Аграрні розписки як частина звичного інструментарію українських агровиробників: досвід садівничого господарства
30.03.2020

Аграрні розписки в Україні були впроваджені ще у 2015 році з регіональним запуском в Полтавській області. Відтоді інструментом скористалися понад 1,5 тис. агровиробників по всій Україні, частина з яких вже запровадила аграрні розписки до стандартного інструментарію своїх підприємств і з сезону в сезон повторно використовує інструмент для залучення фінансування. Саме у таких фермерів ми поцікавилися щодо їхнього досвіду роботи з інструментом.

ТОВ «Файнофрут» розташоване в Закарпатській області, обробляє близько 80 гектарів, з яких 42 гектари однорічних насаджень (зернові та олійні) і 30 гектарів яблуневого інтенсивного саду. У своїй діяльності господарство активно використовує кредитні ресурси, вчасно виконує зобов’язання та підтримує позитивну кредитну історію.

За словами Віталія Мельника, заступника директора ТОВ «Файнофрут», перевага аграрних розписок для агровиробників – це відсутність додаткових суттєвих витрат, щоправда, при належно оформленому праві використання земельних ділянок. «Ціна цього інструменту дуже прийнятна. Це абсолютний, я би так сказав, лояльний тариф за те, що ти оформляєш якесь забезпечення», – наголошує Віталій Мельник і продовжує: «В Україні багато господарюючих суб’єктів не мають упорядкованих питань з користуванням, володінням земельними ділянками. А аграрні розписки підштовхують до такого земельного упорядкування, бо без цього аграрну розписку видати неможливо».

Користуватися аграрними розписками в ТОВ «Файнофрут» почали минулого року, в заставу за розпискою передали майбутній врожай кукурудзи, залучили 750 тис. гривень. «Це повністю влаштувало наших контрагентів, і нам було дуже зручно, – стверджує Віталій Мельник. – Фактично ми за один день документально все оформили, зареєстрували. Все було дуже швидко, класно і недорого нам вийшло порівняно з витратами за іншими фінансовими інструментами».

Цього року підприємство вже погодило з кредиторами видачу ще двох аграрних розписок – під зернові та під майбутній врожай яблук, а очікувана сума фінансування складатиме вже 2 млн. гривень.

 

Для довідки: IFC відіграє важливу роль у розширенні доступу до фінансування для малих і середніх сільськогосподарських підприємств в Україні. За підтримки Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO) у 2015 році IFC розпочала п’ятирічну програму «Аграрні розписки в Україні», яка дозволить українським агровиробникам використовувати аграрні розписки, щоб отримати фінансування для поповнення обігового капіталу, придбання техніки, високоякісного насіння та інших виробничих ресурсів. Станом на 24 березня поточного року вже видано понад 3,4 тис. аграрних розписок на загальну суму, яка перевищила 23 млрд. гривень.

Микола ЛУГОВИЙ,
Національний прес-клуб «Українська перспектива»

1058

КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх