть довше. Ми  – офіційні представники в Україні італійської компанії Comavit, яка працює на ринку з 1974 року і займається виготовленням залізобетонних стовпів.

«Т.І.»: Чи можна говорити, що для садівників і ягідників, які використовують ваші сітки, весняні заморозки минулого року стали менш травматичними?
І.П.:
Однозначно! Адже наші сітки захищають від заморозків до -4С. Під сіткою не було приморозку  – ні на дереві, ні під ним, при цьому у ненакритих міжряддях він був. Ще продуктивнішими були моноблоки – системи закритого типу, які не пропускають навіть протягів, тому захищають краще. Наші протиградові сітки вже встановлені в господарствах Запорізької, Дніпропетровської, Чернівецької, Закарпатської та Вінницької областей.

«Т.І.»: Наскільки покращується та краще зберігається врожай під сітками у відсотковому співвідношенні?
І.П.:
Це дуже цікаве запитання, але відповісти на нього складно: все залежить від того, чи були град, зливи, заморозки та якої інтенсивності. Сильний град, наприклад, може знищити 100% врожаю, натомість протиградова сітка його повністю збереже. Крім того, під сітками немає морозу, що також зберігає врожай, та відсутні сонячні опіки. Якщо трапляються засушливі роки, коли буває нестача води або немає поливу в господарствах, сітка значно знижує стрес для рослин, адже на 20% зменшуються випаровування – це вже економія. Під сіткою формується мікроклімат, в якому рослина себе прекрасно почуває, гарно росте і плодоносить. Також сітка захищає цвітіння від приморозку та дощу, адже великі краплі можуть збивати цвіт. Під сіткою зберігається все, а от без неї господар може за 10 хвилин втратити і врожай, і рослини на багато років. Град, наприклад, може збільшити ризик інфекційних та інших небезпечних захворювань, а це спричиняє загибель всього фруктового саду. Протиградові сітки добре зберігають стабільний рівень вологи і захищають плодові дерева від сильних перепадів температур.

«Т.І.»: Чи можна встановити сітки на вже готовий сад та ягідник?
І.П.:
Звісно, ми це робимо. Якщо стовпи стоять високі, на них можемо кріпити протиградові конструкції, якщо ні, то треба доставляти додаткові шпалерні стовпи під сітку. Однак ми радимо встановлювати систему перед посадкою саду. Через супутник ми робимо розбивку, де мають бути стовпи, встановлюємо, і далі фермер може облаштувати крапельне зрошення та зробити все, що потрібно, після чого ми накриваємо сад сіткою.
Якщо планувати посадку саду, це краще робити восени. Загалом кожен проект потребує потребує індивідуального підходу.

«Т.І.»: Розкажіть докладніше про види протиградових сіток. Які конкретно функції вони виконують і для яких садів підходять?
І.П.:
Протиградових сіток є декілька видів, в основному вони відрізняються кольором і товщиною нитки. Три найпопулярніші види  – це біла, сіра і чорна, які відрізняються ступенем затінення та терміном служби. Біла сітка дає 8% затінення і служить 8-10 років, сіра – 13% затінення та 13-15 років, а чорна – 20% затінення і 20-25 років. Це все підбирається залежно від рослини, її сорту, зони та кількості сонця. Все індивідуально. Різні садові культури по-різному реагують на певний колір. Наприклад, під сітками спостерігалося збільшення врожаю солодкого перцю в два рази і зростання на третину врожаю плодів хурми. Садові сітки, пофарбовані в певний колір, здатні спричинити затримку або прискорення дозрівання плодів у середньому
до 15 діб. Використовуючи сітки певного кольору, можна збільшити біомасу рослин, зміцнити кореневу
систему і стебло, регулювати колір і розмір плоду. Сітка для саду розсіює сонячні промені і призводить до рівномірного освітлення листя, а також запобігає сонячним опікам рослин. Ми можемо надати клієнту сітку від 20 до 80% затінення залежно від того, що і кому треба.

«Т.І.»: Крім протиградових сіток, в асортименті вашої компанії є сітки проти шкідників. Розкажіть детальніше про них.
І.П.:
Ці сітки теж затіняючі, як і протиградові, але головний пріоритет  – захист від шкідників. Працюють вони так само, просто мають іншу товщину та інше плетіння. Від шкідників сітку використовують переважно в тих господарствах, де вирощують біо-продукцію.  При наявності такого захисту сади потребують набагато менше обробок. Наприклад, ці сітки встановлюють на черешні для захисту від дрозофіли сузукі, яка тільки почала
з’являтися на території України, але досить активно тероризує сусідні країни. В Європі така сітка дуже популярна, все більше виробників переходять на неї. Тому що протиградове накриття – там норма.

«Т.І.»: Які сітки рекомендуєте обирати ягідникам, а які – виноградарям?
І.П.:
Усе залежить від культури. В основному для ягідників обирають затіняючі сітки 40-50%. Вони вберігають і від граду, і від сонячних опіків. В Україні вже є декілька об’єктів, що використовують саме таке накриття. На столовий виноград потрібні ті ж самі сітки, що і на яблука. Ми робили такий проект на Одещині, однак встановлення сіток на винний виноград у нас ще ніхто не практикує. В Європі використовують такий захист, але сітки встановлюються не зверху, а збоку. Це своєрідна система, та вона також працює.

«Т.І.»: Як садівникові визначитися з видом сітки та її призначенням? Компанія «Артес Політехніка Україна» допомагає підібрати систему захисту, надає консультації?
І.П.:
Надання якісного сервісу – одне з головних завдань компанії. Ми не зацікавлені в тому, щоб просто продати протиградову сітку. Все навпаки: ми укладаємо довготривале партнерство  – обслуговуємо реалізовані проекти, надаємо повний спектр послуг, виїжджаємо до господарства замовника. Спочатку треба зрозуміти, чого хоче клієнт. Кожен об’єкт і кожен проект  – індивідуальні. Тому що різні люди, різні вимоги, нюанси території та культур. Розробляємо проект, робимо пропозицію, потім готовий матеріал отримуємо з Італії та починаємо установку. У нас є спеціальна техніка, працюють кваліфіковані спеціалісти, які якісно виконують свою роботу. Адже правильно встановити всю систему і закріпити сітку – це дуже важливо! Саме тому компанія оновила парк техніки.

«Т.І.»: Які новинки з’явилися у компанії?
І.П.:
У нас є спеціальний екскаватор, який вбиває стовпи у землю. Це не нова для України техніка, до того ж, у Європі вона вже давно активно використовується. Це якісно та швидко. Якщо ж стовпи ставити старими способами, вручну, це займатиме більше часу і буде менш надійно. У 2017 році ми придбали інноваційну прес-установку, обладнану GPS-роутером, за допомогою якого через супутник ми робимо розбивку саду  – це точніше та простіше. З ноу-хау компанії  – сіра сітка. Ми єдині, хто має протиградову сітку сірого кольору, яка називається Total grey. Раніше сітка виготовлялася з чорних та білих ниток, а це чисто сірий колір. Сітка Total grey однотонна, дає дуже цікаве відбиття сонця, що впливає на забарвлення плодів і вміст у них цукру.
У 2018 році, щоб зменшити кількість обробок, плануємо зробити спеціальну систему захисту на яблуках  – те ж саме накриття, яке зараз використовується для захисту черешні від дощу. Це орієнтоване на біо-продукцію, щоб зменшити потрапляння води на фрукти та зменшити таким чином кількість парші і псування. Адже компанія слідкує за новими тенденціями в аграрному секторі та намагається допомагати садівникам впроваджувати еко-стандарти. Наші працівники проходять навчання у виробника, кожного року їздять на
практику до Італії. Ми плануємо і надалі вдосконалюватися!ИНТЕРНЕТ-МАГАЗИН
ЧИТАТЬ ЖУРНАЛ
наверх