Груша: створюємо додану вартість
27.11.2016

 Валентина Лановенко, Президент Академії Органічного Садівництва Ekogarden
Розсадник родини Лановенко

Останнім часом кількість інвестицій у садівництво постійно зростає. Висока продуктивність плодових насаджень забезпечується використанням якісного посадкового матеріалу, систем опори, краплинного зрошення та протиградових сіток, а також оптимальним загущенням дерев на карликових підщепах (3-5 тис. на 1 га).

Дефіцит груші на ринку України близько становить 75%, а грушевого соку прямого віджиму практично немає. Імовірно, причиною є недостатня кількість/відсутність сировини для виробництва. Чи варто створювати додану вартість і наскільки ці продукти є корисними?

Грушевий сік зберігає всі корисні властивості плодів і є цінним цілющим напоєм, який входить в десятку кращих соків з вираженими терапевтичними властивостями. У соці містяться легкозасвоювані цукри, дубильні і пектинові речовини, катехіни, вітаміни А, С, Е, РР, Р, вітаміни групи В, а також β-каротин, і біотин – вітамін краси. У ньому також є безліч мінеральних елементів: бор, йод, мідь, цинк, залізо, марганець, кобальт, нікель, кремній, рубідій, магній, натрій, кальцій, фосфор, сірка і фтор. 

ДИНАМІКА/ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОЩУВАННЯ ГРУШЕВИХ САДІВ

Прослідкувати динаміку закладки промислових садів та рівня урожайності можна за допомогою показників валового збору яблук та груш в Україні (діаграма 1).

Як свідчить діаграма, з 1999 р. до 2015 р. в Україні фіксується стабільний приріст вирощування яблук. У 2015 р. було вирощено 1,2-1,5 млн тонн яблук (за різними оцінками). Для порівняння, груш в 2015 році було вирощено лише 186 тис. тонн (це на 87,2% менше від рівня збору яблук). 

При цьому вартість плодів груші, як правило, у 2-3 рази перевищує вартість яблук. Закладка грушевих садів має великий потенціал в Україні.

Висока продуктивність інтенсивного садівництва забезпечується використанням карликових підщеп, які дають змогу отримувати урожай уже з 2-, 3-річних саджанців.

Основні показники груші на карликових підщепах (Айва S1) в інтенсивному промисловому садівництві: 

• 40-50 тонн груш – урожайність з 1 га
• 3-5 тис. шт – щільність дерев на 1 га
• 25-30 років інтенсивного плодоношення 
• плодоношення з 2-, 3-річного віку
• висота дерев до 3 м, зручний догляд за кроною 
• планова урожайність щороку.

ЕКОНОМІКА ІНТЕНСИВНОГО САДУ

Яка ж прибутковість вирощування груші (табл. 1)? Один гектар інтенсивного саду груші забезпечує урожайність на рівні 45 тонн з 5-річного періоду вегетації упродовж 25-30 років. Оптова вартість груші на початку сезону збору (вересень, жовтень) знаходиться в межах 20 грн (мережа «Мегамаркет»), а навесні зростає до 35 грн. 

Отже, якщо взяти середню цінову політику (20 грн), дохід з 1 га саду становить: 45 тонн*20 грн = 0,9 млн грн. Якщо ж продавати з весни, дохідність становитиме: 45 тонн*35 грн = 1,575 млн грн. Для цього необхідно мати сховища з РГС або ж орендувати холодильники для зберігання продукції. Для порівняння, закупівельна вартість голландських груш становить 40-50 грн (ціна на 01.10.2016, мережа «Мегамаркет»). 

СТВОРЕННЯ ДОДАНОЇ ВАРТОСТІ. ПЕРЕРОБКА ГРУШІ, ВИДИ ПЕРЕРОБЛЕНОЇ ПРОДУКЦІЇ

Груші використовують у свіжому, вареному і сушеному вигляді для приготування повидла, варення, компотів, соків тощо. 

Чи вигідно створювати додану вартість та продавати частину продукції в переробленому вигляді? 

Давайте розглянемо це на прикладі виробництва грушевого соку. Вартість обладнання для виробництва соку коливається в межах 13-35 тис €. Обладнання за 35 тис € поєднує в собі можливість розливу соків для пляшок (6-позиційний) з одного боку та для bag in box з іншого (одночасно в 2 види тари). Продуктивність на кожний вид розливу – 750 л/годину. 

Закупівельна вартість груш для переробки становить 5-6 грн (для порівняння, ціна яблук для переробки становить 1-2 грн). Давайте розглянемо, як формується собівартість виробництва соку на прикладі одного з переробних підприємств (табл. 2). Грушевий сік рекомендовано міксувати з іншими, наприклад, з яблучним. Отже, враховуючи досить великий дефіцит груші на ринку України, а також відсутність або недостатню кількість продуктів переробки груш, помітний великий потенціал у вирощуванні цієї культури. Урожайність інтенсивного саду на рівні 45 тонн/1 га дає можливість щорічно отримувати 0,9-1,5 млн грн валового доходу.

Частина урожаю може бути використана для виробництва грушевого соку. Оскільки собівартість виробництва грушевого соку дещо вища за яблучний, очікувана відпускна ціна грушево-яблучного соку коливається в межах 26 грн. 

Як зазначалося вище, вартість обладнання для виробництва соків становить 35 тис. євро – 1,015 млн грн (з врахуванням курсу НБУ 29 грн/1€ на 09.10.16). За один сезон переробки можна повернути вкладені кошти і отримати чистий прибуток в розмірі 0,9 млн грн.ІНТЕРНЕТ-МАГАЗИН
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх