До десяти тонн фундука з гектара можна отримати, якщо застосовувати нову інтенсивну технологію вирощування
10.08.2020

Щедрий урожай фундука можна зібрати навіть за умови вирощування цієї культури на невеликій ділянці. Виявляється, з одного гектара насаджень цілком реально отримати до 10 т фундука. Ймовірно, такі перспективи можуть видатися фантастикою. Однак насправді нова інтенсивна технологія вирощування фундука, яку запатентували у Хорватії, дає змогу втілити цю фантастику у життя. У чому полягає суть нової інтенсивної технології вирощування цієї культури та які її переваги, журналу «Горішник» розповів віцепрезидент Української горіхової асоціації Василь БАБАНСЬКИЙ. Він не лише переконався на власному досвіді в ефективності цієї технології, а й нині активно співпрацює з хорватськими колегами, які стали першопрохідцями у її втіленні.

БІЛЬШИЙ УРОЖАЙ І НИЖЧІ ВИТРАТИ

Технологію, яка передбачає інтенсифікацію вирощування фундука шляхом підвищення щільності посадки, до України «привезли» з Хорватії. Нині її успішно застосовують у низці балканських країн, а хорватські сади, вирощені за цією методикою, вже плодоносять. Технологію інтенсивного вирощування фундука на шпалері запатентували на хорватському підприємстві «Господарство Моуліс». Нині її вже презентували на багатьох міжнародних форумах.

На одному з таких форумів, який проходив у США, запатентована методика інтенсивного вирощування фундука отримала срібну медаль за прогресивну технологію.

– Після того, як я свого часу розповів членам нашої асоціації про існування нової інтенсивної технології, ми побували у Хорватії, ознайомилися з її особливостями та переконалися, що це дуже цікаво та перспективно. Вона ефективна передусім через те, що дає змогу отримувати до 10 т фундука з гектара. Завдяки цьому способу вирощування площі, зайняті садом, можна зменшити у десять разів. Якщо за традиційною технологією на один гектар висаджують 500 саджанців, то за новою – до 5 тис. Зрештою, це дає змогу суттєво скоротити витрати на обробіток землі. Погодьтеся, є суттєва різниця у тому, скільки гектарів саду доводиться обробляти – сто чи десять, – розповідає Василь Бабанський про нову технологію.

Зекономити вдається також на хімічній обробці площ засобами захисту рослин, а також на підживленні. До того ж завдяки застосуванню інтенсивної технології вирощування є змога суттєво підвищити рівень механізації процесу вирощування культури і зменшити використання ручної праці. Ще одна її перевага – змога вирощувати фундук таким способом власникам тих селянських господарств, у яких є невелика кількість землі.

– Якщо, скажімо, власник має невелику ділянку землі (пів гектара чи гектар) і вирішує вирощувати фундук за цією технологією, то фактично у нього буде еквівалент 5-10 га «традиційного» саду, – стверджує Василь Бабанський. – Звичайно, перед тим, як вкладати кошти у цю справу, потрібно зрозуміти економічне обґрунтування таких інвестицій. З використанням такої технології врожай можна отримати вже на 4-5-й рік і доволі швидко повернувши витрачені на проєкт кошти. А найголовніше, що він працюватиме десятки років. Оскільки сад даватиме прибуток, згодом можна розширювати площі.

Підрахунки експертів засвідчують, що для забезпечення внутрішніх потреб країни потрібно 20 років активного розвитку фундуківництва, стверджує Василь Бабанський. Натомість використання інтенсивної технології може суттєво скоротити цей період.

У ПЕРСПЕКТИВІ – ВИХІД НА СЕРЙОЗНІ РИНКИ ЗБУТУ

Поки що в Україні відсутні тривалий досвід використання такої технології та достатні спостереження за її втіленням. Натомість її ефективність підтвердили у Хорватії, де засновник і керівник підприємства «Господарство Моуліс» Владо Моуліс протягом восьми років вивчав особливості цієї технології, перш ніж запропонувати її широкому загалу.

Спостереження фахівця з Хорватії засвідчують, що для вирощування садів інтенсивним методом оптимально підходять два сорти фундука: хорватський Істарський довгий (Istarski dugi) та італійський Тонда ді Джифоні (Tonda Di Giffoni). Саме ці сорти за роки спостережень за- рекомендували себе найкраще. Наразі сорт Тонда ді Джифоні вже зареєстрований в Україні, а Істарський довгий якраз проходить процедуру реєстрації.

Тим часом в українських господарствах уже починають оцінювати переваги цієї технології на практиці. Українська горіхова асоціація підписала з хорватськими колегами меморандум про співпрацю, який, зокрема, передбачає виробництво саджанців в Україні та навчання фермерів. Нині ФГ ім. Академіка Унанова, що в Балтському районі Одеської області, – офіційний представник хорватського підприємства «Господарство Моуліс». Торік перший «інтенсивний» сад заклали у Немирівському районі на Вінниччині. «Приміряють на себе» цю технологію й інші фермерські господарства.

– У ФГ «Круїз» у у Кодимському районі на Одещині навесні заклали 6 га фундукового саду за цією технологією. У перспективі насадження планують розширювати. Нинішня весна засвідчила, що такий напрямок правильний, оскільки цьогоріч у господарстві через погодні умови постраждали насадження абрикоса на 60 га. 6 га фундука за ефективністю еквівалентна тим же 60 га насаджень. Тому у перспективі в господарстві планують вирощувати фундук за інтенсивною технологією на 30 га, – каже експерт. До слова, вирощування фундука – це перспективна справа і з огляду на його морозостійкість. Ця культура у стані спокою здатна переносити дуже низькі температури – до 30 °С.

Щоправда, Василь Бабанський наголошує, що незалежно від технології вирощування фундукові сади рекомендується розміщувати на північних схилах. Це дасть змогу не спровокувати передчасного цвітіння. Однак глибоке вивчення найкращих для України сортів – ще попереду, і для цього потрібно об’єднувати зусилля, вважає Василь Бабанський. Адже для того, щоб вийти на серйозні ринки збуту, важливо забезпечити їх однорідність.

– Фундук, як і будь-яка інша культура, має певні сортові ознаки: він повинен бути певної форми, розміру, жирності, містити низку елементів у складі. Якщо ж кожен почне виходити на ринок з власними сортами, то такий підхід не дасть Україні змогу конкурувати з іншими країнами на великому ринку. Для порівняння: у Хорватії зараз 5 тис. га фундукових садів, і на внутрішньому ринку вся продукція скуплена на три роки наперед. Але у цій країні працюють за єдиним стандартом, до чого потрібно прагнути й нам. Про це говорити треба зараз, бо за кілька років ми вже можемо мати серйозний врожай, – переконаний експерт.КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх