U-Berry: передовий досвід ягідної агротехнології, переробки та маркетингу
23.01.2019

Міжнародна конференція «Ягідництво і переробка: технологія та інновації» традиційно поєднує виступи провідних експертів галузі, презентації з досвідом практиків і можливістю побачити приклади вдалого впровадження сучасних технологій на власні очі. Так, 14 грудня під час ягідної конференції 2018 року учасники вирушили у бізнес-тур до ТОВ «Українська ягода». Нещодавно господарство третій рік поспіль отримало сертифікат GlobalG.A.P., а два роки тому тут побудували сучасний комплекс із шоковою заморозкою, охолодженням та сортуванням, залучивши першими серед ягідників країни грант USAID.

«Українська ягода» постачає свіжу та заморожену продукцію під брендом U-Berry на український ринок та вже експортувала ягоди в країни ЄС (Польщу, Німеччину, Швецію).

Представники компанії гостинно прийняли делегацію й провели екскурсію переробним комплексом, розповіли про підприємство і технологію вирощування лохини високорослої. Особливий інтерес викликав майстер-клас із зимової обрізки цієї культури.

«Українська ягода» є одним з найбільших виробників ягід в Україні. Розташована компанія в селі Маркуші Бердичівського району Житомирської області. Підприємство засноване у 2012 році. Сьогодні бренд U-Berry є впізнаваним не тільки в Україні, але й далеко за її межами. Один з секретів її стрімкого успіху – завчасно продумана стратегія, розповідає директор «Української ягоди» Тарас БАШТАННИК:

– Канали збуту потрібно оцінювати й визначати ще на етапі ідеї ягідника. Якщо ви спочатку виростите, а потім будете думати, що робити з урожаєм, може трапитися невдача: або сорт не той, або логістика кульгає, або кількості не вистачає. Наприклад, висадили 10 га лохини – це нормально, але якщо це 5-6 різних сортів, то однорідної партії ви не сформуєте. І тоді питання полягає в тому, кому ви будете цікаві та що робити з урожаєм?

Загальна площа плантацій становить понад 100 га, де вирощують лохину, суницю садову, малину, порічку, черешню. Весь процес вирощування, сортування та пакування відповідає європейським стандартам якості та безпеки продукції. У серпні 2018 року компанія підтвердила сертифікат якості GlobalG.А.Р., який надає можливість виходу на нові ринки, збільшити кількість потенційних партнерів і захистити своє виробництво на законодавчому рівні.

На підприємстві використовують інтенсивні технології вирощування ягід. Наразі плантація лохини в «Українській ягоді» займає 35 га. Сорти різного часу дозрівання (Дюк, Даррелл, Ліберті, Дрейпер, Еліот та інші) обрані так, щоб максимально розтягнути сезон. Кущі висаджували на гребені з інтервалом 3,5 м в міжрядді, 1 метр – між рослинами. На один гектар поля було використано понад 300 м 3 кислого верхового торфу та тирси. Гряди вкриті агротканиною, яку невдовзі замінять на тирсу.

Усі 35 га лохини на крапельному зрошенні: стрічки протягнуті з двох сторін куща. Воду в господарстві беруть з власних свердловин та ставу. Відстоюється в цистернах, її підкислюють ортофосфорною кислотою. Полив проводиться мінімум двічі на тиждень, об’єм води на один полив коливається від 30 до 55 кубів залежно від фази розвитку рослини та погоди. Вологість субстрату та інші показники контролюють за допомогою приладів: вологоміру, pH-метру тощо. Найближчим часом процес збираються автоматизувати.

Живлення рослини сульфатом амонію, кальцієм та комплексними добривами проводиться через краплинне зрошення. Деякі речовини вносяться додатково по листу. За словами агронома «Української Ягоди» Анатолія ФІАЛКИ, шкідники (кліщ та попелиця) подекуди вже з’являються на плантації, але не масово, хоча аграріїв запевняли, що лохина високоросла не хворіє й не страждає від шкідників. Для запилення використовують голландських джмелів.

Обрізка лохини – кропіткий, але дуже важливий процес

– Від правильної обрізки залежать ваші врожаї та стан самого куща, – зазначає агроном, озброївшись секатором, перед початком майстер-класу. – Починати обрізку можна практично після збору ягід, але за листям погано проглядається кущ. Зараз листя немає і добре видно, що заважає і що потрібно вирізати. Найбільш сприятливий час для обрізки, звичайно, – третя декада лютого – початок весни. Але якщо великі площі, ви можете просто не встигнути, тому доводиться починати раніше. Обрізка лохини розпочинається з того, що забираються всі пошкодженні гілочки. Протягом сезону на плантації їздила техніка, люди збирали урожай, тому могли поламати чи пошкодити кущі. Далі забираються ті гілки, які починають лягати на міжряддя, адже вони заважатимуть наступного сезону техніці.

При обрізуванні гілки Анатолій Фіалка радить залишати «пеньок». Не у всіх регіонах можна зрізати до стовбура, щоб через сильні перепади температур і морози не було промерзання. Якщо не залишити «пеньок», пошкодяться здорові гілки і почнуться проблеми з хворобами.

Усі бокові гілки, які заважали, зрізані, тому треба переходити в середину куща, щоб його розвантажити: коли ягода почне рости, їй треба забезпечити доступ світла та краще провітрювання. Крім того, не буде загущення самого куща, яке спричиняє різні хвороби.

У сезон збору врожаю на плантації лохини в «Українській ягоді» працюють близько 150 чоловік. Їхня робота правильно організована, є місця для миття рук і біотуалети. Збір лохини починається з 6 години ранку, а після 14 години робота припиняється, адже ягода вже нагріта і буде погано зберігатися. Лохина збирається на полі відразу в панетки, для супермаркетів її охолоджують, якщо потрібно, зважують кожну чи цілим ящиком, накривають кришкою і палетують.

– Європа відмовляється від пластику. Це поступово відчувається, але я вже рекомендую виробникам погратися з різними видами пакування, – зауважує Тарас Баштанник. – Болючим питанням для ягідної галузі України сьогодні є те, що плантації розширюються, а сортування не розвивається.

Створення доданої вартості ягідної продукції

Сучасне обладнання для інтенсивного охолодження і зберігання ягід дозволяє ТОВ «Українська ягода» формувати великі партії товару без втрати якості. Влітку 2017 року компанія завершила будівництво комплексу з глибокого заморожування ягід потужністю близько 10 тонн на добу і можливістю зберігання 100 тонн готової продукції.

– Найважливіше, на мою думку, при експортуванні ягід – це охолодження. І дуже часто помилка виробників полягає в порушенні холодного ланцюжка. Коли ягода приїхала з поля, ви її охолодили, а потім треба ще запалетувати, промаркувати і зважити. І мало хто працює в тій же температурі (4-5 о С) після швидкого охолодження, якщо воно взагалі є. А насправді, температурі при експорті приділяють найбільшу увагу, причому не ззовні, а всередині. Якщо температура не відповідатиме, для європейських країн це причина знизити ціну. Охолодження дуже серйозно впливає на термін зберігання, і ризики є навіть при експортуванні свіжої лохини, – коментує директор ТОВ «Українська ягода».

Площа переробного комплексу компанії сягає 1350 м 2 . Тут встановлені потужності з охолодження ягід, шокової заморозки, а також сортувальні лінії, інспекційні столи для свіжої та замороженої малини й суниці садової, окремо – двоетапна мийка для суниці садової. Підприємство може морозити та сортувати 10 тонн малини на добу. Камери шокової заморозки дозволяють охолоджувати 15 тонн ягід на добу. Будівництво комплексу та його облаштування технікою обійшлося господарству приблизно у 200 тисяч доларів. Найдорожча – камера шокової заморозки. Частину витрат компенсувала організація USAID. ТОВ «Українська ягода» – перше ягідне підприємство в Україні, яке виграло грант на будівництво переробного комплексу. Міжнародний фонд покрив 35-40% витрат на обладнання, будівельні ж роботи не компенсуються. Максимальна сума гранту – 3 млн гривень, розповідає Тарас Баштанник:

– Про грантову програму «Агросільрозвиток» від USAID ми дізналися, коли вже почали будувати комплекс, і нам компенсували частину обладнання. Ця організація раз на рік в березні проводить конкурс. Документи треба подати в лютому. Дам декілька порад. Коли ви пишете грантову заявку, не акцентуйте увагу на вашій економіці – їм вона не цікава. Для USAID головне – робочі місця, соціальні та гендерні моменти, наприклад, щоб 60% штату становили жінки. Головна «фішка» в тому, що в заявці я тричі вказував, що ми все одно втілюємо проект незалежно від того, чи отримаємо ми кошти. Якщо отримаємо грант, то ми проект покращимо, збільшився кількість робочих місць завдяки місцевим фермерам. Ось ці моменти – головні для комісії. Весь процес, пов’язаний з отриманням гранту, тривав рік. З проблем, мабуть, були екологічні питання, адже до цього дуже жорсткі вимоги. Наприклад, забороняється використовувати шифер, важливо, звідки господарство бере воду, куди зливає використану… Загалом, раджу цим займатися. Програма реально працює!

Усе обладнання для сортування, встановлене у переробному комплексі, виробництва української компанії «СОРТЕР-ПАК». Агрегати були виготовлені на замовлення, орієнтуючись на вимоги конкретного підприємства, за європейськими зразками й стандартами. Всі комплектуючі – виробництва європейських компаній, адже це гарантія витривалості та якості при тривалій експлуатації. Навіть нержавіюча сталь з підвищеним вмістом титану доставляється з Італії чи Швейцарії, коментує інженер-конструктор ТОВ «СОРТЕР-ПАК» Василь САВІЧЕВ:

– Усі інспекційні столи пристосовані для миття та дезінфекції, сітки та канали неякісної сировини за потреби відкидаються. Стрічка ізраїльського виробника – набагато краща, витриваліша та зручніша за дешевшу поліуретанову. Швидкість руху стрічки регулюється. Транспортери виготовляються в будь-якій конфігурації, регулюються за висотою, всі деталі змінні. Розмір та довжину робимо під потреби замовника. Сепаратор комплектується трьома видами сит, замовник обирає їх залежно від фракцій, які хоче відібрати. У цьому комплексі також встановлені транспортер з металодетектором німецького виробника, обладнаний комп’ютером, який записує і зберігає інформацію про упаковку. Енергомісткість обладнання невисока. Загалом наша компанія проектує і виготовляє лінії під конкретного замовника: обладнання може бути вбудоване в уже існуючі лінії, є також лінії низької комплектації з можливістю подальшого розширення чи
окремe обладнання і агрегати для доукомплектування вже наявних потужностей.

Також учасникам бізнес-туру продемонстрували й обладнання для мийки суниці садової. Воно складається з двох мийок і сітчастого транспортера. Процес розпочинається у барботажній мийці, де вода за допомогою насосу рециркулює та очищується фільтрами. У воду подається повітря, тому створюється враження, що вона кипить. З цієї машини ягода вже потрапляє на щіточну мийку, куди подається чиста вода. Потужність подачі води – 40 літрів на хвилину. Після двох мийок суниця потрапляє на 8-метровий сітчастий транспортер, на якому встановлені вентилятори для здування вологи. Всі функції регулюються, наприклад, висота та розташування вентиляторів, швидкість стрічки тощо.

Тож, візит до «Української ягоди» став цікавим і продуктивним для учасників бізнес-туру. Адже переробка і правильне позиціювання ягідної продукції – одні з головних векторів розвитку та складових успіху бізнесу на ягодах сьогодні.

– Будь-яке місце, де надають знання, важливе. А те, як подають знання на конференції «Ягідництво і переробка: технології та інновації», – це чудово! Спікери та учасники щиро діляться всією інформацією, яку знають, нічого не приховуючи. Особливо це дуже важливо для новачків, адже існує безліч нюансів, про які ти ніде не прочитаєш – ані в Інтернеті, ані у книжках, тільки з власного досвіду. Також порадувала душевна атмосфера заходу, – ділиться враженнями учасниця конференції Наталя БУЛАНЕНКОВА.

– З точки зору агрономії, конференція і бізнес-тур були інформативними, участь у них взяли представники різних дотичних до ягідництва сфер, – коментує представник ФГ «Екогаличпродукт» Михайло СЛЕСАРЧУК. – Крім того, мені було цікаво побувати в українському господарстві, яке отримало сертифікат GlobalG.A.P.

902

КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх