Максим Заріцький, розсадник «High Garden Україна»: «Садівництво – це інтелектуальний бізнес»
30.05.2018

Підприємство «High Garden Україна», яке знаходиться у с. Ладижинка Уманського району на Черкащині, ставить собі за мету вирощувати високоякісні саджанці, які склали б гідну конкуренцію європейським виробникам, а також забезпечували українських садівників сучасним сортиментом сортів для закладання інтенсивних та присадибних садів.

Діяльність компанії у 2012 році починалася з сімейного бізнесу родини Заріцьких, яка займалася вирощуванням невеличкого саду. Однак з часом було прийняте рішення перейти до більш масштабного вирощування ягідних та кісточкових культур. Так, спершу вибір упав на ожину, оскільки ще до заснування підприємства у родини Заріцьких були невеликі насадження цієї культури. У той час ожина була досить перспективною та малопоширеною, адже тоді спостерігався бум на суницю садову та малину.

«Ми зробили правильну ставку, вибравши ожину, – коментує керівник компанії «High Garden Україна» Максим ЗАРІЦЬКИЙ. – Враховуючи те, що ожина завезена з США, в Україні дуже мало шкідників і хвороб, які уражають цю культуру (удвічі менше порівняно з малиною). Однак існує проблема з її зимостійкістю. Упродовж останніх чотирьох років ми експериментували з різними системами живлення та догляду за ожиною. Таким чином, нам вдалося «приборкати» навіть сорт Тонфрі, який вимерзає при температурі -9 °С.
Переживши цьогорічну зиму та холодну весну, він практично не підмерзав і досить чудово себе почуває. Тому можна стверджувати, що при належному догляді та рівні агротехніки ожину можна ефективно вирощувати і в Україні».

Також, аби бути впевненими у якості садивного матеріалу, компанія «High Garden Україна» створила розсадник площею близько 1 га. У 2017 році було вирощено близько 10 тис. саджанців, а плани на цей рік сягають 20-25 тис. саджанців яблуні, груші, а також кісточкових культур (сливи, персика та абрикоса).

«Краще вирощувати невелику кількість садивного матеріалу, але при цьому він має бути якісний», – впевнений Максим Заріцький. Переважно у розсаднику вирощують саджанці для закладання яблуневих, а також грушевих садів, які останнім часом набувають неабиякої популярності. Незважаючи на велику кількість підводних каменів, люди прагнуть закладати саме грушеві сади, оскільки рахують їх маржинальність. Тому наступного року на території компанії висаджуватимуть грушевий демо-сад з різними типами формування крони (з мультилідерною кроною).

«Основна мета такого саду – продемонструвати, як при різному догляді ростимуть основні сорти груші, поширені в Україні. Для цього співпрацюватимемо з фахівцями з українських підприємств, які у своїх садах
вже вирощували грушу з двома провідниками», – розповідає Максим Заріцький.

Окрім того, компанія «High Garden Україна» займається вирощуванням вишні у своєму демо-саду площею близько 0,5 га, де практикуються різні схеми обрізки дерев. Якщо яблуневих садів в Україні безліч, а спеціалісти вже «руку набили» на обрізці яблуні, то з кісточковими культурами ситуація інша. По-перше, самих насаджень менше, а по-друге, знайти кваліфіковані кадри набагато важче. Також керівництво
підприємства планує закласти ще 1,5-2 га демо-саду фундука, тестуючи там різноманітні сорти з різними схемами насаджень.

«Наскільки мені відомо, таких садів в Україні немає. Нам важливо, аби фермери, перш ніж закладати великий сад, мали можливість пересвідчитися, як росте, виглядає в саду, плодоносить та реагує на погодні умови той чи інший сорт певної культури. Гадаємо, що це буде досить інформативно для майбутніх клієнтів, – переконаний керівник «High Garden Україна». – Це своєрідний інтелектуальний бізнес, який спрямований на те, щоб навчити інших садівників працювати з тією чи іншою культурою».

На досягнутому керівництво компанії зупинятися не збирається. У планах – збільшення виробництва саджанців фундука на деревовидній підщепі, яка дозволяє розширити ареал вирощування цієї культури завдяки зимо- та посухостійкості. Окрім того, уже найближчим часом «High Garden Україна» розпочне співпрацю з декількома науковими установами України, які також зацікавлені в тому, щоб випробовувати на насадженнях фундука різні схеми насаджень.ИНТЕРНЕТ-МАГАЗИН
ЧИТАТЬ ЖУРНАЛ
наверх