Чорний горіх: інновації в господарстві
12.09.2019

Валентина ПОЛЬОВА, директор ФГ «СИНТЕЗ-РЕЗУЛЬТАТ»

Актуальність і своєчасність інтересу до сфери горіхівництва в Україні, який активно зростає, – лише мала ланка в ланцюзі величезного попиту на цей продукт у світі. Процеси, які відбуваються в товщі глобального ринку сільськогосподарської продукції, неминуче зачіпають Україну, змушуючи будь-кого (як приватне господарство, так і виробника та представника науки) реагувати на це. Для виживання у середньостатистичної людини (учасника цієї сфери діяльності) виникає надзавдання: проведення ситуаційного аналізу та вироблення успішної, стійкої, результативної стратегії розвитку. Інакше – втрата адекватності та крах. Орієнтація в цьому просторі неможлива без достатньої озброєності науковими знаннями, які дозволяють проводити процеси аналізу та синтезу для вирішення завдань такого рівня складності. Говорячи простими словами, є всього два шляхи розвитку: блукання у темряві та втрата ресурсів на безсистемні дії, також системна діяльність з моделюванням всіх її елементів.

Ми, фермерське господарство «СИНТЕЗ-РЕЗУЛЬТАТ», користуючись таким науковим інструментом як інваріантне моделювання (авторства академіка А. Н. Малюти) свого часу провели дослідження на предмет актуальності та майбутнього галузі горіхівництва. Наразі ми вирощуємо саджанці горіха пекан (9 сортів), паперово-шкаралупного мигдалю, сірого горіха, маньчжурського горіха, серцеподібного горіха,
волоського горіха (зокрема і скороплідного, а також латерального плодоношення), морозостійкої
фісташки, чорного горіха, фундука різних сортів і ведмежого горіха для підщепи.

Окремої згадки і навіть акценту потребує такий результат синтезу горіхових культур, як фундук, щеплений на ведмежому горіху, який має низку переваг порівняно з природними аналогами фундука. Причому це не повний спектр нашої діяльності в сфері горіхівництва, але така гіперкомплексність достатня для горизонту
планування та позитивної динаміки в галузі та життєдіяльності.

У минулому, так чи інакше, комерційна діяльність керувалася гаслом «Прибуток понад усе». Проте сучасність диктує інші реалії: «Виживання понад усе». Є гіркий досвід десятків підприємств, які, орієнтуючись на обіцянки та мрії про швидкі доходи, вклалися у виробництво якихось «особливо прибуткових» сортоформ горіха, але без необхідної підготовки. Вони не врахували їхньої стійкості до кліматичних, ґрунтових і біологічних впливів. І як наслідок – не досягли успіху, на жаль. Це явище закономірне, і через це праця та вкладені кошти залишаються лежати в землі. Горіх вимерзає, його вибивають хвороби, шкідники, проявляються дефекти розвитку через невідповідність видових вимог до можливостей ґрунту тощо. Колись на регіональній конференції Української горіхової асоціації у Харкові (2018 р.) один з доповідачів повторив фразу слухача «Захист, догляд і вирощування рослин – немов космос, настільки це складно», резонно доповнивши своєю відповіддю: «Ні, це ще складніше за космос».

Зерно істини в цьому є. Надалі ми пропонуємо зачепити один з напрямків нашої діяльності – вирощування чорного горіха. Що ж це за таке дерево і чим викликаний такий жвавий інтерес до нього? Відповідь проста – універсальність. Чорний горіх вкрай невибагливе дерево, до того ж це дерево-довгожитель, яке живе близько 400 років. Чорний горіх дуже стійкий, він має високу зимостійкість і морозостійкість, витримує зниження температури до -29-35 оС, а за спостереженнями вчених – і до -40оС. Дерево невимогливе до поливу, що значно зменшує ресурси на його догляд.

Чорний горіх екологічний і має оздоровчий вплив на навколишнє середовище. Він не вимагає додаткового догляду (зокрема, обрізки, розпушування ґрунту, внесення добрив та обробітку від паразитів, бактерій і вірусів), тому що сам є ефективним фітосанітарним засобом. Чорний горіх невибагливий до ґрунтів, самодостатній. Спектр застосувань продукції з нього починається меблевою і закінчується медично-фармацевтичною та харчовою промисловістю.

Розглянемо найбільш очевидну та перспективну сферу його застосування – вирощування чорного горіха для деревини. Чорний горіх має високу динаміку зростання: за перший рік саджанці виростають від 50 см до 1,5 метра залежно від ґрунту та клімату (зокрема, вологості та кількості сонця). Стовбур дерева високий, рівний, виростає заввишки до 50 метрів. Деревина чорного горіха належить до ядерних розсіяно-судинних порід. Ядро – дуже темне, шоколадно-коричневе, нерівномірно забарвлене, з фіолетовими прожилками. Воно досить плавно переходить у світло-коричневу, майже білу заболонь. Деревина чорного горіха має великі, добре помітні на розрізі судини, причому серцевинні промені майже не видно. Щільність деревини чорного горіха коливається в межах 610-710 кг/ м3 залежно від умов зростання.

На світовому ринку через такі фізико-механічні властивості деревина чорного горіха належить до найціннішої деревини червоного дерева (махагони, палісандрове дерево)ю За довговічністю вона перевершує дубову, а за декоративністю – волоського горіха. Ціна необрізаної дошки – 5000 $/м3. При посадці 625 на 1 га площі прибуток від реалізації продукції становитиме близько одного мільйона доларів.

Також можна зазначити, що з дерева чорного горіха в виробництві придатне практично все: листя, плоди, перикарпій (в окремих районах України опалі та сирі плоди чорного горіха використовують як паливо для
обігріву житлових приміщень в твердопаливних котлах завдяки маслянисті та тугоплавкість у процесі горіння). Також чорний горіх застосовують для виготовлення косметичних настоянок, олії тощо.

А тепер поговоримо про плоди чорного горіха. Вони насичені флавоноїдами, алкалоїдом югладіном, поліфенольною речовиною юглон, танінами, каротином, фітонцидами, глікозидами, органічним йодом, хіноном, ферментами, цукром і дубильними речовинами. Також у плодах міститься багато вітамінів (С, В1, В6, Р, Е, В, РР, провітамін А і вітамін F), ефірні масла, різні корисні кислоти (олеїнова, ліноленова, пальмітинова, лінолева, лауринова, міристинова, арахінова і стеаринова). Такий склад плодів та їхні властивості багато в чому зумовлюють виготовлення певних продуктів. Розглянемо два з них – настоянку з чорного горіха та олію.

Багато олій отримані з різних рослинних продуктів, навіть при всій корисності вони мають вкрай малий термін придатності без додавання консервантів. Олії чорного горіха така діалектична залежність невідома. Воно не гірчить, має найширший спектр застосування (зокрема, в кулінарії, медицині, косметичні галузі). Настільки високе різноманіття корисних елементів чорного горіха зумовлює його властивості – антибактеріальну, антиоксидантну, в’яжучу, протигрибкову, протизапальну, противірусну, протипухлинну, седативну, протитоксичну, протиблювотну, протиглистову, загоювальну, імуностимулюючу. Це ще не повний, але вже разючий «послужний список», що відкриває двері у різні сфери людської життєдіяльності.

Настоянка чорного горіха має дещо менший спектр застосування, однак велику силу й інтенсивність впливу. Як гомеопатичний засіб або в аспекті народної медицини вона багата на вміст йоду, застосовується для профілактики рахіту, при проблемах з щитовидною залозою, як відмінне протипаразитарний і профілактичний засіб, іммунстимулятор. Американська медицина активно застосовує настоянки з чорного горіха для лікування кіст, пухлин, різних онкозахворювань.

Навіть поверхневе знайомство з цим деревом і похідними від нього дозволяє побачити велику мозаїку його властивостей, якостей і можливостей для їх реалізації. Саме завдяки універсальності, самодостатності та творчій природі чорного горіха, ми, фермерське господарство «СИНТЕЗ-РЕЗУЛЬТАТ», бачимо майбутнє в цьому напрямку як невипадкову ланку в ланцюзі значущих подій, про які ми можемо поговорити в подальшому

830

КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх