Інструменти для обрізки саду: як правильно обрати
07.09.2020

У процесі вирощування саджанців у розсаднику, під час формування крон плодових дерев, догляду за ними та виконання інших операцій у саду необхідно мати різні садові інструменти. Їх набір і кількість залежить не тільки від розмірів садової ділянки та різноманітності рослин на ній, а й від виду впливів на дерева та кущі у різні етапи їхнього розвитку. Всі операції в саду проводять на живих рослинах, які чутливі до дій людини. Тому для того, щоб виконувати роботу якісно, потрібно застосовувати правильно підібрані інструменти. Вони повинні бути справними і правильно підготовленими до роботи.

Усі садові інструменти поділяються на універсальні та вузькоспеціалізовані. До універсальних належать садові ножі, секатори, садові пилки й сучкорізи.

УНІВЕРСАЛЬНІ ІНСТРУМЕНТИ

Садові ножі призначені для зрізу живої деревини. Їх часто використовують для обрізки тонких гілок, вирізання зайвих гілок і пагонів, знищення порослі, видалення пагонів-конкурентів, жирових пагонів тощо. За розмірами садові ножі поділяють на великі та малі. Вони необхідні під час зачистки ран після спилювання гілок. Садові ножі можуть бути різних розмірів, але форма леза у всіх вигнута (серповидна). Лезо розташоване на внутрішній дузі, яка полога біля основи і збільшується до носика у формі вигину. Завдяки цьому садовий ніж має низку переваг порівняно з ножем із прямим лезом. Зокрема, він набагато легше заглиблюється у деревину. Завдяки вигнутому лезу збільшується точність управління інструментом, особливо коли зріз здійснюють кінцем клинка. Що крутіший вигин леза, то важчі види робіт можна виконувати садовим ножем із меншими витратами сили. Форма ручки ножа слабоконічна або гачкоподібна, з поступовим невеликим потовщенням біля основи.

Завдяки цьому рука менше втомлюється, а ніж не вислизає під час сильного натиску. Ручні секатори призначені для обрізки крон плодових дерев і гілок кущів. Секатором нарізають живці, укорочують гілки й повністю вирізають сучки товщиною до 25 мм. Зазвичай якість зрізу секатором нижча, ніж садовим ножем. Так, секатором важко якісно зрізати гілку у місці кільцевого напливу, оскільки після цього залишається довгий пеньок або мнеться кора. Великий недолік секатора – нерівний зріз гілки, який спостерігаємо, якщо інструмент погано заточений. Однак незаперечна перевага цього інструмента – його висока продуктивність, особливо під час укорочення гілок і вирізання пагонів. Для роботи в саду є різні типи секаторів, що відрізняються за розмірами, принципом дії, вигином та шириною леза тощо.

Садові пили використовують для видалення великих гілок. Є кілька типів пил, серед яких найбільш поширеними стали садові ножівки й лучкові пилки. Садові ножівки бувають двох видів: цілісні й складні. Ними зручно робити пропили навіть у дуже вузьких розгалуженнях, а зігнутість нижнього краю сприяє самозаглибленню полотна в деревину. Садовими пилам видаляють гілки діаметром більше 40 мм.

Лучкові пили використовують для видалення стовбурів і гілок дерев. Їх рідко застосовують для обрізки кущів і крон дерев у загущених місцях. Їхня значна перевага – швидкість зрізування. Садові та повітряні сучкорізи (секатори) використовують для обрізки крони з метою обмеження росту дерев угору, для вкорочення гілок, які ростуть дуже високо, і здерев’янілих частин великого діаметру, а також для заготівлі живців. Робота з секаторами цього виду потребує великих фізичних зусиль, тому вони мають довгі ручки з коротким опуклим лезом і ввігнутою опорною частиною для полегшення процесу зрізання.

ВУЗЬКОСПЕЦІАЛІЗОВАНІ ІНСТРУМЕНТИ
Окулірувальний ніж призначений для щеплення-окулірування бруньки, яка проростає, або сплячої брунькивічка. Ручка ножа має спеціальний металевий чи пластиковий виступ. Нею розділяють кору в Т-подібному або іншому розрізі, щоб зручніше та якісніше вставляти щиток із брунькою. Лезо окулірувального ножа увігнуто-опукле, із загостреним носиком. Ввігнута частина леза призначена для зняття тонкого зрізу щитка з брунькою з держака прищепи. Заокругленим виступом леза дуже зручно робити Т-подібний і прямий розрізи кори, майже не пошкоджуючи деревини підщепи, а також відокремлювати краї кори розрізів. Якщо кора відділяється погано, ніж розгортають і застосовують кісточку, за допомогою якої вставляють щиток у розріз.

Гостро відточеним кінцем леза підрізають і видаляють здерев’янілі частини щитка під час окулірування щитком без деревини. Прищепний (копулірувальний) ніж. Основна його відмінність від окулірувального ножа – подовжене клиновидне (у поперечному розрізі) пряме лезо, яке закінчується виступом. Прямим лезом зручно робити косі зрізи живців, які виходять гладкими і не мають задирок кори. Виступ використовують для відділення кори щепленої рослини і для розсування країв розрізу у спеціальних способах щеплення.

439

КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх