FMC: сучасні виклики садівникові. На Вінниччині на базі підприємств «Еко Ніка» і «Поділля» відбувся семінар-практикум із захисту саду від шкідників – сезон осінь-зима
02.01.2019

Садівництво є однією з провідних галузей сільськогосподарського виробництва майже у всіх регіонах
України. У 2017 року площа тільки яблуневих плодоносних насаджень фермерських господарств становила близько 100 тис. га, а грушевих – 10 тис. га., і продовжує збільшуватися. Садоводам-початківцям здається, що дерева менш примхливі, ніж ягідні культури, проте сучасний інтенсивний сад потребує постійного догляду та контролю впродовж усього року. Піклування про нього стартує задовго до початку вегетації дерев та не закінчується збором урожаю. Про догляд за плодовими насадженнями та сучасні виклики садівникові говорили під час семінару, організованого в селі Строїнці на Вінниччині компанією FMC та корпорацією «Вінницясадвинпром». Захід відбувся на базі підприємства ТОВ «Еко Ніка» і «Поділля» за участі спеціаліста з багаторічним досвідом у секторі садівництва, професора Уманського університету садівництва, доктора с/г наук Юрія Яновського.

Із вітальним словом до учасників семінару звернувся голова корпорації «Вінницясадвинпром» Анатолій
СЕМЕНЮК. Він підкреслив важливість знань та досвіду, який садоводи отримують на таких заходах, а також окреслив основні проблеми, з якими зіткнулися українські виробники:

– Сьогодні в садоводів не тільки Вінниччини, а й всієї України, склалася дуже складна ситуація: через
перенасиченість ринків Європи, Вінницької та сусідніх областей продукцією садівництва, передбачаються складнощі з її реалізацією. Наразі, наприклад, яблуко приймають в межах 1 гривні – це зовсім не та ціна, за якою ми маємо продавати нашу продукцію, – її собівартість на сьогоднішній день у межах 4 гривень! Ми маємо щось із цим робити, тому поставимо питання до Антимонопольного комітету, до Мінагрополітики й інших державних органів, щоб змінити ситуацію на користь садоводів.

Корпорація FMC була заснована в Каліфорнії в 1883 році й заявила про себе за допомогою винаходу першого поршневого оприскувача. У 2015 році FMC стала власником датської компанії «Кемінова», у 2017 – за вершилося придбання значної частини глобального бізнесу компанії DuPont. Нові сільськогосподарські рішення FMC тепер мають ширший портфель провідних брендів, глибший конвеєр нових технологій, а також
глобальний масштаб і науково-дослідні розробки світового рівня. Це придбання включає багато найвідоміших та найуспішніших продуктів напрямку засобів захисту рослин компанії DuPont, серед них – провідні інсектициди під брендом Кораген® та Ексірель®, що зареєстровані для використання в Україні.

– FMC – відома американська компанія. Після злиття в нашому портфелі з’явилися інноваційні препарати та продукти, перевірені часом. Сьогодні ми – п’ята за розміром аграрна компанія у світі та найбільша – з продажу тільки засобів захисту рослин. Гасло FMC: «Немає нічого важливішого за безпеку людей та довкілля!». Це головний пріоритет у хімічному бізнесі, – пояснює продакт-менеджер компанії Роман ЦУРКАН. Сьогодні Україна для нас – одна з пріоритетних країн щодо впровадження сучасних інноваційних рішень.

Саме такі продукти були використані агрономом господарства «Еко Ніка» в системі захисту демо-ділянки саду, з якою ознайомилися учасники семінару. Талстар® – засіб контактної та шлункової дії. Ефективно контролює імаго шкідників і має овіцидну та лярвіцидну дію. Данадим® Стабільний – має системну (кишкову) дію на приховано-живучі та контактну – на відкрито-живучі комахи та їх личинок. Стійкий до високих температур, інтенсивного сонячного випромінювання, змивання дощем та нестійкої вологості повітря. Характеризується контактними, системними, трансламінарними та фумігаційними властивостями, широким спектром та тривалою дією на шкідників, швидким та видимим «нокдаунефектом». Фуфанон® має потужну контактну дію, володіє акарицидними властивостями та фумігаційним ефектом. Діюча речовина малатіон після обприскування впродовж декількох днів розкладається на безпечні похідні сполуки. Тому препарат не має обмежень на багатьох культурах, у тому числі й на яблуневих насадженнях. Ф’юрі®
володіє нокдаун-ефектом при потраплянні на тіло комах, а також швидкою шлунковою дією. Помірно стійкий до високих температур. Ідеальне поєднання ціна-якість. Уже впродовж тривалого часу Кораген® є еталоном контролю цих фітофагів. Компанія FMC рекомендує дві послідовні обробки препаратом Кораген® проти I-II покоління шкідників (норма – 150-175 мл/га з інтервалом 14-21 день), із огляду на щільність шкідника та погодні умови. Засіб має широке вікно застосування: від початку масового льоту метеликів до початку відродження личинок із яєць. Проте оптимальним періодом унесення Кораген® для уникнення ризику пошкодження плодів шкідниками є період масової яйцекладки. Ознаками отруєння комах є: швидка зупинка харчування, загальна кволість, параліч м’язів, значне відставання в рості, загибель упродовж 24-72 годин. Практично миттєве припинення харчування шкідників забезпечує відсутність пошкодження рослин. Період захисної дії Кораген® триває не менше трьох тижнів.

Основні правила захисту плодових культур
Головним доповідачем семінару був професор, доктор с/г наук Юрій ЯНОВСЬКИЙ із виступом «Особливості
захисту плодових культур від основних шкідників, збудників хвороб і бур’янів у 2018 році, та стратегія захисту
від цих шкідливих об’єктів у період вегетації 2019 року».

– Найчастіше помилки в агротехнології робить або старше покоління, або молодь. Тому потрібно вчитися
і виховувати досвідчених спеціалістів. Буде стандартне яблуко – будуть гроші. Яблуко завжди було і буде в ціні.  Проте фахівець, закладаючи сад, наперед має розуміти, куди буде реалізовувати продукцію, – зауважив Юрій Яновський.

На його думку, найбільшими проблемами українського садівництва є люди і некомпетентність. Не вистачає кваліфікованого технічного персоналу, наприклад, трактористів. У садівництві безліч тонкощів. Так, наприклад, завжди варто звертати увагу на склад води, що служить основою для робочого розчину при обприскуванні, на її pH, жорсткість. Це – як накип у чайнику, що затримує чи нівелює дію препаратів. Температура води для поливу має бути +17-25 градусів, бо сильний перепад температур травмує рослину. Садовод повинен добре знати свій обприскувач, насамперед, норми подачі робочого розчину на один гектар, і при цьому зважати на щільність листкової поверхні: засобу часто додають або більше, або менше, ніж потрібно. Інше важливе правило: фунгіциди та добрива вносити окремо, адже вони часто несумісні між собою, мають різне призначення, і тому слід чітко виконувати рекомендації виробників препаратів.

Для того, щоб ефективно боротися з розповсюдженими нині шкідниками – цикадкою, паршею, кров’яною попелицею, гусінню, кліщами, – при обробці насаджень нижні форсунки обприскувача обов’язково повинні бути спрямовані на траву та міжряддя. А цього часто-густо фермери не роблять.

– Запам’ятайте: починати обприскування треба тільки ввечері, до появи роси, – якщо надворі так спекотно, як цього року. Багато хто з вас робить це вранці, я проти такого внесення, адже зробити останню обробку о 12-й годині в спеку означає завдати рослині опіків. Розповсюджена помилка – недотримання санітарних вимог під час обрізки дерев. У ході робіт збудники хвороб переносяться з однієї рослини на іншу, тому місце розрізу треба відразу обробляти лікувальним препаратом.

– Цього року все розцвіло грибами. Є багато хвороб, які слід лікувати спеціальними препаратами, – той же
рак. Але дуже часто для боротьби з хворобами грибкового походження використовують протиракові засоби, і втрачають рослину. Тому насамперед потрібно проводити дослідження та робити аналіз.

Науковець підкреслив, що в період вегетації надзвичайно важливо вміти дібрати необхідні препарати для кожної конкретної ситуації: фунгіциди – застосування контактних та системних продуктів; інсектициди – сучасні препарати, що ефективно працюють при високих температурах повітря та мають тривалий період захисту; мікроелементи – вчасне застосування потрібних поживних речовин.

Живлення рослин препаратами нового покоління
Партнером заходу стало ТОВ НВК «Палітра-Агро», представники якого презентували ефективні біостимулятори від китайської компанії Leili, відомої вже 25 років у понад 30 країнах світу. Це препарати біологічної  дії, виготовлені на основі витяжки та екстракту морських водоростей, багаті амінокислотами, фітогормонами, мінералами.

– Це особливо актуально сьогодні: продукти Leili екологічно безпечні, сертифіковані та рекомендуються для роботи в органічній технології, – коментує Віталій ТЯМАЛО, директор компанії «Палітра-Агро». – Садівників зацікавить лінійка біостимуляторів – Альгарут, Альга 600 і Альгаміно. Поясню принцип їх дії. Будь-яка рослина запрограмована на те, щоб дати потомство, незалежно від кліматичних умов. Нас, як виробників, це мало цікавить, тому що потрібні об’єми, гарний урожай. За несприятливих умов рослина всі свої ресурси намагається переключити на те, щоб дати потомство, витрачаючи в першу чергу запас амінокислот. У наших препаратах є ці речовини, тому, вносячи їх, ми дозволяємо рослині безперешкодно розвиватися.

Препарат Альгаміно, завдяки своєму складові, виступає як антистресант: при підвищених температурах, весняних заморозках допомагає рослинам легше переносити стреси і підвищувати врожайність. Альга 600 активує імунну систему рослин, що дозволяє швидко зняти стрес, активізує процес фотосинтезу, посилює активність поглинання поживних речовин кореневою системою і листям, покращує якість урожаю, формує плоди однакового розміру і подовжує їх лежкість.

Практичний досвід
Місцем проведення семінару та практичної частини заходу стало підприємство ТОВ «Еко Ніка», де можна було на практиці побачити, як доглядають за насадженнями досвідчені аграрії, які системи захисту вони
обрали. Господарство є одним із найпотужніших у Тиврівському районі – 1000 га площі. Яблуневі, грушеві,
сливові, черешневі та вишневі сади займають 450 га. Вирощують тут і малину, суницю садову, лохину високорослу, жимолость, чорну смородину, порічку, чорноплідну горобину.

– Ми – єдине підприємство в районі, в якого залишилася полуниця. Минулого року посадили 5 га, цьогоріч – 6 га. Бузину, аґрус і ожину передискували – немає адекватної ціни на ринку. Заклали молоді сади; старі після того, як викорчовуємо, засіваємо польовими культурами і потім приймаємо рішення, що вирощувати далі – ягідники, зерняткові, кісточкові. Хочу наголосити, що сьогодні на грушах існує дуже велика проблема – мідяниця. Попередній працівник цього підприємства неправильно проаналізував ситуацію і перестарався з обробкою хімічними речовинами. Як наслідок, у 2015 році дерева були вкриті повністю чорним перепаленим листям. Схоже на захворювання, але насправді – це шкідник – мідяниця. Вона виділяє жирні екскременти, і ті обволікають листя. Як наслідок – препарати не проникають у поверхню, що обробляється, і їх ефективність суттєво знижується Тому ми просто вимили наші груші: брали засіб для миття посуду, розводили його й наносили, використовуючи обприскувач. Змивали, чекали 2-3 години, потім обробляли фосфорорганічними препаратами. За 4 обробки все привели в більш-менш пристойний вигляд, – ділиться досвідом голова підприємства Олена ГУР’ЄВСЬКА.

Агроном компанії Микола СХАБОВСЬКИЙ продемонстрував демо-ділянку яблунь, де були використані препарати компанії FMC:

– Була застосована інсектицидна система захисту: Данадим® Стабільний, Ф’юрі®, Фуфанон®, Талстар® та Кораген®. Данадим® Стабільний використовували після цвітіння. Із практики використання фосфор-органіки слід відзначити, що препарат зменшує популяцію кліщів, ефективно контролюючи попелиць та листогризучих шкідників. Цього року літ плодожерки розпочався раніше. Я слідкую за цим, використовуючи у саду феромонні пастки; їх треба моніторити кожного дня. Ночі були прохолодні, тому обробки Кораген® ми проводили в кінці травня – на початку червня. Цей засіб використовували при масовому цвітінні, після цвітіння застосували Ф’юрі®, далі знову Кораген®. Наступне обприскування – проти попелиць та кліщів – проведемо препаратом Талстар®.

Плодово-ягідна продукція ТОВ «Еко Ніка» реалізується на свіжому ринку та йде на переробку на сік на власному заводі підприємства. Сік прямого віджиму розливається у скляні пляшки та тару бег-ін-бокс, продається під ТМ «Дари Поділля». Також на підприємстві є холодильна камера на 200 тонн, складське приміщення, на переробному заводі – солідні потужності для шокової заморозки та виробництва яблучних чипсів, які, щоправда, наразі не використовуються.

– Ми постійно шукаємо нові ринки збуту, шукаємо і нові напрямки для бізнесу. Сьогодні ми, садоводи,
зможемо вижити тільки якщо будемо кооперуватися, об’єднувати продукцію у великі однорідні партії, а також орієнтуватися на кінцевий продукт, як-от натуральні соки, – коментує Олена Гур’євська.

Взагалі, агропідприємство, де відбувався семінар, має непросту історію, – 3 роки тому нинішні власники викупили величезне господарство із занедбаними потужностями та насадженнями, з протермінованими кредитами і боргами. За цей час їм вдалося переломити ситуацію на краще і в агротехнологічному, і в економічному плані.КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх