Особливості органічного саду: вибір ділянки, закладання та догляд
26.11.2016

Валентина Лановенко, Президент Академії Органічного Садівництва Ekogarden 
Розсадник родини Лановенко

ЗДОРОВІ ҐРУНТИ – ЗДОРОВА НАЦІЯ

Органічним виробництвом в Україні зайнято всього 1% земель – менше 400 тис га, а експорт такої продукції становить близько 100 млн €. Україна має всі передумови для успішного ведення сільського господарства.

Крім сприятливих кліматичних умов, в Україні сконцентровано близько 25% світового запасу чорноземів (44% території нашої країни). 

За останні роки кількість інвестицій у садівництво постійно зростає. Висока продуктивність плодових насаджень забезпечується використанням якісного посадкового матеріалу, оптимальним загущенням дерев на карликових підщепах (3-5 тис на 1 га), системами опори та краплинного зрошення. 

Сучасне суспільство все більше відмовляється від хімічних речовин у фруктах та овочах. Споживачі України та країн ЄС не тільки вимагають гарантій того, що куплена плодово-ягідна продукція є якісною, але й потребують додаткових підтверджень якості та того факту, що спожитий продукт є екологічно чистим та генетично незміненим.

Ґрунтово-кліматичні умови нашої країни дають можливість вирощувати екологічно чисті плоди, тенденція споживання яких у світі щорічно збільшується. Попит на органічну плодово-ягідну продукцію перевищує пропозицію як в Україні, так і за кордоном: на плоди та ягоди, яблучні концентрати, сік, продукти дитячого харчування тощо. При цьому вартість органічної продукції, як правило, в 1,5-2 рази вища за традиційну. 

Законодавчо-нормативною базою, що регулює виробництво та обіг органічної продукції в Україні, є Закон України «Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини» від 03.09.2013 р. №425-VII та стандарти органічного виробництва, запроваджені сертифікаційними органами. Лідером у галузі органічної сертифікації в Україні є підприємство «Органік Стандарт» – єдина українська компанія з сертифікації органічного виробництва, внесена в офіційний перелік інспекційних та сертифікаційних органів, визнаних у Європейському Союзі та Швейцарії.

Відповідно до вищевказаного Закону України, виробництво органічної продукції (сировини) – це виробнича діяльність фізичних або юридичних осіб (зокрема, з вирощування та переробки), де під час такого виробництва виключається застосування хімічних добрив, пестицидів, генетично модифікованих організмів (ГМО), консервантів тощо та на всіх етапах виробництва (вирощування, переробки) застосовуються методи, принципи та правила, визначені цим Законом, для отримання натуральної (екологічно чистої) продукції, а також збереження та відновлення природних ресурсів. 

ВИБІР ДІЛЯНКИ 

Найкращий варіант для закладки органічного саду – земля, яка тривалий час взагалі не оброблялася – протягом 10-15 і навіть 20 років. Якщо ж таку землю знайти не вдалося і вона була у використанні, перехідний період триватиме 3 роки, і при дотриманні всіх вимог органічного вирощування сад набуде статусу органічного. Підготовка землі до посадки має здійснюватися за органічними стандартами, без використання гербіцидів. Перед закладкою саду на ділянці бажано висіяти сидерати для отримання природнього удобрення. 

Окрім критерію органічності, необхідно враховувати ґрунтово-кліматичні особливості регіону та підбирати відповідні cорто-підщепні комбінації для вирощування. 

ЗАКЛАДАННЯ ОРГАНІЧНОГО САДУ

Інтенсивний сад – це вид бізнесу, який складається із ряду елементів. Відсутність чи недостатньо надійне функціонування одного із них може призвести до значного зниження економічної ефективності. Якщо сад закладений саджанцями на карликових підщепах, він має бути оснащений краплинним зрошенням та опорною системою.

Основа продуктивного саду – якісний садивний матеріал. Саджанці забезпечують 80% комерційного успіху проекту. Як же обрати розсадник з правильними принципами вирощування?

Давайте розглянемо критерії, які найбільше впливають на продуктивність посадкового матеріалу:

• використання тільки «свіжої» землі та посів сидератів для підготовки землі під вирощування саджанців 
• наближені природні умови вирощування: відсутність надлишкового зрошення та живлення – це забезпечення «імунної системи» саджанців
• використання лише ручної праці (прополювання) для боротьби з бур’янами (ніяких гербіцидів) 
• застосування біологічної системи захисту (наприклад, біопрепарати «Бітоксибацилін», «Триходермін», «Натургард»)
• закритий цикл вирощування – від підщепи до саджанця – гарантія відповідності сортів та якості

Звертаю Вашу увагу на те, що саджанці, вирощені в Україні, є районованими та акліматизованими до наших ґрунтово-кліматичних умов, що є перевагою порівняно імпортним садивним матеріалом. 

Висока продуктивність інтенсивного садівництва забезпечується вик ористанням карликових підщеп. Основні показники яблуні та груші на карликових підщепах в інтенсивному промисловому садівництві:

• 40-45 тон яблук/груш – урожайність з 1 га
• 3,5-5,5 тис. шт – щільність дерев на 1 га
• 25-30 років інтенсивного плодоношення
• плодоношення з 2-, 3-річного віку
• висота дерев до 3 м, зручний догляд за кроною
• планова урожайність щороку

ДОГЛЯД ЗА ОРГАНІЧНИМ САДОМ

Основні правила догляду за органічним садом:

• органічна система захисту проти шкідників та хвороб (біопрепарати), зокрема, використання настоянок на травах, пасток для шкідників
• органічна система живлення та стимуляції розвитку
• наявність у саду великої кількості ентомофагів, заселення трихограми (природні вороги шкідників)
• висадка «кормових» дерев і чагарників для птахів (жимолость,горобина)
• наявність у саду бджіл, осмій та/або джмелів для запилення саду
• мульчування прикореневої зони дерев листям, тирсою, хвойними, травою тощо (утримання вологи, перешкоджання росту бур’янів)
• прорідження (нормування) урожаю – для видалення зайвих, пошкоджених чи неправильної форми плодів
• використання ручної праці для боротьби з бур’янами (ніяких гербіцидів!)
• побілка стовбурів дерев навесні для запобігання їх перегріву влітку.

Основні вимоги до органічного садівництва (згідно з українськими та європейськими стандартами з органічного виробництва):

• Сертифікація/перевірка земельних ресурсів, де планується закладка саду
• Садивний матеріал/насіння – сертифіковані та органічно чисті
• Технологічні карти щодо закладання, догляду, збору та переробки продукції згідно з органічними принципами з використанням сертифікованих органічних препаратів.

ЕКОНОМІКА ОРГАНІЧНОГО САДУ

Традиційний інтенсивний сад забезпечує урожайність на рівні 40-45 тонн з 1 га. При цьому оптова вартість яблук в Україні коливається в межах 5-12 грн (дані за вересень-жовтень 2016 р). Валовий дохід з 1 га становить 200-540 тис. грн.

Німеччина є лідером у Європі за рівнем споживання органічної продукції та найбільшим імпортером такої продукції з України. Вільних земель для збільшення органічного виробництва там уже немає. Тому імпорт органічної продукції буде нарощуватися щороку, щоб забезпечити зростаючий попит на продукти здорового харчування. Органічне яблуко в Німеччині коштує 5-6 євро/1 кг, органічні яблучні сушки – 1,8 євро/50 гр (за даними Асоціації «Укрсадпром»). Навіть якщо експортна вартість органічних яблук з України складе 1-1,5 євро/кг, це вже як мінімум в 3 рази вигідніше, ніж продаж традиційних плодів. Некондиційне яблуко може і має бути використане для переробки: яблучні сушки, джеми, сік прямого віджиму та ін. Вирощувати органічну чи традиційну продукцію? Обирати вам.

Україна має всі передумови для вирощування органічних плодів, тенденція споживання яких у світі щорічно збільшується. За офіційними даними компанії «Органік Стандарт», станом на 2015 рік в нашій країні зареєстровано близько 150 га сертифікованих органічних яблуневих садів, з яких левова частка урожаю використовується на переробку. 

Можу зазначити, що більшість цих садів – переведені в органічні викорослі насадження (загущення 100-120 дерев на 1 га). Пропозиції ж свіжих органічних яблук/груш в Україні практично немає. 

Основні причини повільного розвитку органічного виробництва в Україні:

• страх перед ризиками «перехідного періоду»;
• комерційна незацікавленість компаній, які виробляють хімію в безхімічному виробництві;
• низька інформованість виробників та інвесторів щодо вирощування та перспектив органічної продукції у нашій країні та світі в цілому;
• низька/недостатня інформованість споживачів щодо споживання продукції, вирощеної з застосуванням хімії тощо.ИНТЕРНЕТ-МАГАЗИН
ЧИТАТЬ ЖУРНАЛ
наверх