Мигдаль на Поділлі: на що варто звернути увагу садівникам
11.08.2020

А. В. ЛАБА, селекціонер, Т. М. ВАСИЛЬЄВА, голова хмельницького клубу садівників «Черешня»

Мигдаль – цінна горіхоплідна культура, яка вирощується у багатьох країнах світу, зокрема у США, Італії,
Франції, Іспанії, Туреччині, Китаї. Варто зазначити, що Україна закуповує за кордоном близько 70 тисяч тонн горіхів мигдалю на рік. Тому вкрай важливо зробити все можливе, щоб цю культуру могли вирощувати хоча б у фермерських і присадибних садах.

Під час інтродукції рослин до України особливої уваги заслуговують види, які мають певну господарську цінність. До таких рослин варто віднести мигдаль звичайний (Amygdalus communis L.), який культивується як плодова культура та входить у самостійний рід мигдаль (Amygdalus L.).

У зв’язку з потеплінням клімату мигдаль почали висаджувати значно північніше, наприклад у Хмельницькій області. Зокрема, у Т. М. Васильєвої (клуб садівників «Черешня») зібрана значна колекція мигдалю. Також селекційна робота проводиться і в Городоцькому районі Хмельниччини. Для більшого географічного вивчення саджанці гібридів передані в Одеську, Харківську, Рівненську та Запорізьку області.

Мигдаль вирощують переважно як горіхову культуру заради плодів. За ботанічною класифікацією традиційних плодових рослин його відносять до горіхоплідних культур, а плід називають горіхом, хоча за будовою він належить до кісточкових (плід має кістянку із сухим оплоднем). Тому насіння мигдалю звичайного, як і насіння горіхів, називають ядром. Мигдаль звичайний має тверду кісточку плоду або м’яку. Рослини з м’якою кісточкою поділяються у свою чергу на дві форми, які морфологічно не розрізняються: мигдаль звичайний із солодким ядром (А. communis formadulcis DS) і мигдаль звичайний з гірким ядром (A.
Communis formaamara DS [1]).

У культурі переважно вирощують сорти мигдалю звичайного з солодким ядром, бо саме вони використовуються в харчовій промисловості для виготовлення високосортних кондитерських виробів. Мигдаль звичайний – це невелике дерево та листопадна рослина. У мигдалю, як у абрикоса, квітки розпускаються раніше і мають забарвлення від білого до рожевого. Плоди у такого дерева однокістяні. Під час дозрівання перикарпій зморщується, розтріскується, а кісточка, що має форму плоду, падає на землю.

Ознайомитись з продовженням статті можна у випуску журналу "Горішник".

Оформити передплату ви можете за тел.: +38 (0362) 60 88 21

Або зв`язатися з менеджером за тел:

+38 097 968 95 16,

+38 096 491 66 92,

+38 095 921 04 33

Чи надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.netКАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх