«Family Garden»: модель ягідного підприємства, орієнтованого на експорт
09.04.2019

Найбільший в Україні виробник органічної лохини – компанія «Family Garden». Підприємство засноване відносно недавно – два роки тому, і займається виключно органічною продукцією. У «Family Garden» – 100% іноземних інвестицій. Від початку свого заснування компанія орієнтується на експорт, тому використовує і своєрідну модель управління підприємством, яка є дещо незвичною для України.

У 2017 році на Київщині були засаджені перші 50 га полів компанії «Family Garden»: 2 га жимолості, 5 га малини, решта – лохина. В 2018 році під лохину планували виділити 90 га, а вийшло – 105. Загалом у розпорядженні компанії – 155 га насаджень цієї культури. Це одна з найбільших органічних плантацій лохини в Європі. Компанія імпортувала всі саджанці для своїх полів і має повний пакет документів, що підтверджують їх якість. У 2017 році підприємство пройшло сертифікацію «Органік Стандарт» для отримання перехідного сертифіката, а в 2018-му продукція компанії була сертифікована повністю. У цьому ж році «Family Garden» із першого разу отримала сертифікацію Global G.A.P. Про інноваційні рішення в управлінні компанією під час виступу на конференції Berry Drive 2018, організованій Асоціацією «Ягідництво України», розповів Іван ГРЕЧКІВСЬКИЙ, генеральний директор «Family Garden»

ЗАКОРДОННІ ІНВЕСТОРИ СПРАВДІ ВКЛАДАЮТЬ ГРОШІ В УКРАЇНУ

– Якщо виробник експортує свою продукцію, заробляє валюту, він може розраховувати на отримання фінансування з-за кордону або в іноземній валюті від українських банків, за ставками набагато меншими, ніж у гривні. Це одна з багатьох причин, чому наша компанія орієнтується на експорт. Ми працюємо напряму з іноземними банками, майже не кредитуємося в Україні. До речі, іноземні інвестори справді вкладають гроші в Україну, і це не міф. Існування нашої компанії – тому приклад. У вітчизняних підприємств є можливість отримати фінансування з-за кордону, якщо вони побудували прозору бізнес-модель. Концепція бізнесу «Family Garden» відрізняється, бо наша ідеологія – робота на експорт до країн ЄС та Швейцарії. У нас молода плантація, але ми в змозі забезпечити дуже серйозні об’єми продукції, тобто самі можемо обирати собі партнерів. Минулого року ми зібрали всього декілька тонн, але вже вибираємо між країнами – хто хоче наступного року отримати нашу продукцію.

За словами спікера, орієнтація на Захід дозволяє планувати бізнес на 2-5 років наперед.

– Ми працюємо проектно. Це означає, що закладання плантації на 50 гектарів – це був один проект, на 100
гектарів – другий проект. У нашому портфелі на 2019 рік є й інші проекти у сфері органічного сільського господарства: будемо закладати нові площі під лохину, а також під деякі інші культури, – додає керівник компанії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ягодоводство как бизнес: кооператив, в котором работают и зарабатывают

Також тут розглядають і проекти в інших сферах – не обов’язково в сільському господарстві.

СПЕЦИФІКА РОБОТИ З ІНОЗЕМНИМИ БАНКАМИ

Іван Гречківський розповідає, що увесь центральний офіс «Family Garden» – це понад 15 людей, котрі залучені у всіх проектах компанії. Із них – дев’ять менеджерів і четверо бухгалтерів, адже у роботі з іноземними банками є певна специфіка.

– Якщо компанія планує працювати на експорт, треба приготуватися до того, що всі документи повинні бути в два рази кращими, ніж ідеальні. Це дуже важка, кропітка робота, що вимагає досить серйозних ресурсів. До речі, в 2018 році ми вперше звернулися до програми державної компенсації садивного матеріалу, і я попередньо зважив необхідні для цього папери: ми подали цілий ящик документів... Наші співробітники повністю працюють у Microsoft Project. Бачити загальну картину бізнесу допомагають графіки з усіма даними: кожна людина та одиниця техніки – це ресурс. Не тільки трактор, але і знаряддя, що чіпляється на цей трактор – теж ресурс. Це дозволяє ефективно планувати кількість робочих змін для працівників і наочно бачити відхилення від поставлених задач.

До речі, якщо ваша мета – отримати фінансування від іноземних банків, Іван Гречківський радить мати на увазі, що там не сильно полюбляють програму 1С, із якою працює 99% українських компаній. У цій системі можна заднім числом змінити будь-яку інформацію, і про це не залишиться жодної згадки. А це, звісно, недобре для аудиту і, відповідно, для банків, що фінансують бізнес. Тома треба переходити на альтернативні рішення, які визнані всім міжнародним бізнесом, де так само є можливість редагувати дані, але про внесені зміни завжди залишиться згадка в системі.

Також у центральному офісі компанії працює директор, який керує продажами та закупівлями, є також
і окремий співробітник, який займається розвитком інфраструктури – він має досвід будівництва великих інфраструктурних об’єктів. Це важливо, бо компанія проектує власні камери охолодження та зберігання ягід у свіжому вигляді, сортувальні та пакувальні лінії, і планує розпочати їх будівництво в 2019 році, щоб завершити в 2020-му.

– У нас є відділ, який займається комунікаціями, є відділ маркетингу, є два проджект-менеджери, юридичний відділ. Приймаючи стратегічні рішення, ми звертаємося до консультантів, бо не можемо дозволити собі помилятися. При доборі сортів треба узгоджувати виробничий і торговельний процеси, – переконаний Іван Гречківський.

НА ПОЛІ ГОЛОВНИЙ НАЧАЛЬНИК – ФАРМ-МЕНЕДЖЕР

На плантації «Family Garden» працює 6 менеджерів і понад 40 штатних робітників, а в пік сезону тут набирають до 170 постійних робітників, хоча врожаї ще досить невеликі. І це – не враховуючи підрядників, котрі прокладали на плантаціях систему зрошення, забезпечували
земельні роботи тощо. Ключова фігура на полі – фарм-менеджер. Це, фактично, операційний директор, який працює з середньою ланкою менеджменту на плантації, тобто з головним механіком,
головним агрономом, завідувачем господарства, головним бригадиром, головним електриком, головним гідротехніком. Фарм-менеджер є керівником цих спеціалістів, знаходиться на постійному зв’язку з центральним офісом і забезпечує дотримання строків усіх робіт.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: U-Berry: передовий досвід ягідної агротехнології, переробки та маркетингу

– Раніше на полі у нас було багато начальників, але поступово, на власному досвіді, ми прийшли саме до такої організаційної структури, – пояснює керівник підприємства. – У компанії щотижнево відбуваються дві наради – в офісі та на плантації. Ми вважаємо, що офісні працівники повинні знати, що відбувається на полі. Завдяки вибудованій структурі управління більшість проблем вирішується середньою ланкою. Тобто менеджери в офісі працюють над розвитком бізнесу, а якщо, скажімо, тракторист дозволив собі образити когось із працівників – це вирішується без втручання топ-менеджменту. Минулоріч, на жаль, ми мали дуже негативний досвід співпраці з агрономом – довелося посеред сезону міняти спеціаліста. Отже, систему управління можна вважати ефективною, якщо будь-яку людину з команди можна замінити іншою, і структура буде добре працювати далі, без збоїв.

НАЙКРАЩІ ПРАЦІВНИКИ НА ЯГІДНІЙ ПЛАНТАЦІЇ – МІСЦЕВІ МЕШКАНЦІ

За словами генерального директора, проблем із кадрами в компанії поки що немає – поля знаходяться біля траси Вишгородського району Київської області, навколо – великі населені пункти, зокрема село Катюжанка, де мешкає 6 тисяч людей. Поки немає масового збору ягід – тут повністю забезпечені робочою силою. Але з 2019-2020 років планують будувати гуртожитки для майбутніх працівників із інших районів.

– Ми впевнені: найкраща робоча сила – це місцеве населення. Люди не хочуть переїжджати в пошуках роботи, і далеко не всюди в Україні є вакансії поруч із домом. Звичайно, наш найбільший конкурент – Польща, і не тільки в питаннях продажу продукції. Поляки починають усвідомлювати, що в Україні заробляти простіше, адже у нас робоча сила дешевша, а якість продукції така ж або навіть краща. Нещодавно я відвідав у наших польських колег плантацію органічної лохини площею понад 100 гектарів: у 2017 році до них приїхали 1000 людей, в 2018-му – 840, а в 2019 році, скоріш за все, приїде ще менше... Тому українські та польські роботодавці будуть серйозно конкурувати за українську робочу силу, – ділиться спостереженнями Іван Гречківський.

ДЛЯ БЕЗПЕКИ ОБИРАЮТЬ ОХОРОНЦІВ ЗА 300 КМ

У компанії дуже серйозно ставляться до безпеки. Як пояснює керівник «Family Garden», тут вирощують
екологічно чисті ягоди, тому дуже важливо, щоб на плантації не було сторонніх – там мають знаходитися тільки ті, хто має на це право. Прийшовши на роботу, співробітники реєструються за допомогою карток, які дозволяють контролювати, скільки годин кожен із них пропрацював у полі.

– На своїх плантаціях ми встановили 32 відеокамери – можемо перевірити, скажімо, що відбувалося на певній ділянці два чи три тижні тому. Ці відеокамери повністю автоматизовані та мають 360-градусний кут огляду. Зайшовши у систему, їх записи можна переглядати навіть на мобільному телефоні. До речі, місцевих охоронців на роботу ми не приймаємо. Безпечність наших полів гарантує охоронна структура на аутсорсингу – це принципова позиція. Згідно з договором із цією компанією, охоронці не можуть бути місцевими і не повинні проживати в радіусі 300 км від наших плантацій. До того ж, у нас постійно проходить ротація охоронців.

ПЕРША МЕДИЧНА ДОПОМОГА ТА БІОТУАЛЕТИ

На полях прогресивної компанії працює і окрема санітарно-гігієнічна бригада. Тут впевнені: уміння надати першу медичну допомогу – обов’язкове для тих, хто працює на плантаціях, адже слід знати, як поводити себе в екстремальних ситуаціях. Якщо на підприємстві впроваджена система Global G.A.P., це означає, що на полі обов’язково повинні бути люди, котрі пройшли спеціальні тренінги, де вчать запобіганню екстремальним ситуаціям, і їх кількість розрахована на певну кількість співробітників. До речі, згідно з Global G.A.P. та «Органік Стандарт», біотуалети на полі повинні знаходитися на відстані максимум 500 метрів один від одного, прибиральники зобов’язані розписуватися у відомостях та зазначати час обробки. І таке прибирання відбувається у всіх приміщеннях, що знаходяться на об’єкті.

ГОЛОВНА МОТИВАЦІЯ – РОЗУМІТИ, КУДИ РУХАЄТЬСЯ КОМАНДА

Важливе правило успіху – постійно спілкуватися з командою та створювати пристойні умови роботи для своїх працівників, упевнений Іван Гречківський, – і це не тільки зарплата, її індексація та премії.

– Наприклад, хорошого менеджера лише зарплатою зацікавити працювати у вашій компанії – нереально. Фахівцям потрібно розуміти своє місце в системі, мати якісь серйозні досягнення. Не можна працювати цілий рік і не бачити результату. Усі робітники повинні розуміти, куди ми рухаємося. Украй необхідним є розвиток спеціалістів – особливо фахівців вищих ланок. Велике значення має можливість постійного підвищення своєї кваліфікації. І для управлінців, і для тих, хто працює на полі, важливе членство у професійних асоціаціях – це Американська торговельна палата в Україні, Європейська Бізнес Асоціація. Члени цих структур отримують можливість безкоштовних тренінгів, можуть навчатися на безкоштовних курсах англійської мови, юриспруденції тощо. До речі, наша компанія також є членом українських професійних об’єднань, зокрема Асоціації ягідництва України, що багато робить для розвитку бізнесу, та «Укрсадпрому». Людина має відчувати себе частинкою команди. Усі робітники, котрі працюють у «Family Garden», мають можливість поговорити з керівництвом компанії про будь-які проблеми. Прозорість і чесність у стосунках із працівниками у будь-яких питаннях – запорука довіри та успіху. За потреби ми допомагаємо, і люди це цінують. А ми пишаємося тим, що змогли допомогти, – додає керівник компанії.
Крім цього, Іван Гречківський відзначає ще один інструмент, що дуже мотивує робітників. Це податки в
громаду. Якщо раніше люди не відчували впливу бізнесу на своє середовище, то податки до місцевого бюджету змінили ставлення до «Family Garden» із боку місцевої громади.Читайте також:

КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх