Хвороби та шкідники винограду і заходи боротьби з ними за допомогою продуктів компанії BASF
08.08.2016

Оїдіум або борошниста роса розповсюджена у всіх зонах виноградарства України. Хвороба спричиняє значну шкоду врожаю в період підвищених температур повітря після опадів (що спостерігається останнім часом). Хвороба ушкоджує всі зелені органи винограду – листя, пагони, гребні, суцвіття, ягоди. Та найбільш небезпечне – ураження оїдіумом ягід.

Збудник оїдіума – сумчастий грибок Uncinula necator Burril. Спори проростають при відносній вологості повітря від 25 до 100% (оптимальна – 70-95%) у діапазоні температур від 5 до 33ºС (оптимальна – 16-25ºС).
Розвиток хвороби тісно пов’язаний з природньо-кліматичними умовами: вона інтенсивно ро-звивається в засушливі періоди на загущених насадженнях при внесенні незбалансованих поживними речовинами добрив.
Цього року, коли майже всі виноградники півдня постраждали від заморозків, кущі перебували в стані відновлення та були ослаблені. Це також спричинило ураження інфекцією.
У сприятливі для цього роки оїдіум може пошкодити все листя й пагони. Хвороба знижує визрівання лози, її морозостійкість і продуктивність у наступні роки і з цим потрібно боротися.
У боротьбі з оїдіумом використовують систему агротехнічних та хімічних захисних заходів. До агротехнічних заходів належать зелені операції, підв’язування та чеканка лози, що дає додаткове її провітрювання. Для профілактики та боротьби з інфекцією рекомендуємо використовувати препарати компанії BASF.

Вівандо® (метрафенон) з нормою витрати 0,2 л/га. Він має контактно-системний механізм направленої дії проти оїдіуму, що дозволяє оптимально захи-стити рослину від патогену гриба. Стійкий до змивання опадами і має пролонгований захист у дощовий період. Вівандо® має унікальну можливість діючої речовини перерозподілятися разом із ростом ягід у газовій фазі, захищаючи її від проникнення патогена. Діюча речовина класу бензофенони – це відсутність у патогенів перехресної резистентності та фітотоксичності на культуру.

Колліс® – це ефективна комбінація двох діючих речовин – крезоксим-метила і боскаліда. Перша формує у восковому нальоті запаси діючої речовини, а друга проникає всередину рослини та переміщається тканинами. Таким чином за рахунок різних механізмів дії фунгіцид захищає як на поверхні, так і всередині рослини. Норма витрати – 0,4 л/га. До переваг фунгіциду відносяться стабільна ефективна дія при високій інфекції, інтервал між обробками до 10-14 днів, додаткова дія на збудника сірої гнилі, технологічна препаративна форма.

Кумулюс® ДФ (сірка 800 г/кг) з нормою витрати 4-6 кг/га. Він має сучасну препаративну форму (легко дозується, не утворює пилу), а також швидко диспергується у воді, не утворюючи піни. Це оптимальний розподіл сірки у робочому розчині. Вирізняється швидкою, інтенсивною та додатковою акарицидною дією. Рекомендуємо додавати в період можливої епіфітотії до системних препаратів. 

Мілдью розповсюджена у всіх зонах виноградарства. Ушкоджує всі зелені органи вино-градних кущів – листя, пагони, суцвіття, ягоди. Листя пошкоджуються мілдью протягом усього вегетаційного періоду. При сильному розвитку хвороби відмирають цілі листові пластинки, і кущі можуть втратити все листя.


Збудник мілдью – паразитний грибок Plasmopara viticora. Збудником первинної інфекції є ооспори, які зимують у тканинах опалого листя і ягід. Навесні при середньодобовій температурі на поверхні ґрунту вище 11ºС і після 2-3-денного зволоження ооспори проростають.
Інкубаційний період мілдью (від зараження до спороношення) залежить від температури повітря і становить 4 дні при 21-25ºС і 12 днів при температурі 13-14ºС. Упродовж літа збудник мілдью утворює 15-16 генерацій. Високе спороношення спостерігається після дощу або роси. В Україні мілдью характеризується високою шкодочинністю. Кожні 2-3 роки з 10-ти вона розвивається за типом епіфітотії і при відсутності захисних заходів може знищити весь врожай. Ефективний захист виноградників від мілдью забезпечує тільки комплекс агротехнічних і хімічних заходів.

Фунгіцид Орвего®, що розроблений компанією BASF, складає композицію з двох діючих речовин: нового – аметоктрадина (300 г/л) та вже відомого – диметоморфа (225 г/л), завдяки яким препарат має контактну і системно-локальну дію. Дві діючі речовини доповнюють та працюють у синергії один з одним. Аметокрадин швидко адсорбується восковою поверхнею, поки знаходиться в краплі робочого розчину. Запаси діючої речовини постійно перерозподіляються та утворюють захисний екран при рості ягід. Диметоморф – міцелій патогену, який знищує його протягом 2-3 діб після ураження і швидко поглинається рослиною. Цей продукт дозволяє робити інтегрований підхід до норм внесення робочої рідини – 400-600 л/га залежно від фази рослини та розвитку патогену. Орвего® рекомендується вносити профілактично в нормах від 0,8 до 1 л/га.

Фунгіцид Акробат® МЦ (диметоморф та манкоцеб) є механізмом антирезистентної програми та дозволяє ефективно боротися з мілдью на виноградниках. Має виражену лікувальну дію навіть на момент ураження патогеном.

Сіра гниль вражає всі надземні органи виноградних кущів – суцвіття, ягоди, пагони, листя. У випадках теплої і вологої погоди під час цвітіння винограду сіра гниль розвивається на маточках і приймочках квітів, вони гинуть і засихають. Ягоди пошкоджуються сірою гниллю протягом усього вегетаційного періоду, але інтенсивність хвороби посилюється з підвищенням у них цукру. Пошкоджений врожай непридатний до приготування соків і вина.


Сіру гниль утворює грибок Botrytis cinerea, який розвивається при температурах від 5 до 30ºС. Спори проростають при високій вологості. Ягоди ушкоджуються сильніше при частих змінах дощових і посушливих днів. Розвиток сірої гнилі залежить від погодних умов і особливостей вирощування винограду. У роки з підвищеною кількістю опадів хвороба розвивається як епіфотія і може знищити весь врожай. Для боротьби з сірою гниллю використовують комплекс агротехнічних і хімічних заходів, спрямованих на підвищення стійкості рослин до хвороби. Виноградні рослини ушкоджуються майже 600 шкідників з комах, кліщів, нематод та інших груп. Найбільше розповсюджені і спричиняють шкоду на виноградниках листовійки, кліщі та філоксера.

Листовійки – метелики родини листовійок (Torticidae). Найпоширенішими є три види листовійок. У всіх зонах виноградарства розповсюджена і найбільше шкоди завдає гронова листовійка.

Виноградна і дволітна листовійки завдають шкоду епізодично. Гронова листовійка (Lobesia botrana) в умовах України розвивається зазвичай в трьох генераціях, а в окремі теплі роки частково утворює четверту. Навесні виліт метеликів проходить наприкінці квітня – початку травня з настанням середньодобових температур повітря вище 10ºС. Масовий виліт метеликів відбувається через 8-10 днів після початку льоту. Літ триває 15-25 днів.
Друге покоління гронової листовійки відроджується в кінці червня – на початку липня. Метелики відкладають яйця, з яких через 6-7 днів утворюється гусінь, яка пошкоджує зелені ягоди. У серпні розвивається третє, а згодом – четверте покоління листовійки. У всіх зонах виноградарства гронова листовійка характеризується високою шкідливістю. За відсутності захисних заходів або несвоєчасного їх проведення гронова листовійка знищує 32-45% врожаю, а при високій кількості вона може знищити і весь врожай.
При організації заходів щодо захисту винограду від гронової листовійки враховують, що найбільш шкідливі – гусені першого покоління, які знищують 25-35% квітів на зелених суцвіттях, друге покоління знищує приблизно 5% зелених, а третє – близько 2% дозріваючих ягід.
Для контролю цих шкідників радимо використовувати інсектицид Номолт® з нормою використання 0,5 л/га у фазу інтенсивного вильоту шкідника для знищення як яйцекладки, так і гусені.

Надійний внесок у гарний врожай з продуктами компанії BASF гарантує не тільки кількість, але і якість винограду!

Олексій Бітюков, Юрій Савченко,
кроп-менеджери зі спеціальних культур компанії BASFИНТЕРНЕТ-МАГАЗИН
ЧИТАТЬ ЖУРНАЛ
наверх