День саду: СТОВ «Дібрівка Агросервіс» упроваджує інновації компанії «БТУ-Центр»
20.01.2019

На Київщині, в селі Дібрівка Тетіївського району, на День саду зібралися фахівці з різних куточків України, щоб побачити результат зразкового використання біопрепаратів у інтегрованій схемі вирощування яблук і в органічній схемі вирощування малини.

Цей захід, організований компанією «БТУ-Центр» спільно з партнерами – громадською спілкою «Органічна
Україна
», компаніями «Холод-Інжиніринг» та EFT Group. День саду уперше відбувся на базі СТОВ «Дібрівка
Агросервіс». Гості побували в яблуневому саду та на плантації органічної малини, а також відвідали власний цех шокової заморозки господарства.

Перспектива – за органічною продукцією
– Звичайними культурами наше господарство займається вже багато років, із 2002, – розповідає Юрій ДЕМЦЮРА, директор СТОВ «Дібрівка Агросервіс». – Але час диктує необхідність упровадження інновацій, тому в 2015 році ми заклали перші п’ять гектарів яблуневого саду. Минулого року посадили ще шість. Сьогодні на десяти гектарах саду застосовуємо інтегровану систему захисту та живлення, використовуючи як препарати виробництва «БТУ-Центр», так і хімічні засоби. Ще гектар доглядаємо за стандартами органічного вирощування як показово-дослідне насадження.

Три роки тому під час поїздки до Польщі керівники СТОВ «Дібрівка Агросервіс» побачили місцеві малинники й загорілися ідеєю створити аналогічний на батьківщині, – щоб земляки не їхали доглядати польські ягідники, а ростили власні – не гірші європейських. І прийшли до висновку: Європі потрібен органічний продукт, звичайна малина нікого не цікавить.

– В Україні люди в першу чергу дивляться на ціну ягід, – пояснює Юрій Демцюра. – Наприклад, у Вінниці на початку осені малину продавали по 6-8 грн за кг, а ми тільки за збір цієї ягоди платимо 10 грн. Тому, щоб заробити, треба шукати інші ринки збуту і вирощувати конкурентну ягоду. Для української органічної продукції на європейських ринках ще є місце. Два роки тому ми заклали на  цілинних землях плантацію органічної малини площею 30 гектарів. Сьогодні вже відправляємо в Польщу перші партії нашого товару, сертифікованого за стандартами органічного виробництва, і бачимо в цьому перспективу. Я впевнений, що через кілька років багато українських господарств вирощуватимуть саме органічну продукцію.

Три сорти ягід – як у Польщі
– Восени 2016 року в Дібрівці ми посадили три осінніх сорти малини, що популярні в польських ягідниках: Поемат (починає плодоносити з 10 липня), Полєсіє і Полана (з 20-х чисел липня), – розповідає Юрій ГОНЧАРУК, головний агроном СТОВ «Дібрівка Агросервіс». – Привезли з Польщі якісний садивний матеріал, вирощений за органічною схемою (це важливо для сертифікації «Органік Стандарт»): якщо займатися ягідництвом, то робити це на серйозному рівні. Поемат – ягоди досить великі, смачні, вдалий варіант для промислового вирощування. Рослини високі – більше метра, урожай хороший, ягоди не осипаються. Вибором сортів Поемат, Полєсіє в господарстві задоволені, а ось Полана швидко перестигає, і вихід плодів екстра-класу – менший.

У чому привабливість ремонтантної малини і взагалі малинника? Відповідь проста: уже на другий рік після
садіння плантація дає повну врожайність – до 10 т із гектара. Закладаючи малинник, вибирайте сорти, які плодоносять не одночасно, – радить Юрій Гончарук. – Адже, наприклад, для збору врожаю на наших 30 гектарах потрібно 200-250 робітників щоденно… Спочатку збирайте літню малину, потім – ремонтантну. І відразу продумайте, на який ринок ви націлені: свіжих чи заморожених ягід.

Зрізати малину до землі
Малину на плантації «Дібрівка Агросервіс» поки не проріджували, хоча в науковій літературі радять це робити для того, щоб ягоди були великими. Але в господарстві вчинили так, як уважали за потрібне, і нічого не втратили. Швидше навіть виграли. Малину поливають згідно з нормами – без води важко отримати хороший урожай. А ось мульчуванню сказали «ні». За спостереженнями Юрія Гончарука, від цього агротехнічного прийому нічого особливо доброго чекати не варто: сходить не все, на ділянках великі прогалини, доводиться постійно досаджувати рослини ...

– Коли є маса малини, і вона закриває нижню частину насаджень, волога швидко не випаровується. Ми
поливали наш ягідник п’ять днів тому, і земля досі волога, – пояснює агроном. – Хвороб уникли, бо основну масу малини зрізаємо під корінь: не даємо зимувати шкідникам і хворобам. Обов’язкова умова: з поля потрібно вивезти всі стебла – залишається тільки коренева система. Не бійтеся сильних заморозків – цій культурі вони не страшні. Якщо лишиться хоч сантиметр стебла – осінні сорти малини почнуть плодоносити влітку. Якщо залишите, наприклад, два сантиметри, на цій висоті з’являться пагони, які заплодоносять у червні.

Після першого врожаю в господарстві застосовували ручне скошування: вирізали стебла секаторами – кропітка робота. Ще б пак, було де розвернутися: на метр – по 20 кущів. Вже плануючи насадження, врахували двометрове міжряддя, тому цієї осені сподіваються використовувати для скошування міні-трактор.

Обприскувати регулярно – не рідше, ніж раз на десять днів
Для захисту і підживлення ягідної плантації в господарстві використовують тільки біозасоби компанії «БТУ-Центр» – всі вони працюють на запобігання проблем. Фертигацію цьогоріч проводили препаратами
Мікохелп®, Граундфікс®, Органік-баланс® деструктор – це допомогло виростити хороший урожай.

– Органічну продукцію треба захищати, – пояснює Юрій Гончарук. – Тому органічний обприскувач повинен
бути в полі кожні 8-10 днів. Інакше ризикуєте отримати хвороби і шкідників. Якщо шкідник з’явиться на органічному малиннику – будете змушені боротися з ним, як мінімум, упродовж двох тижнів. Тому важливо мати чіткий план захисту. І ще один важливий аспект: при звичайному інтегрованому землеробстві ґрунт пригнічується, а вирощуючи органіку, ми оздоровлюємо його – відтак у нашої плантації вже є своє майбутнє.

Як підкреслюють представники «БТУ-Центр», в господарстві «Дібрівка Агросервіс» чітко дотримуються
технологічної карти – між обприскуваннями проходить необхідний часовий проміжок. Не завжди вдається витримати семиденний інтервал: усе-таки свої корективи в роботу вносить і погода, і фітосанітарний стан поля... Але не було такого випадку, щоб препарати вносилися рідше, ніж раз у десять днів.

Про найкращий час для використання біопрепаратів
– Технологічна карта коригується: якісь препарати можна замінити або взагалі виключити, але краще
зайвий раз проконсультуватися з нашими фахівцями, – пояснює Володимир СІЛЕНКО, кандидат сільськогосподарських наук, агроном компанії «БТУ-Центр». – Ця карта передбачає використання біоінсектицидів: «Бітоксибацилін – БТУ®» (його рекомендуємо в першій половині вегетації, він краще спрацьовує проти дорослих шкідників – листогризучих, ссисних та плодопошкоджуючих) і «Лепідоцид – БТУ®» (у другій половині вегетації). Серед фунгіцидів використовуємо Фітоцид®, Фітохелп® і Мікохелп®. Останній радимо використовувати для запобігання розвитку гнилей. На жаль, в цьому сезоні після дощів на малинниках, що не були оброблені цим препаратом, ми спостерігали суцільну плодову гниль... Для позакореневого живлення фахівці «БТУ-Центр» рекомендують навесні використовувати Азотофіт® (рідка форма), потім – Органік-баланс® вегетація. У період вегетації (травень-липень) – Хелпрост® плодово-ягідні: це хелатовані макро- і мікроелементи. Цього набору достатньо для нормального розвитку та плодоношенняягідника, про що свідчить стан кущів у господарстві.І, звичайно, невід’ємна частина бакової суміші – біоприлипач Липосам®: він використовується і в органічному (Енпосам®), і в інтегрованому (Липосам®) садівництві та ягідництві. Його, звісно, додавати не обов’язково, але, в такому разі, будьте готові втратити близько 30% робочої рідини: просто поллєте ґрунт.

– У використанні біопрепаратів є ще один нюанс, на який мені хотілося би звернути увагу: їх найкраще вносити у вечірній час, тому ще пряме ультрафіолетове проміння згубно діє на мікроорганізми. Тепло їм не
страшне (навіть при температурі повітря +30-32 бактерії на нижній частині листя живуть і розвиваються), – розповідає Володимир Сіленко. – Тому зважайте: робоча рідина обов’язково повинна потрапляти на нижню частину листя, адже саме там «ховається» більшість шкідників і збудників хвороб. Вони теж бояться сонця. Бувають випадки, коли механізатори глушать нижні форсунки, – не робіть цього. В ході обприскування не пропускайте нижню частину рослини.КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх