Фундук, щеплений на ведмежому горіху: стійкий, рентабельний, інноваційний
01.02.2020

В. В. ПОЛЬОВА, директор ФГ «СИНТЕЗ-РЕЗУЛЬТАТ»

Фундаментальне вивчення горіхових культур, глибоке дослідження та виведення за можливості морозостійких, посухостійких, врожайних, життєздатних сортів того чи іншого горіха (так само, як і районування різних горіхових культур) стали тим базисом, основою, на якій нині розвивається як велика промисловість, так і насадження аматорів-горіхівників.

У цій статті йтиметься про синтез двох рослин – ведмежого горіха і сортового фундука. Досвід західних держав і вітчизняна теорія та практика горіхівництва в їхній наукомісткій частині мають значні успіхи в цій сфері діяльності. Оскільки мова у нас піде про фундук, прищеплений на ведмежому горіху, розкриємо ретроспективу і перспективу цього напряму.

Фундуківництво як напрям горіхівництва пройшло тривалий шлях, наразі практично повністю вичерпавши генну рекомбінанту при селекції та виведенні нових сортоформ, придатних для різних видів промислової діяльності. Справді, фундуківництво має багато різновидів сортоформ, на які є попит завдяки цінності їхніх властивостей: високій врожайності, непримхливості, яскраво вираженим кондитерським або десертним властивостям плодів, їхній транспортабельності та хорошому бланшируванню... І цей перелік можна довго продовжувати. Проте кожен сорт фундука має неминучі видові недоліки, які лягають тяжкою ношею на промисловців або просто любителів-садівників: обрізання, закладання гілок, полив, обприскування, живлення, проектування і підтримка садів.

Усе це вимагає багато часу, фінансів і людських ресурсів. Трудомісткий процес підтримки елітних садів фундука (навіть якщо є матеріальні засоби) за відсутності потужних і довгострокових зв’язків із постачанням рослинного матеріалу і збуту плодів робить такий сад «гордієвим вузлом», розв’язування якого вимагає капітальних вкладень (розрахунки яких зроблені на науковій основі) та систематичного догляду за ним.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Філософія горіха: як закласти рентабельний горіховий сад «під ключ» без помилок

Окремо варто звернути увагу на період активного плодоношення фундука. В середньому він коливається від 10 до 40 (верхня і нижня межі) років. Як би ви не омолоджували та обрізали сад, виродження плодоутворення неминуче. Як видно, забезпечення фундуківництва на належному рівні – справа не для усіх садівників, хоча не відкидаємо і можливостей аматорів. Кожному, хто вирішить таки ризикнути й у підсумку стати гравцем на ринку фундука, вихід на внутрішні, а тим паче на зовнішні ринки пред’явить ряд серйозних вимог.

І цей іспит, де садівник почуватиметься, як школяр перед суворим викладачем, доведеться складати. Як же бути? Що робити? Рішення є. Якщо брати до уваги наукову складову, неможливо обійти інваріантне моделювання (за авторством академіка А. Н. Малюти). Це той інструментарій, озброївшись яким, абсолютно реально вирішити завдання такого рівня складності.

Пошуки у вирішенні питання сумісності фундука ще з чимось привели нас до ведмежого горіха. Дикий деревний родич має ряд недоліків з точки зору промислового виробництва (періодичність врожайності, украй міцна шкаралупа, складність збору плодів). Але він також характеризується вищою життєстійкістю, тривалішим періодом плодоношення та життя, а також більшим ареалом поширення.


Розглянемо ліщину деревовидну (Corylus colurna) і розкладемо її на складові елементи, які будуть визначальними:
1) тривалість життя – понад 200 років;
2) врожайність при схемі посадки 6х6 або 7х6 становить 2-5 т/га (нижня і верхня межі);
3) морозостійкість: витримує температуру -30-35 °С (нижня і верхня межі);
4) хворобостійкість – висока: від шкідників, вірусів, інфекцій;
5) посухостійкість – висока: дерева пускають стержневий корінь, самодостатні у забезпеченні вологою для життєдіяльності та результативного плодоношення.


Не говоритимемо багато про переваги стержневої кореневої системи над мичкуватою, підсумуємо лише, що повнота вологонасичення, отримання цукрів, необхідних мікроелементів і темп входження в симбіоз з мікоризою – безапеляційні переваги, що призводять до цікавих результатів. Прищеплений на ведмежому горіху фундук має низку строгих технологічних нормативів, недотримання яких може спричинити неповну реалізацію потенціалу двох рослин. Окреслимо деякі ключові особливості, які супроводжують підсумковий результат.

Головне, що незалежно від щепи у вигляді конкретного сорту фундука спостерігається ефект емержентності (цілісності), коли проявляється поліпшення сортоформ: підвищення смакових властивостей плоду, збільшення відсотка повноти ядра, невелика видозміна зовнішнього контуру твердої оболонки плоду у бік її оптимізації та зростання щільності плодоутворення і врожайності загалом.

Щеплений на ведмежому горіху фундук починає плодоносити з наступного року після щеплення і завдяки деревній основі (стрижневий корінь) набирає силу упродовж понад сімдесяти років. Залежно від формування крони врожайність такого дерева може сягати фантастичних обсягів. Деревна основа дає потужний імунітет фундуку. Сорти, малостійкі до посухи, морозів чи хвороб, отримують силу і здатні виживати та плодоносити там, де раніше їхнє поширення було немислимим.

Догляд за деревами та збір врожаю не вимагає значних ресурсів. Грамотно розбивши ділянку та сформувавши насадження, значні площі можна обслуговувати за допомогою однієї одиниці техніки, якщо йдеться про збір урожаю. Єдиний нюанс криється саме в суворих технологічних нормах, дотримання яких і дозволить отримати той матеріал, який у подальшому послужить вам, вашим дітям, онукам і правнукам, а в історії вашого роду буде окремо зберігатися історія про закладення саду фундука, щепленого на ведмежому горіху.

1020

КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх