«Перфект» - досконалий сад, який закладений правильно
02.10.2019

Світлана МЕЛЬНИК

Упродовж останніх років у Закарпатті – найвіддаленішому від центру України регіоні, який характеризується унікальним кліматом і ґрунтами, досить активно розвивається садівництво, особливо вирощування яблук. Незважаючи на труднощі економіки, бюрократію та погодні катаклізми, садівники краю беруться за розробку складних гірських ґрунтів, облагороджують насадженнями фруктових дерев не тільки кожен гектар, а навіть сотку вільних земель. Доказ цьому – великі врожаї яблуневих садів фермерського господарства «Перфект», розташованого в селі Тарнівці Закарпатської області. Досконалий сад вирішили створити партнери Богдан МУРГА і Вадим ПРОДАН, які разом освоюють новий для себе бізнес, навчаються на своїх помилках і накопичують досвід, створюючи довершене, налите сонцем, здорове яблуко. Про особливості господарювання та догляду за «ідеальними» садами читайте в спеціальному репортажі журналу «Садівництво і Виноградарство. Технології та Інновації».

Фермерське господарство «Перфект» було засноване у вересні 2012-го. Знаходиться воно в селі Тарнівці, за 2,5 кілометра від Ужгорода – обласного центру Закарпатської області. Сьогодні це 30 гектарів багатого плодового саду, закладеного за всіма канонами агрономії, в якому яблука плодоносять на площі більше 20 га. При цьому інша частина території засаджена молодими деревами. Сади «Перфект»  – це результат зваженого підходу до господарювання, неймовірної працьовитості та стовідсоткової участі у догляді всього колективу – від директора та головного агронома  і до працівників. «Перфект» означає «ідеальний», і засновникам господарства так сподобалося це слово, що вирішили і сад назвати так само. Але за назвою приховане і розуміння того, що ідеальним тут має бути все: починаючи від саджанців та догляду за ними і закінчуючи достиглими красивими яблуками.

«Основне завдання нашого підприємства полягає у вирощуванні яблук відповідно до сучасних технологій. Цьому сприяє унікальний клімат Закарпаття, «затиснутого» між Карпатським хребтом і Придунайською низовиною. Карпатські гори перешкоджають проникненню холодних повітряних мас з півночі, тому клімат регіону формується переважно вологими повітряними масами з Атлантичного океану і континентальним повітрям помірних широт», – розповідає власник саду Богдан Мурга.

Почати і продовжувати розвивати  свій бізнес садівникам на Закарпатті, зокрема, допомогла спеціальна програма, спрямована на підтримку місцевих виробників фруктів.

«Ця програма працює за схемою 90/10, тобто 90% витрат садівника на придбання саджанців компенсують з обласного бюджету, а 10% платиш сам. Так, наше підприємство отримало грошову компенсацію з обласного бюджету. Проте є одна умова – купити саджанці необхідно у місцевого розсадника. За цією програмою ми змогли засадити 5 гектарів саду. Повірте, це суттєва допомога садівникам у такий нелегкий час, тому ми з радістю прийняли цю пропозицію від місцевої влади і дуже вдячні їй за таку суттєву підтримку», – каже власник саду.

«Ідеальна» назва зобов’язує  бути досконалими

Сад «Перфект» закладали? орієнтуючись на кращі світові практики та успішний досвід українських колег. При цьому в господарстві оптимізують витрати, максимально концентруючи процеси всередині підприємства і вникаючи в кожен етап роботи. Тут вирощують яблука понад 12 сучасних сортів. Як розповідає Богдан Мурга, сад заклали навесні 2014-го, а вже восени наступного року там зібрали перший урожай. Цього року господарі, починаючи з червня, збирають урожай по 45-50 тонн яблук з гектара, які повезуть у різні куточки України – в Івано-Франківськ, Харків, Київ, Херсон, Львів і Закарпатську область.

«Перші дерева ми купували у ФГ «Коник», яке до цих пір надає консультаційну підтримку в вирощуванні саду. А минулого року ми посадили 16 тисяч саджанців, придбаних у господарстві «Надія Сад», яке також вирощує свою продукцію на Закарпатті. Тому можна сказати, що всі саджанці у нас свої, адаптовані до тутешнього клімату і погодних умов. Усі дерева в саду щеплені за технологією М-9. Сорти обирали, адаптуючись під ринок, хоча за ним буває складно вгнатися», – говорить Вадим Продан.

Правильний догляд за садом

гарантує найкращу якість врожаю Підготувати місце для ідеального саду не так вже й просто: спочатку потрібно було надіслати зразки ґрунту для аналізу, потім провести обробку ґрунту гербіцидами, щоб знищити бур’яни та шкідників. Потім майбутнє місце під сад заново зорали, внесли в землю необхідні добрива і знову відправили зразки ґрунту для аналізу, щоб дізнатися, як буде рости майбутнє яблуко в саду. І лише після остаточного вердикту лабораторії можна було розпочинати висаджування саду.

«При закладенні саду ми використовували схему посадки 3,5х1 м, тепер садимо за схемою 3,5х0,7 м. Крім того, чергуємо і сорти: один ряд – зелений сорт, другий ряд – червоний. Таким чином, і сад виходить красивим, і запилення краще відбувається. Рельєф у нас в основному рівнинний, який підходить для саду, клімат теж сприяє вирощуванню яблук. Тому існують усі умови для успішного садівництва», – зазначає Богдан Мурга.

Важливою складовою успішного розвитку саду, без сумніву, є зрошення. Це питання в компанії вирішили ще при закладанні плантацій.

«Сади з крапельним зрошенням помітно відрізняються від тих, де немає обладнання для поливу. Завдяки системі крапельного зрошення можна забезпечити не тільки рівномірний полив, а й внесення поживних речовин. І ми вже бачимо результат: кращі смакові якості у плодів і більш активний ріст дерев», – стверджує Богдан Мурга.

Вибираючи опору для саду, зупинилися на шпалері від італійського виробника Spinazze Group. Стовпи  – від представників Spinazze в Україні  – компанії «Ніф Агро Постачання». «Перфект» співпрацює з ними вже декілька років. Окрім того, «Ніф Агро Постачання» пропонує високоякісні шпалерні системи. Переваги цих шпалер у тому, що вони дозволяють високо підняти родючу стіну дерева, тим самим підвищуючи врожай ність, а також вони оптимальні для встановлення на них протиградової сітки. Таку сітку в саду «Перфект» планують встановити вже найближчої весни. У нинішньому році від граду серйозно постраждали декілька сусідніх з підприємством районів, та й багатьом агрофірмам стихія завдала значних збитків. Керівництво саду прийняло рішення, що розраховувати на нескінченну милість природи, особливо в умовах мінливого клімату, – вкрай нерозважливо, тому краще убезпечити свій врожай за допомогою протиградової сітки. Наразі там вивчають комерційні пропозиції різних виробників, щоб вибрати оптимальний варіант.

Без сучасної техніки в саду не обійтися. Щоб забезпечити весь цикл робіт, використовують трактори для обробки землі, обприскувачі, косарки, дробарки та іншу техніку. Ідеальний сад вимагає невпинної праці й уваги. Так, агрономи постійно спостерігають за деревами, особливо складно було цієї весни: «Навесні, коли настали сильні морози, ми завозили в сад димові шашки та солом’яні вали, і під ранок підпалювали ці конструкції, щоб дерева не замерзли»,  – розповідає Богдан Мурга.

Ретельний догляд особливо необхідний під час цвітіння дерев. Так, щоб регулювати навантаження на дерево, потрібно проводити проріджування у період цвітіння, а пізніше, коли з’являється зав’язь, – проріджувати її механічним або хімічним способом.

У саду, де ростуть ідеальні яблука, прекрасно розуміють, що своєчасне і достатнє внесення добрив допомагає багатьом чутливим до несприятливих погодних умов сортам переносити заморозки та погодні аномалії. Для того, щоб розуміти, в якому стані перебуває ґрунт і самі рослини, на підприємстві регулярно проводяться аналізи ґрунту і плодів. «Процес внесення добрив у нас розбитий на етапи. Норми їх застосування залежать від стану саду та погоди», – пояснює Богдан Мурга.

Особливу увагу тут приділяють не тільки підготовці дерева до плодоношення (застосування добрив, обрізка, запилення, прискорення плодоношення), але і результату праці садівників – яблуку.

«Закарпаття – це лідер з продажу яблук, але щоб домогтися звання кращих, доводиться чимало попрацювати, – каже Вадим Продан. – Перший урожай ми починаємо збирати в середині липня, на відміну від центральних районів України, де яблука дозрівають не раніше серпня. Характерні риси нашого «ідеального» яблука  – колір і смак. Ми вирощуємо і продаємо те яблуко, яке в народі прийнято називати «наливне».

А секрет вирощування красивого, налитого і соковитого яблука непростий, і досягнути таких характеристик можна тільки на Закарпатті, адже головна «фішка» полягає у кліматі регіону.

«Саме контраст температур, коли вдень в саду спекотно, а вночі – холодно, дає можливість яблуку набрати колір, завдяки чому воно дозріває насиченим, яскравим і дуже апетитним. Італійці кажуть, що нам дуже пощастило в цьому плані», – не без гордості розповідає господар саду.

Головне – не кількість, а якість

Садівництво – це галузь з величезними інвестиціями, у якій не можна нехтувати жодним з правил. Коли ви закладаєте сад, важливі всі складові: сорти, ґрунт і клімат, правильне живлення і захист, полив, системи опори та захисту від граду. Словом, все повинно бути забезпечене в комплексі.

Засновники саду «Перфект» вважають, що краще посадити сад на меншій площі, але налагодити чіткий механізм роботи, щоб оптимізувати розподіл інвестованих грошей і забезпечити дохід. Ноу-хау та досвід – незамінні складові, отже, необхідно покращувати технічну майстерність за допомогою навчання і набуття навичок, ставлячи реальні цілі й орієнтуючись на досягнення реальних результатів.

«Ми прагнемо зосередитися не на кількості, а на якості продукції. Моя думка така: краще нехай буде менше яблук, але вони будуть красиві та виділятимуться з-поміж інших своїми якістю, смаком і кольором, – переконаний Богдан Мурга. – Наші яблука можуть зберігатися досить довго. Наразі наше сховище розраховане на 400 тонн фруктів. Для початку нам цього вистачає, адже оптові покупці та магазини швидко забирають гарне яблуко для реалізації. Сортуємо яблука в ящики або паперові лотки і потім швидко продаємо. Поки що нам достатньо українського ринку збуту».

Для підприємства «Перфект» головне завдання полягає у вирощуванні якісної смачної продукції. У найближчих планах – збільшення площ насаджень і подальше розширення асортименту садивного матеріалу. При цьому пріоритетом у роботі залишається реалізація того самого ідеального, апетитного та сонячного продукту на благо українського садівництва.

 

4014

КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх