Перевиробництво яблук: чому сушка може бути вигідною альтернативою
12.11.2018

Україна володіє великими можливостями по вирощуванню фруктів, овочів та ягід. Однак, втрата експорту в Росію і скасування в 2014 році збору на підтримку садівництва призвели до скорочення загальної площі фруктових насаджень. Особливо сильно постраждали яблуневі сади. Виправити ситуацію в майбутньому можуть державні дотації в цю галузь. Зокрема, у 2017 році на розвиток садівництва було виділено 115,6 млн грн. Про це йдеться у дослідженні Pro-consulting.

 

Схожа ситуація спостерігається і в секторі виробництва овочів. Українські овочівники поки не знайшли повноцінної заміни російському ринку, а європейський напрямок обмежений квотами. Тому фермери змушені віддавати перевагу технічним культурам, скорочуючи овочеві плантації.

 

Трохи краще йдуть справи в галузі ягодницва. У минулому році було зафіксовано зростання українських ягідних площ на 1,4%.

 

«Пляшковим горлечком» для українських виробників плодоовочевої та ягідної продукції є дефіцит потужностей по її зберіганню і переробці в товари, що мають попит як на внутрішньому, так і міжнародному ринках. Одним з таких напрямків переробки вирощених фруктів, овочів і ягід може стати їх сушка. Сушені дари полів можна довго зберігати, і вони не втрачають при цьому своїх споживчих властивостей. Сухі ягоди користуються особливим попитом у людей, які дотримуються здорового харчування, оскільки не містять цукру і консервантів. Крім того, сушку можна поставляти на європейський ринок без мит і квот.
Поки що цей ринок зайнятий сушінням неукраїнського виробництва. Нашим переробникам важко конкурувати з китайськими колегами, які мають можливість значно знизити собівартість своєї продукції шляхом застосування засобів для прискореного росту рослин. Ситуацію погіршує постійне підвищення в Україні вартості енергоносіїв. Полем для конкуренції з китайцями можуть стати тільки більш високі якісні характеристики сушки, тим більше, що європейські споживачі готові купувати якісну продукцію дорожче.

Залишилася справа за малим – налагодити в Україні виробництво сушених фруктів, овочів і ягід, що відповідає вимогам високих стандартів. Про плани будівництва таких підприємств вже заявили деякі компанії. Тому в недалекій перспективі слід очікувати появи на ринках нашої та інших країн високоякісної української сушки, що дозволить розвиватися і відповідним галузям сільськогосподарського виробництва.КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх