Органічне садівництво: яких уроків не вистачає Україні
10.07.2019

Інтенсивний сад, щоб бути справді продуктивним, має відповідати декільком вимогам. Перша з них – карликова підщепа (наприклад, М9 для яблуні та айва S1 для груші), яка забезпечує урожайність яблук та груш на рівні від 45 т з 1 га. Перший урожай можна отримати з дворічного віку саджанців. Окрім того, обов’язкові умови – це наявність шпалери та краплинного зрошення, а також згущення на 1 га в межах 3500-6000 дерев (яблунь або груш).

Технології вирощування органічного та звичайного (конвенційного) яблука суттєво відрізняються лише в питаннях обприскування, живлення та догляду за прикореневою зоною. В органічному виробництві заборонено використовувати хімічні засоби захисту та мінеральні добрива. Натомість є достатньо широкий перелік дозволених (сертифікованих) біопрепаратів українського виробництва. Також варто застосовувати феромонні пастки та корисних комах (ентомофагів). З часом в органічному саду створюється своя екосистема, а хімічні обробки вбивають як шкідників, так і корисних комах. Вартість системи захисту та живлення на 1 га яблуневого/грушевого саду коштує в межах 30 тис. грн/рік (для порівняння, хімічні засоби обійдуться від 2200 євро/га).

Для боротьби з бур’янами можна використовувати фрезу або агроволокно в пристовбурній смузі. Застосування гербіцидів заборонене. Загалом при правильному підході вартість вирощування органічних яблук не буде вищою порівняно з вирощуванням конвенційних.

ОДНА З УМОВ СТВОРЕННЯ ОРГАНІЧНОГО САДУ – ВИКОРИСТАННЯ СЕРТИФІКОВАНИХ САДЖАНЦІВ

Використання органічних саджанців (насіння) є однією з умов вирощування органічних плодів. Оскільки органічні стандарти України є уніфікованими з вимогами ЄС (для спрощення процедури експорту), потрібно враховувати всі аспекти під час планування та підготовки до вирощування органічної продукції. Наразі в Україні зареєстрований розсадник, який пропонує саджанці плодових дерев для органічного садівництва, – родинне господарство «Розсадник Лановенко». Сертифікаційний процес там почався в 2015 р., а вже через 3 роки підприємство отримало кінцевий документ. Попит на органічні саджанці в Україні зростає щороку. Непростою була ситуація з цінами на яблуко минулого року (1 грн за технічне яблуко, 5-6 грн – за товарне, 6-12 грн – на експорт).

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Грушевий сад як обґрунтований інвестиційний проект

Власники органічних господарств отримували значно більшу ціну за яблука, як і за продукти переробки (наприклад, вартість органічного яблучного концентрату коштує в межах 1250-1350 євро/т). Невикористання хімії однозначно позитивно впливає на кількість і різновид корисних комах у розсаднику чи саду (особливо це стосується сонечок, які знищують попелиць та інших шкідників). Розсадник для саджанців – це і є та біосистема, де вирощується садивний матеріал, який у майбутньому буде висаджений в органічному саду. Якщо рослини звикають до такого типу вирощування з самого початку, то в саду не буде причин для виникнення стресу через нові умови догляду. Це ж саме стосується насіння.

У Німеччині зареєстровано всього декілька органічних розсадників, і ціна на такий садивний матеріал в 1,5 2 рази вища, аніж на звичайні (конвенційні) саджанці.

ФАКТОРИ, ЩО СТРИМУЮТЬ РОЗВИТОК ОРГАНІЧНОГО САДІВНИЦТВА В УКРАЇНІ

Недостатня системність і кількість знань щодо технологій органічного вирощування є однією з перепон у розвитку цього напрямку в Україні. Органічне садівництво почало розвиватися не більше 5-7 років тому. Звичайно, фермери, які все життя користуються хімічними засобами, а особливо агрономи, не дуже хочуть змінювати свої принципи догляду за садами. Нові господарства все частіше беруть на роботу студентів аграрних ВНЗ із 3-5 курсу, які мають базові розуміння, та навчають працювати в органічному сільському
господарстві.

Минулого року була нагода відвідати органічні господарства в Німеччині. Приємно вражає, що загалом у Європі упродовж останніх 30-40 років органічне садівництво розвивалося. Є свій перевірений перелік біопрепаратів і принципів, а також розуміння фермерів, чому вони цим займаються. «Їм простіше, – кажуть
наші фермери, – це вже не перше покоління європейців, які задіяні в органічному виробництві». А що заважає нам? До слова, органічний захист садів у Європі коштує вдвічі дорожче, аніж в Україні (від 2 тис. євро/ га). Збільшення попиту та культура споживання органіки мотивують європейських фермерів розвивати цей напрямок і надалі.

При вирощуванні саджанців за органічною методикою важливо дотримуватися таких принципів:

1. «Свіжа земля»: одна ділянка використовується для вирощування саджанців раз у 3-4 роки, в інший час – або сидерати, або відпочиває.
2. Лише ручна праця 
для боротьби з бур’янами. Ніяких гербіцидів.
3. Закритий цикл вирощування: 
від підщепи – до саджанця. Це гарантує якість садивного матеріалу та відповідність сортів.
4. Біопрепарати 
для обприскування саджанців проти шкідників і хвороб, використання ентомофагів (корисних комах), наприклад, трихограми.

Недавно у Франції був відзнятий матеріал-розслідування (Peut-on encore manger des pommes). про принципи вирощування яблук у традиційних господарствах та органічних. Акцент був також поставлений на самопочуття людей, які живуть біля садів, та тих, хто в них працює. Стрічка мала шалений успіх і позитивно вплинула на популяризацію органічних продуктів у цій країні.

При роботі з біопрепаратами системність є надважливою. Краще працювати на випередження появи шкідників і хвороб, а не чекати, поки вони з’являться в саду. Здоровий ґрунт і рослини забезпечать фермеру щедрий урожай та гарний прибуток. Офіційно в Україні зареєстровано 2500 га органічних садів, левова частка з яких це яблуневі. В Україні вже вирощують органічні товарні яблука та сировину для подальшої переробки. І переважно все це експортується.

НА ЯКІ СОРТИ КРАЩЕ ЗВЕРНУТИ УВАГУ ПРИ СТВОРЕННІ ОРГАНІЧНИХ НАСАДЖЕНЬ

Вибір сортів справді має велике значення. Якщо ми подивимося на структуру вирощування органічних яблук у ЄС, то там майже 75% від загального обсягу займають звичайні сорти, неімунні (імунні – сорти, які не вражаються паршею). Тобто якщо споживачі віддають перевагу таким сортам, як Голден Делішес, Джонаголд, Гала (прим. – неімунні), вони їх купуватимуть і в органічному сегменті. Деякі українські фермери, не вивчивши достатньо ринок та споживача, висаджують імунні сорти, щоб дещо спростити собі роботу з вирощування. Для технічних цілей (переробка) це виправдано, щодо товарних яблук на експорт це не завжди хороший вибір. Потрібно орієнтуватися на потреби споживачів/ринку та обирати сорти, а не навпаки.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Черешневі сади Умані: стартував новий інтенсив-проект

Маю сумніви, що хтось із українських фермерів захоче вкласти чималу суму в просування невідомих у ЄС сортів. На рекламу нових чи клубних сортів витрачаються мільйони євро, як, наприклад, сорту Пінк Леді. Тому потрібно орієнтуватися на те, що вже продається там, а не пропонувати те, що нам хочеться, бо це було на 2% легше у вирощуванні. 8-10 травня 2019 р. в Італії відбулася виставка MacFruit. Компанія Pink Lady пропонувала йогурти, напої та снеки з однойменним сортом. Органічні соки, сидр, пюре та джеми з яблука французького сорту Juliet, окрім товарних плодів, були представлені на виставці BioFach, що проводилася цього року в Німеччині. Якщо сорт уже є брендом, подальше його використання у розробці нових продуктів також матиме хорошу перспективу та впізнаваність у споживачів.

П’ятірка найбільш поширених за обсягом вирощування сортів яблук в європейському органічном садівництві: група сортів Гала, Голден Делішес, група сортів Джонаголд, Елстар, Топаз

Органік для європейців – не просто етикетка на товарах, це стиль життя, філософія мислення та усвідомлення відповідальності щодо навколишнього середовища. «Наш клімат, землі та наші фермери, які
займаються органічним виробництвом, тому що вони вірять у це, гарантують високу якість наших продуктів.

"Майбутнє – за органічним напрямком", – коментує один з керівників австрійського кооперативу Von Herzen, у якому вирощуються органічні яблука та груші.

ПОТЕНЦІАЛ ВИРОЩУВАННЯ ОРГАНІЧНИХ ЯБЛУК В УКРАЇНІ

За даними FAO (Food Agriculture Organization), ринок звичайного яблука у світі щороку йде на спад. Ринок звичайного яблучного концентрату упродовж останніх 5 років також не показує приріст (що було однією з причин низьких цін на технічне яблуко минулого року в Україні та ЄС). Натомість органічний ринок у світі щороку зростає на 3-5%. Споживання органічних товарних плодів, продуктів переробки, сегмент органічного дитячого харчування матимуть позитивну динаміку росту. Тільки за останні 10 років органічний ринок у ЄС зріс більш ніж у 2 рази: з 16 до 35 млрд $.

Органічний ринок в Україні знаходиться на стадії формування та розвитку. Якщо порівняти його з європейським, де асортимент органічних товарів дорівнює тому, що є в звичайних магазинах, то нам ще є, до чого прагнути. У нас органічні свіжі плоди, ягоди та овочі майже не представлені в торгових мережах та
спеціалізованих органічних магазинах.

Вартість товарних органічних яблук у ЄС становить 3,5-4 євро/кг, продажі зростають щороку. Фермери отримують 25-30% від роздрібної ціни. Кооперативи виробників вкладають кошти в маркетинг органічних
товарів, пояснюючи, як саме вирощується органічне яблуко та наскільки це корисно. Акцент робиться на родинній праці, простежуваності продукції, екологічності та підтриманні природного біорізноманіття.

Частка ринку перероблених органічних яблук також зростає: пюре, соки прямого віджиму (NFC), концентрати, сушка. У 2017 р. «яблуко свіже» увійшло в ТОП-7 товарів, експортованих з України (згідно з даними «Органік Стандарт»). В основному це сировина для подальшої переробки та органічний яблучний концентрат. Декілька компаній створили органічні насадження для вирощування товарної продукції. В загальній структурі сільськогосподарських земель у нашій державі органічні займають лише 1%. За останні роки експорт конвенційного яблука постійно зростає, відкриваються нові ринки збуту. Минулого року в Україні було вирощено близько 1,5 млн тонн яблук, а експортовано лише 27 тис. тонн (1,8%). Іноземні закупівельники та споживачі зазначають, що смак та аромат наших плодів є справді неповторним. Вибір сортів, технологій і способу вирощування яблук (органічний чи конвенційний) матимуть ключовий вплив на конкурентоспроможність українських підприємств.

Автор: Валентина ЛАНОВЕНКО, власник органічного розсадника родини Лановенко, Президент Академії органічного садівництва EkogardenКАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх