Для України необхідно розробити національну програму зрошення, - експерт
01.06.2020

Учасники Всеукраїнської Аграрної Ради з південних регіонів під час онлайн-зустрічі із представниками Європейського банку реконструкції та розвитку та Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства обговорили про те, як реконструювати, а в деяких регіонах і реанімувати систему зрошення полів в Україні. Про це повідомляє прес-служба Всеукраїнської Аграрної Ради.

«У світлі останніх подій на півдні України, коли частина аграріїв Одещини втратила урожай через посуху, дане питання особливо актуальне. Ми маємо об`єднатись сьогодні і виступити з єдиною національною програмою зрошення України», — вважає Андрій Дикун, голова ВАР.

Представник ЄБРР Василь Говгера представив результати трирічного дослідження зрошувальної системи України, зазначивши, що однієї зрошувальної системи в Україні немає. Є багато систем, які різняться в кожному регіоні і навіть у районах однієї області — агрокліматичні та геогаріфічні умови надто неоднакові.

«ЄБРР провів детальний технічний аудит Нижньодністровської зрошувальної системи, яка є однією із найстаріших в Україні і стан її на сьогодні аварійний. Нижньодністровська зрошувальна система охоплює 40 тис. га землі, з якої фактично зрошується 7,5 тис. га. Для її повної реконструкції необхідно €84 млн, що складає в середньому €2 тис. на гектар інвестицій. Щодо інших зрошувальних систем, для оцінки вартості їх реконструкції необхідний такий же детальний аудит», — зазначають у ВАР.

Разом з тим, учасники ВАР назвали основні проблеми, пов`язані із роботою систем зрошення та управління ними. Зокрема, це — державна монополія на зрошувальні системи, яка є неефективною, оскільки незрозуміло ні як розподіляють кошти, сплачені за отриману воду, ні як формується тариф на неї. Крім того, аграріїв змушують підписувати договори на отримання додаткових послуг, яких вони фактично не отримують, а кошти за них змушені платити.

«Одним із виходів з ситуації є створення Асоціації водокористувачів та передача в їх управління деяких об`єктів зрошувальних систем, наприклад, насосних станцій, що дасть можливість інвестувати кошти у них», — підкреслюють члени ВАР.КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх