ФУНДУК: культура, що потребує якісного догляду
20.01.2020

Фундук вважається перспективною культурою для садівництва в Україні. Його вирощування порівняно нескладне, ціна саджанців – помірна, на одному місці кущ здатен плодоносити до ста років, а щосезону з нього можна збирати по 5-7 кг плодів. На роздрібному ринку кілограм очищених горіхів коштує приблизно 300-350 гривень. А ще фундук можна вважати невибагливим кущем. Однак для того, щоб фундукові насадження приносили реальний прибуток, культура, попри поширені ілюзії, таки потребує догляду, а особливо живлення.

 

Агроконсультант Віталій ЛУЧКО стверджує, що насадження фундука в нашій країні збільшуються щорічно. Практично кожна область в Україні має великі ділянки цього горіха. Але попри, на перший погляд, просту агротехніку (навіть в Італії, де знаходиться найбільше фундукових плантацій у Європі, цю культуру називають рослиною «лінивого» саду), є чимало проблем, які варто враховувати при вирощуванні куща.

– Перш за все, це стосується садивного матеріалу, – розповідає Віталій Лучко. – У нас, на жаль, мало хто звертає на нього належну увагу. Ніхто не проводить якихось лабораторних діагностичних досліджень. А саджанців фундука є в Україні багато, чимало завезено з-за кордону. Але вже на початковій стадії саджанці бувають інфіковані, і це створює великі проблеми у подальшій роботі. Тому потрібно купувати садивний матеріал лише у надійних розсадниках. Навіть якщо з саджанцями все гаразд, то варто подумати про живлення кущів. Ми звикли, що наша земля найродючіша у світі та рослини все беруть із ґрунту. Але це не так. Треба враховувати, що у нас, як і в усьому світі, змінюються кліматичні умови. Тому живлення рослин, і горіхові культури в цьому не виняток, стає вкрай важливим.

– Маючи досвід роботи з горіхоплідними культурами, зокрема з фундуком, ми обрали препарати
іспанського виробника Quimicas Meristem S.L., які купуємо у компанії «ПЛАНТА ГРУПП», – розповідає Віталій Лучко. – До цього користувалися і пробували препарати різних виробників, але найкраще нам підійшла саме продукція MeristemTM. На мою думку, зі всіх наявних на ринку препаратів вони працюють найкраще. Вже впродовж 2-3 років я спостерігаю за їхньою дією: вони справді насичені тією групою мікроелементів, на які дуже добре реагує фундук під час росту та розвитку.

Компанія ТОВ «ПЛАНТА ГРУПП» розпочала свою діяльність восени 2012 року. Її спеціалізація – впровадження на ринку України сучасних високотехнологічних екологічних мікродобрив, стимуляторів росту та антистресантів від іспанського виробника Quimicas Meristem S.L. ТОВ «ПЛАНТА ГРУПП» – офіційний ексклюзивний представник MeristemTM на території України. Технології живлення рослин, які вони впроваджують, дозволяють максимально розкрити потенціал сільськогосподарських культур і, як наслідок, отримати високі та якісні врожаї.

Власники фундукових плантацій вподобали фосфорно-гумінове добриво від Meristem Вігортем-С – сухий продукт з високим вмістом солей гумінових та фульвових кислот, амінокислот, елементів живлення та комплексом інших фізіологічно-активних речовин (цитокінінів, гіберелінів, ауксинів, полісахаридів, вітамінів), отриманих методом екстрагування бурих водоростей. Препарат Вігортем-С завдяки особливому складу – це унікальний укорінювач. Він покращує розвиток кореневих систем рослин, прискорює ділення клітин та забезпечує стабільність їхнього гомеостазу.

Фундук росте практично на будь-яких ґрунтах, хоча не любить занадто кислої, солоної та важкої глинистої землі. Тож, можливо, ділянку під посадку фундука доведеться розкислити. Щоб зменшити кислотність ґрунту, проводять його вапнування. Як правило, для цього використовують гашене вапно, доломітове борошно, крейду чи деревну золу.


– Ми робимо водний розчин препарату Вігортем-С і в ньому замочуємо кореневу систему саджанця перед посадкою. Використання цього добрива забезпечує 100% вкорінення, а також живлення дерева. Добриво стимулює загальний ріст куща і ріст листової поверхні, допомагає долати стресові умови та й взагалі покращує загальний стан рослин, тому використовуємо Вігортем-С і під час росту куща,– зауважує агроконсультант Віталій Лучко.

Практично у всіх рекомендаціях щодо догляду за фундуком йдеться лише про прополювання бур’янів, розпушування ґрунту в пристовбурних кругах і обрізку. Садівники часто не надають належної уваги живленню дерева під час росту, довіряючи інформації про невибагливість цієї культури і природнім помірним умовам нашого клімату. Але не варто забувати, що останнім часом посухи на нашій землі вже, на жаль, не рідкість. А полив відіграє дуже важливу роль при вирощуванні фундука.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Вирощування мигдалю в Україні: ілюзії та можливості!

Регулярність поливу та кількість води впливають не лише на урожайність, а й на якість горіха.

– Через фертигацію, тобто полив, необхідно вчасно підживлювати дерево, – радить агроексперт. – Фундук дуже добре реагує на кальцій і калій. Тому в період росту доцільно через системи крапельного поливу чи позакоре-нево вносити такі препарати, як Аміномакс (рідка формула на основі амінокислот для підживлення рослин у період активного росту, цвітіння та плодоношення) та Кафом Са – добрива з мікроелементами на основі фосфітів калію. Вони сприяють стійкості рослин до хвороб. Гарно себе показав і Стимулянт-4, який дуже корисний на етапі проростання і диференціації квітки.


ЦТА Стимулянт-4 – рідке добриво на основіекстракту з бурих водоростей, збагачене хелатованими мікроелементами та отримане шляхом холодної лужної екстракції, яка забезпечує бережне добування і постійність корисних речовин у кінцевому продукті. Містить у своєму складі комплекс природних фізіологічно активних речовин (цитокінінів, гіберелінів, ауксинів, полісахаридів, вітамінів), легко доступних для засвоєння рослинами при позакореневих обробітках. Саме завдяки цьому засіб дуже ефективний. Крім того, препарат забезпечує рослини елементами живлення, що надає додаткового потенціалу для їхнього активного розвитку. Стимулянт-4 також допомагає рослинам у подоланні стресових ситуацій, спричинених посухою, надлишком вологи, недостатнім освітленням тощо.

Коли, скільки і які добрива застосовувати, залежить від багатьох факторів, скажімо, від несприятливих погодних умов (перепади температури, дощі, тумани, несподіване похолодання чи посуха), що спричиняють стреси у рослини, поширення хвороб і шкідників. У кожному випадку потрібно проводити дослідження. Підтвердження того чи іншого «діагнозу» повинні дати спеціальні лабораторії. І залежно від стану рослини спеціалісти розробляють схему подачі добрив для кожного насадження фундука та визначають циклічність обробки дерев (два рази в місяць, раз у місяць чи й рідше).

– Інколи, щоб зменшити кількість обприскувань за сезон, можна трохи збільшити дозу добрива. Це дозволить зекономити витрати, адже якісне живлення рослин недешеве. Але це можна робити тоді, коли сезон був більш-менш рівномірний, без видимих стресів для дерева, – продовжує Віталій Лучко. – Не варто забувати і таку річ: треба забезпечити фундук всім необхідним і перед зимовою сплячкою. Адже дерево росло, цвіло, плодоносило, витрачало силу і втомилося. Для цього є хороші препарати: боровмісне добриво Етаборо і Кафом Zn. Ми їх використовуємо вже під час опадання листя, щоб збільшити морозостійкість рослин і підвищити їхню продуктивність уже наступного року.


Кафом – рідкі, легкорозчинні у воді мінеральні добрива з мікроелементами. Також вони мають імуностимулювальний вплив. Завдяки стимуляції синтезу фітоалексинів (природних фітонцидів) фосфіти модулюють потужну профілактичну дію, формуючи підвищену стійкість рослин до ряду грибкових захворювань. Крім фосфору у формі фосфіту, залежно від виду добрива Kафоми містять цинк, марганець, мідь, калій, магній, кальцій. Цей біостимуляор застосовується для швидкого та ефективного поліпшення вегетативного стану рослин, що постраждали внаслідок стресу, сприяє збільшенню врожайності та поліпшенню якості врожаю.

Ось такий найпростіший догляд за фундуком. Що ще важливо знати тим, хто зважиться вирощувати ці смачні горішки? Передусім, що в Україні практично відсутня конкуренція. 99% фундука завозять з-за кордону, віддаючи при цьому немалі гроші за транспортування та розмитнення. Вітчизняні компанії, які займаються імпортом, заготівлею та переробкою горіхів, готові купувати фундук, але... немає в кого. Українська кондитерська індустрія працює повністю на імпортному фундуку. Із цієї кількості значна частина могла б бути вироблена на внутрішньому ринку.

1063

КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх