Бізнес на ківі: перспективна ідея чи екзотична вигадка
06.05.2020

Вирощуванням ківі набагато вигідніше займатися, ніж вирощуванням яблук, бо воно значно дорожче. У цьому переконує наших читачів Генрі Стратон з Ужгорода, автор виведеного вітчизняного сорту ківі

Плоди ківі краще зберігаються, рослини не хворіють в наших умовах і не мають природніх шкідників, а тому не потребують хімічної обробки.

- Яблука ж можуть обробляти до 16-18 разів на рік від шкідників, а це додаткові витрати, – розповідає Генрі Стратон – До того за рік в Україну з-за кордону завозять 10-12 тисяч тон ківі витрачаючи валюту, а ми можемо вирощувати його в Україні. І буде екологічно чистим натуральним продуктом.

Генрі Стратон займається вирощуванням ківі вже понад 20 років. Вивів і зареєстрував морозостійкий сорт «Карпат Стратона Валентайн», який підходить для розведення майже по всій Україні. Лише сама реєстрація сорту зайняла три роки. Зате тепер ті, які будуть займатися вирощуванням ківі зможуть продавати вирощений урожай навіть за кордон.

– Ківі, це шпалерна-поливна рослина. Це не дерево, а лоза-ліана, як виноград. Потрібно забезпечити їй регулярний, значний полив, то ж треба садити її поблизу водойми чи іншого джерела. На одну дорослу рослину в спеку може йти близько 30-50 літрів води на день. Перші роки потрібно облаштувати систему крапельного поливу. Бажано не брати з дешевих матеріалів, бо вже через рік-два такі системи починають псуватися. Ківі потрібно так поливати не менше двох-трьох років. А далі бажано переходити на веєрний (як газони поливають) полив, бо він дає змогу рівномірно живити усю кореневу систему рослини та листя, – пояснює чоловік.

Бізнес доцільно починати з 1 га землі. На ньому висаджують близько тисячі саджанців, які оптом, коштують десь 150-160 грн за один. Середня врожай з такої ділянки буде від 25-35 тон ківі на рік. Оптова ціна кілограма ківі зараз становить 30 грн. Ось і рахуйте скільки на ньому можна заробити.

– Основні капіталовкладення в цей бізнес це не придбання саджанців, а підготовка поля, забезпечення охорони, поливу, догляду тощо. Для ківі не всякий ґрунт підходить. Ківі любить підкислені ґрунти. Добре підходить земля у поймах рік, які насичені намулом. Там менше личинок ґрунтових шкідників, – уточнює спеціаліст. Із добрив можна підживлювати органікою, підходить коров’ячій, кінській перегній або пташиний послід. Корисними для ківі є й ґрунтові суміші, у яких раніше вирощували гриби.

Необхідно також передбачити, що ділянку необхідно охороняти та слідкувати за забезпеченням поливу, а в перспективі й здійснювати формування крони, обрізку, викос трави тощо. На невеликій ділянці досить поставити 1-2 людини, які будуть не тільки охороняти, а й слідкувати за поливом. Зарплата за місяць становить десь 5-6 тисяч гривень, бо робота не складна. Але оскільки працівники мають працювати позмінно, тому цю суму необхідно збільшити вдвічі чи тричі.

– Треба бути готовим до того, що у перші 3-4 роки необхідно постійно вкладати кошти, і лише як виросте перший врожаї, то піде компенсація витрат, вихід у «нуль» та отримання чистого прибутку. Але й живе і плодоносить ківі по 60-70 років і це бізнес на десятиріччя для декількох поколінь. Треба бути готовим і до різних «сюрпризів». В нас у перший рік, як висадили ківі в полі, їх поїли миші, прийшлося боротися і з ними. Раніше на цьому полі росла пшениця і за зиму гризуни сточили саджанці прямо з корінням. Довелося повторно висаджувати з нуля, – попереджає Генрі Стратон. – Улітку якщо не полити саджанці хоча б тиждень, плантація теж може загинути.

Перші врожаї фермер має отримати на четвертий-п’ятий рік після висадки. Окупається такий бізнес за 8-10 років із часу висадки. Заробляти на ківі можна по різному, від продажу плодів і продукції їх переробки, до позиціювання екзотичного, туристично-пізнавального об’єкту. З самого ківі можна робити сік, варення, сухофрукт, фруктове пюре, мармелад, навіть самогон чи вино. Перероблене ківі набагато вигідніше продавати, ніж сире. В українських магазинах такого виду товару ще немає, то ж немає і конкуренції. При певних умовах Україна здатна не тільки повністю забезпечити внутрішні потреби у ківі, а й продавати його на експорт.Читайте також:

КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх